marketing - studia

Wybór studiów, dla wielu osób oznacza to, że będą one wykonywały konkretny zawód. W większości przypadków, rzeczywiście tak jest. Aczkolwiek musimy pamiętać też i o tym, że nie zawsze kierunek studiów definiuje wykonywany przez nas zawód. Z reguły jednak, kiedy skończymy studia, szukamy pracy w określonym zawodzie. Często też udaje nam się taką pracę znaleźć. Jaki zawód jeśli chodzi o marketing – studia mogą nam umożliwić? Co jesteśmy w stanie robić, jeśli uda nam się skończyć studia z zakresu szeroko rozumianego marketingu? Na to pytanie, jak również wiele innych, związanych z szeroko rozumianym pojęciem studiów z zakresu marketingu, odpowiedzi znajdziecie w poniższym artykule.

Marketing – studia

marketing - studiaZanim przejdziemy do możliwości, jakie mamy jeśli chodzi o pracę po ukończeniu kierunku, jakim jest marketing, należy odpowiedzieć sobie na pytanie dotyczące tego, dlaczego obecnie studia na kierunku marketing, cieszą się zdecydowanie największą popularnością? Nie ma co ukrywać – rynek reklamy, rozwija się bardzo dynamicznie. W zasadzie każdy, kto chce pracować w reklamie czy też zajmować się szeroko pojętym marketingiem, jest w stanie znaleźć dla siebie dobrze płatną posadę. Nie mówimy tutaj jednak tylko i wyłącznie o marketingu tradycyjnym, ale też – co bardzo ważne – o marketingu internetowym.

Jeśli na naszym kierunku jest taka specjalizacja o nazwie marketing internetowy, możemy śmiało założyć, że jest to ta specjalizacja, która z całą pewnością może okazać się dla nas przyszłościowa. Coraz więcej firm, które decyduje się zacząć wdrażać rozwiązania związane z szeroko rozumianym marketingiem i promocją, decyduje się także na marketing internetowy. Obecnie jest to taki rodzaj promocji, który jeszcze u nas w kraju jest w przysłowiowych powijakach. Tendencja jest jednak rozwojowa. Podobnie rzecz się ma, jeśli chodzi o tradycyjną reklamę. Ta także coraz prężniej się rozwija i rośnie też zapotrzebowanie na dobrych specjalistów od marketingu. Tym samym, można śmiało powiedzieć, że studia na kierunku marketing, są obecnie jednymi z najbardziej przyszłościowych, jeśli chodzi o rozwój naszej kariery.

Dla kogo studia na kierunku marketing?

Kolejne pytanie, na które musimy sobie odpowiedzieć, jeśli chodzi o wybór najlepszego dla nas kierunku studiów, to czy faktycznie będzie on dla nas odpowiedni. Warto podkreślić, że jeśli mowa studiowaniu marketingu, to nierzadko łączony jest on (zresztą bardzo słusznie) z zarządzaniem. Musimy się liczyć z tym, że będzie od nas wymagana wiedza z zakresu nauk ścisłych, zaś szczególnie – matematyki i ekonomii. Ponad to, powinniśmy też mieć takie przedmioty, które będą traktowały o psychologii biznesu. A także te, które będą uczyły nas tego, jak prawidłowo operować językiem korzyści. To te umiejętności, które mogą okazać się bardzo pomocne, jeśli w przyszłości chcemy wykonywać zawód związany właśnie z marketingiem. Jeśli zatem wiemy, że nie mamy zbyt dobrych predyspozycji, lepiej jest zastanowić się nad podjęciem studiów na innym kierunku.

Gdzie najlepiej studiować marketing?

marketing - studiaKiedy już mamy jasno określone nasze predyspozycje związane z tym, czy rzeczywiście studia z zakresu marketingu są dla nas najlepsze, warto rozważyć to, gdzie dokładnie będziemy chcieli je podjąć. To, co jest dla nas najistotniejsze, to rozgraniczenie czyli czy chcemy studiować na uczelni prywatnej, czy raczej jesteśmy za tym, aby podjąć studia z zakresu marketingu na uczelni państwowej. Zarówno pierwsza jak i druga możliwość jest dla nas dobrym rozwiązaniem. Z reguły jednak, jeśli chodzi o studiowanie marketingu, wybieramy studia na uczelniach państwowych.

Osoby, które decydują się na studia na uczelniach prywatnych, z reguły już pracują. Podobnie rzecz się ma, jeśli chcemy podjąć zaoczne studia na kierunku marketing. Czy forma oraz uczelnia, na której studiujemy marketing może mieć przełożenie na jakość naszego wykształcenia? I tak i nie. Wszystko tak naprawdę zależy od tego, na ile będziemy faktycznie chcieli rozwijać się w tym kierunku. A także czy np. podejmiemy staż lub praktykę w biurze, które w późniejszym czasie może stać się naszym miejscem zatrudnienia.

Czy opłaca się studiować marketing?

Ostatnim pytaniem, na które musimy sobie odpowiedzieć, zanim zdecydujemy się na podjęcie studiów na kierunku marketing jest to, czy faktycznie są one opłacalne. Otóż wszystko, co zostało powyżej napisane w kontekście studiów, szczególnie zaś to, jak rozwija się rynek reklamy, wskazuje na to, że studia z zakresu marketingu, są jak najbardziej opłacalne. Nie możemy jednak zapominać też o jeszcze jednej, bardzo ważnej kwestii. Niezależnie od tego, z jak dobrym wynikiem nie skończylibyśmy studiów, niezależnie od tego, czy zostanie nam przyznane stypendium, czy też nie, najważniejsza dla nas powinna być praktyka zawodowa. W branży, jaką jest marketing i reklama, jest to szczególnie istotne. Ze względu na bardzo dynamiczny rozwój tych gałęzi przemysłu, agencje i firmy szukają osób, które posiadają już – chociażby minimalne – doświadczenie w tym zakresie.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here