Ochrona środowiska – studia przyszłości? Wielu twierdzi, że tak. Zgadzamy się z nimi również i my. Sceptycy uważają, iż ochrona środowiska nie jest czymś, co trzeba byłoby studiować, a nawet – jak twierdzą niektórzy – „po co komu studia o przypinaniu się do drzew?”. Nie ukrywajmy, że takich opinii nie należy traktować poważnie. Wspomniane studia zaś, mimo licznych przeciwników, z roku na rok przyciągają coraz więcej chętnych.
Ochrona środowiska – Studia coraz bardziej popularne
Dlaczego tak się dzieje? Cóż, składa się na to z całą pewnością wiele czynników. Jednym z nich jest swoista moda na bycie eko, która opanowała w ostatnich latach cały świat. Jedni twierdzą, że to śmieszne. Inni – w tym my – uważają, że nieważny jest rodzaj pobudek skłaniających do bycia proekologicznym (na przykład chęć bycia na czasie oraz robienia tego, co wyznaczający trendy celebryci), a jedynie pozytywne skutki, które też przecież z takiego zachowania wypływają. Innymi słowy – segregujesz śmieci, bo jesteś człowiekiem świadomym i zorientowanym na dobro naszej planety, czy też dlatego, że robi to Brad Pitt – efekt jest ten sam, gdyż tak czy tak dokonujesz wspomnianej wyżej segregacji odpadów.
Moda na bycie eko niesie z sobą jednak również zagrożenia
Osoby o świadomej, proekologicznej orientacji odznaczają się stałością swoich poglądów i raczej nie powinniśmy się martwić, iż z dnia na dzień dojdą oni do wniosku, iż dbanie o przyrodę nie jest już takie modne, jak miesiąc temu i z tego tez powodu porzucą wcześniejsze przyzwyczajenia. Nieco inaczej sprawa może zaś wyglądać w przypadku „modnych ekologów”. Ich poglądy nie są bowiem na tyle skrystalizowane, by mogła nastąpić swoista internalizacja, a więc przyswojenie ich i uznanie za swoje własne. Dla opisanych wyżej osób najważniejszą, skłaniającą ich do działania wartością jest bowiem chęć podążania za modą, bycia trendy, a może i chęć dopasowania się i przynależności do pewnej grupy ludzi. Tutaj wszystko więc zależy od szeroko pojętego autorytetu i tego, co podyktuje on podążającym za nim ludźmi.
Dla kogo najlepsze będą studia dotyczące ochrony środowiska?
Przede wszystkim dla ekologów „z powołania”, a więc dla osób, którym nie jest obojętny los naszej planety i posiadają świadome, zorientowane na dobro natury poglądy. Muszą to być osoby wrażliwe na przyrodę, które są gotowe bronić jej. Pamiętajmy bowiem, że przyroda w starciu z człowiekiem jest bezbronna. Dlatego też powinniśmy podejmować wszelkie możliwe wysiłki, by zawsze stawać po stronie fauny i flory i bronić jej przed krzywdą, która bardzo często spotyka ją niestety ze strony ludzi. Za często.
W dostaniu się na opisywane studia bardzo pomaga zdawanie matury z przedmiotów przyrodniczych. Warto skupić się więc na biologii, chemii oraz fizyce. Czy osoby nie do końca pasujące do przytoczonego przez nas opisu „idealnego kandydata” powinny decydować się na te studia? Cóż, jeśli chcą, mogą oczywiście próbować. Jednakże posunięcie takie nie jest zbyt sensowne. Szkoda bowiem ich czasu oraz energii, którą mogliby wykorzystać w dziedzinach, które są im bliższe i które ich interesują. Dlatego też studentów, którzy nie mają pomysłu na siebie oraz swoją przyszłość i z tego też powodu planują udać się na takie studia („bo to przecież proste, na pewno sobie poradzę, bo czego się tam można uczyć, a raczej się też dostanę, bo progi niskie”) zachęcamy, by zastanowili się raz jeszcze i podjęli inną, bardziej korzystną dla siebie oraz ogółu decyzję. Na pewno jest bowiem coś, w czym odnajdują się lepiej niż w dziedzinie ekologii. Coś, co w przyszłości będzie im sprawiało wiele radości.
Pozytywna tendencja
Od kilku lat obserwujemy napawającą optymizmem tendencję. Studia związane z ochroną środowiska z roku na rok odnotowują bowiem coraz wyższe wskaźniki zainteresowania. Coraz więcej młodych ekologów wybiera te studia, by w przyszłości móc ratować naszą planetę przed działaniem nieodpowiedzialnych ludzi nastawionych jedynie na zyski oraz swoje własne dobro. Dlaczego tendencja ta napawa optymizmem? Cóż, miło jest wiedzieć, iż coraz więcej młodych ludzi jest świadomych faktu, iż posiadamy tylko jedną Ziemię, która ponadto nie jest niewyczerpalnym, samoodnawiającym się źródłem surowców, na których ludzie chcą zarabiać. Zasoby Ziemi w pewnym momencie się skończą i wtedy będzie już niestety za późno na refleksje oraz działania… Czas na zapobieganie takiemu scenariuszowi jest właśnie teraz. Dlatego należy propagować wiedzę o ekologii wszędzie, gdzie to tylko możliwe. Absolwenci takich studiów mogą organizować prelekcje w szkołach podstawowych, gimnazjach, liceach. Wszystkie na temat dbania o naszą matkę ziemię, każde zaś dostosowane do wieku uczniów-odbiorców.
Podsumowując – studia dotyczące ochrony środowiska odnotowują ostatnimi czasy ogromny wzrost popularności, co stanowi bardzo obiecującą tendencję. Jesteśmy ukierunkowani coraz bardziej proekologicznie, dlatego również i młode pokolenia interesują się tą tematyką, czego odzwierciedleniem jest wybór tych właśnie studiów. Jeśli chodzi o kwestie finansowe, opisane studia dają przede wszystkim mnóstwo możliwości przyszłego zatrudnienia.