Organizacja działań w trakcie szukania pracy

Niezależnie od tego, czy szukamy pracy po raz pierwszy, czy zostaliśmy zwolnieni na przykład w związku z restrukturyzacją przedsiębiorstwa, czy obecna praca nie spełnia naszych oczekiwań musimy odpowiednio przygotować Curriculum Vitae. Jest to najważniejszy dokument wykorzystywany podczas pierwszego etapu rekrutacji. Poprawnie przygotowany stanowi przepustkę do drugiego etapu, jakim jest zazwyczaj rozmowa kwalifikacyjna.

Po pierwsze należy ustalić własne oczekiwania względem zatrudnienia. Dotyczy to rodzaju pracy, jaką chcemy wykonywać, firmy, w której chcielibyśmy pracować, zatrudnienia na pełny etat lub część etatu, wynagrodzenia oraz pakietów socjalnych. Z drugiej strony warto zrewidować doświadczenie zawodowe, umiejętności i kompetencje, które posiadamy. Każda oferta pracy powinna być rozpatrywana w oparciu o te kryteria. Na aktualne oferty pracy można aplikować w popularnych serwisach, takich jak „Aplikuj”.

Mocne strony

Twarde umiejętności to te bezpośrednio związane z wiedzą zawodową. Zaliczyć do nich można znajomość obsługi skomplikowanych maszyn, programów komputerowych lub inne zdobyte w trakcie kursów czy szkoleń. Do umiejętności miękkich z kolei zaliczyć można komunikację lub cechy przywódcze. Pamiętajmy, że dane zawarte w CV powinny być dostosowane do konkretnej oferty pracy. W każdym przypadku trzeba się dobrze zastanowić, które umiejętności bardziej wyeksponować, a które będą miały dla pracodawcy mniejsze znaczenie. Pamiętajmy, żeby uwzględnić w życiorysie także te doświadczenia, które nie są bezpośrednio związane ze stanowiskiem, o które się ubiegamy. Warto zatem wspomnieć o odbytym stażu, ukończonych kursach czy pracy w wolontariacie. Rekruterzy przychylniejszym okiem patrzą na osoby aktywne. CV powinno uwzględniać informacje o naszych zainteresowaniach czy pasjach.

W oparciu o ważne zasady

Warto podkreślić, że odpowiednio stworzone CV nie powinno zawierać informacji związanych z celami naszej kariery. W „Dzienniku Wschodnim” możesz przeczytać na ten temat artykuł „Czy wiesz jak dopasować cv do oferty pracy? 5 ważnych wskazówek”. Nie podkreślajmy tego, co chcemy robić.  Nasze doświadczenie musi koncentrować się na działaniach, jakie wnosimy do firmy, by zaspokoić potrzeby pracodawcy, a nie swoje. Na określenie osobistych korzyści przyjdzie czas, gdy będziemy negocjować warunki zatrudnienia. Badania wskazują, że rekurter poświęca około 6 sekund jednemu CV. Żeby właśnie nasze zwróciło jego uwagę, trzeba działać jak w reklamie.

Pamiętajmy, że stworzenie CV odpowiadającego obowiązującym standardom wymaga czasu. Bez względu na rodzaj stanowiska, o które się ubiegamy musi spełniać określone wymagania. Przede wszystkim musi być spójne oraz czytelne. Strona wizualna jest niezwykle ważna, ale dokument nie może być zbyt krzykliwy. Zachowajmy jeden rodzaj czcionki i jeden sposób punktowania. Wszystkie informacje dotyczące naszego wykształcenia, doświadczenia czy kompetencji muszą odpowiadać prawdzie. Zostaną szybko zrewidowane przez rekrutera.

Jeśli CV zostało poprawnie przygotowane, możemy spodziewać się zaproszenia na rozmowę kwalifikacyjną. Ten etap rekrutacji decyduje o naszym być albo nie być w firmie. W trakcie spotkania z pracodawcą zweryfikowane zostaną informacje zawarte w CV. Warto pamiętać, że coraz częściej rozmowie kwalifikacyjnej towarzyszy test sprawdzający nasze umiejętności, na przykład w zakresie obsługi programów komputerowych czy znajomości i stosowania przepisów prawa.

Proces poszukiwania pracy to nie tylko znajomość swoich mocnych stron. Trzeba także wiedzieć, gdzie i jak tej pracy szukać. Więcej przydatnych informacji na temat skutecznego szukania pracy możesz przeczytać w polecanym artykule.  Pamiętajmy, by nie zniechęcać się po pierwszych niepowodzeniach. Zdobycie atrakcyjnego angażu często wiąże się w koniecznością wykazania się uporem, aktywnością i cierpliwością.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here