Jak dobrac zasilacz do oświetlenia LED?

0
1087

Wbrew pozorom zasilacz do oświetlenia LED jest niezwykle istotny, gdyż odpowiednio dobrany gwarantuje prawidłowe działanie przez długi czas. Zasilacze stosuje się do źródeł, które nie są odpowiednio dostosowane do pracy pod napięciem 230V, dlatego też najczęściej wykorzystujemy je do zasilania taśm LED lub żarówek MR11 i MR16. Nie da się ukryć, że jest jednym z najważniejszych urządzeń w całym systemie oświetlenia za pomocą diod. O czym powinniśmy pamiętać przy doborze zasilacza? Jak obliczyć potrzebną moc zasilacza? Czym są zasilacze impulsowe? Na te pytania odpowiada ten artykuł.

W jakim celu potrzeby jest nam zasilacz?

Przede wszystkim musimy pamiętać o trzech podstawowych zasadach. Zasilacz powinien być przeznaczony do oświetlenia LED, musi być stałoprądowy i stabilizowany, ponieważ wszelkie skoki napięcia są bardzo szkodliwe dla taśm LED, a także powinien mieć odpowiednio dobraną moc.

Zasilacze montujemy pomiędzy taśmami, a napięciami 230 V prądu zmiennego, wszystko po to, aby odpowiednio je obniżyć, sprostować, a także uniknąć wszelkich uskoków. Co ciekawe, z reguły taśmy LED potrzebują napięcia jedynie 12V prądu stałego. Warto jednak wiedzieć, że znajdziemy także taśmy LED 230V, jednak są znacznie rzadziej wybierane do naszych mieszkań.

Jak obliczyć potrzebną moc zasilacza?

Obliczenie odpowiedniej mocy zasilacza nie należy do najtrudniejszych, należy jednak pamiętać o kilku podstawowych zasadach. Przede wszystkim musimy posiadać informacje na temat mocy znamionowej metra kupowanej taśmy, a także jej długość. Jeśli posiadamy takie informacje, „pół sukcesu” jest już za nami. Teraz musimy pomnożyć przez siebie obie wartości i dodać 10% zapasu. W taki sposób mamy określoną potrzebną moc zasilacza. Na podstawie tych informacji możemy wyprowadzić dość łatwy, prowizoryczny wzór:

(Moc * długość) * 1,1

Aby lepiej to zrozumieć, warto przytoczyć dowolny przykład. Załóżmy, że posiadamy 6 metrów tamśy LED, której moc znamionowa wynosi dokładnie 4,8W na metr. Podstawiając dane pod powyższy wzór, rachunek jest zaskakująco prosty:

( 6 m * 4,8 W/m) * 1,1= 31,68W

Należy pamiętać o tym, że zasilacz pod żadnym pozorem nie może być słabszy. Nic się jednak nie stanie, jeśli skorzystamy z mocniejszego zasilacza (w tym przypadku np. 40W, 60 lub 150W).

Zasilacz impulsowy– czym się charakteryzuje?

Bardzo ważne jest, aby posiadać informacje o tym, że zasilacze elektroniczne mają pewną zwłokę w podaniu napięcia na wyjściu. Bardzo często bywa tak, że im lepszy jest dany zasilacz, tym dłuższy jest czas startu, ze względu na to, że musi uruchomić i przetestować więcej obwodów. Zasilacze impulsowe różnią się od tradycyjnych zdecydowanie większych prądem udarowym przy uruchamianiu. Dlatego też przez chwilę, tuż po podłączeniu zasilania, dane urządzenie pobierze zdecydowanie więcej prądu. Dlatego też zasilacze impulsowe wyposażone są w różne bezpieczniki zwłoczne, o charakterystyce C, a nawet D. Co ciekawe, najbardziej popularni producenci podają tzw. parametr MTBF, czyli średni czas między usterkami. Im lepszy jest ten parametr, tym lepszy zasilacz.

[Głosów:1    Średnia:2/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here