logopedia - studia podyplomowe

Każda młoda osoba w pewnym momencie swojego życia musi stanąć przed bardzo trudnym wyborem, mianowicie musi zdecydować, jaka ścieżka kariery będzie dla niej najodpowiedniejsza. Cóż, tego typu decyzje nigdy nie są łatwe. Dlatego też nic dziwnego, że młodzież często szuka porad na ten temat w internecie, zwraca się o pomoc do członków rodziny lub decyduje się zasięgnąć fachowej porady u doradcy zawodowego. Często jednak nawet i te kroki nie pomagają, w związku z czym nastolatek wciąż czuje się bezradny. Nie jesteśmy rzecz jasna w stanie stworzyć jednego uniwersalnego poradnika, który mógłby się odnosić do każdego, bowiem każdy jest inny, jednak zastanówmy się, jakie zawody mogą być najodpowiedniejsze dla młodych kobiet, które planują udać się na szeroko pojęte studia humanistyczne. Nie bez powodu bowiem pewne kierunki są oblegane szczególnie przez dziewczęta. Może najlepszym rozwiązaniem będzie logopedia – studia podyplomowe?

Logopedia – studia podyplomowe

logopedia - studia podyplomoweBy zostać logopedą, musimy najpierw obronić licencjat (na przykład z języka polskiego w komunikacji społecznej), a potem udać się na studia podyplomowe dotyczące już bezpośrednio logopedii. Jakie cechy pomagają w tej pracy? Przede wszystkim cierpliwość, łagodne, spokojne usposobienie oraz sympatia do dzieci, a także chęć pracy z nimi. Logopeda na co dzień będzie się stykać bowiem przede wszystkim z dziećmi. Najlepiej w tej roli sprawdzą się więc osoby, które mają z nimi dobry kontakt. Z predyspozycji fizycznych bardzo ważny jest dobry słuch oraz prawidłowa wymowa. Można powiedzieć, że aparat mowy jest głównym „narzędziem” pracy logopedy. Nienaganna artykulacja jest tu więc konieczna. To samo tyczy się słuchu, który powinien być bardzo dobry, bez żadnego, nawet najmniejszego ubytku. Jeśli powyższe wymagania są spełnione, warto pomyśleć nad tymże zawodem i dać mu szansę. Jest on bowiem bardzo interesujący, nie obciąża ani fizycznie, ani psychicznie, a przy okazji każdy dzień w takiej pracy obfituje w mnóstwo ciekawych sytuacji.

Kierunki artystyczne

Kolejną ciekawą propozycją są liczne kierunki oferowane przez uczelnie artystyczne, jak na przykład krakowska Akademia Sztuk Pięknych. Co zdaje się być najbardziej interesujące? Wzornictwo, projektowanie ubrań, wymieniać można by długo, każdy jest w stanie znaleźć na długiej liście coś, co będzie dla niego odpowiednie. Wspomniane kierunki są przede wszystkim bardzo przyszłościowe. Dają młodej osobie naprawdę wiele możliwości na dochodową, a jednocześnie dynamiczną, pasjonującą pracę. Odznaczają się one ogromną dowolnością oraz wręcz wymuszają kreatywność. Dlatego też na tego typu studiach – a potem i w pracy – nie sposób się nudzić. Każdy dzień jest zupełnie inny, nie ma tu mowy o rutynie czy nudzie, zaś w pracy człowiek czuje się jak na urlopie, zajmuje się bowiem swoją pasją. Ponadto, jak już wyżej wspomniano, zawody tego typu dają młodej osobie wiele możliwości oraz otwierają przed nią szerokie horyzonty. Studia tego typu mogą być swoistymi „wrotami” do światowej kariery lub początkiem ścieżki owocnej kariery oraz szerokiego uznania i zasłużonej sławy. Projektanci mody mogą bowiem zdobyć światowy rozgłos, jeśli będą wkładać w to zajęcie całe swoje serce i pasję.

Psychologia stosowana

logopedia - studia podyplomowePsychologia stosowana jest kolejną ciekawą propozycją. Od razu podkreślamy – nie należy się tego kierunku bać. Zawód ten zazwyczaj uważany jest za ciężki, trudny, obciążający fizycznie. Owszem, może tak być, jednakże tylko wtedy, gdy wybierzemy specjalizację niedostosowaną do naszych predyspozycji, charakteru oraz możliwości czy wytrwałości i odporności psychicznej. Jednakże psychologia stawia mnóstwo możliwości przed młodymi kobietami, które są gotowe zdecydować się na ten kierunek. Psychologia dziecięca, psychologia transportu, seksuologia – prowadzenie terapii par lub przeprowadzanie testów dla kandydatów na zawodowych kierowców jest zdecydowanie lżejsze i mniej obciążające, niż prowadzenie terapii z pacjentem z depresją lub praca na oddziale w szpitalu psychiatrycznym. Wszystko zależy więc od tego, jaką ścieżkę kariery psychologicznej obierzemy.

Pedagogika

Kultowym już (jeśli można to tak określić) zawodem dla kobiety jest oczywiście pedagogika i kariera nauczycielska. Wielu uważa, że w dzisiejszych czasach wybór studiów pedagogicznych nie jest dobrą decyzją. Jednak z drugiej strony nie sposób nie zauważyć, iż zawód taki posiada mnóstwo zalet. Pierwsza z nich? Krótkie godziny pracy. Nauczycielka wczesnoszkolna, a więc klas 1-3 kończy zajęcia około godziny 13 i sama decyduje o tym, jak zagospodaruje sobie resztę czasu. Któż z nas nie marzy o takim trybie pracy! A jeśli dodamy do tego dwa miesiące wakacji podczas najcieplejszych miesięcy w roku, studia pedagogiczne brzmią wręcz jak plan doskonały. Cóż, wielu nauczycieli uskarża się, iż ich zarobki to jakaś kpina. Być może, ale z drugiej strony opisany wyżej tryb pracy w razie konieczności pozwala na zatrudnienie się na drugi etat w różnego rodzaju prywatnych szkołach lub tym podobnych instytucjach. Jeśli więc wziąć pod uwagę ilość pracy nauczyciela, zarobki przestają być już tak szokujące.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here