Popularne formacje kontynuacji trendu

Spośród wielu strategii inwestowania na rynku walutowym, wielu profesjonalistów, posiadających dostęp do zaawansowanych platform, wskaźników i oscylatorów wciąż posługuje się najbardziej klasyczną odmianą tradingu, jaką jest analiza wykresu i identyfikacja formacji cenowych. Spośród wielu opisanych w literaturze formacji szczególnym zainteresowaniem cieszą się formacje kontynuacji trendu. Jakie spośród nich są najpopularniejsze?

Formacja Flagi

Formacja flagi stanowi jeden z najpewniejszych przykładów ruchu ceny, która po bardzo dynamicznym wzroście lub spadku przez chwile odbija się od lokalnych poziomów wsparcia i oporu. Flaga to typowy okres konsolidacji ruchu cenowego, który w zależności od analizowanego interwału może trwać od kilkunastu minut, do nawet miesiąca. Istotną cechą ułatwiającą identyfikację flagi jest zmniejszony wolumen podczas trwania konsolidacji. 

Odpowiednim sygnałem do otwarcia nowej pozycji jest wybicie z poziomu wsparcia lub oporu w równie dynamiczny sposób, z jakim mieliśmy do czynienia podczas wcześniejszego rajdu cenowego. Wielu inwestorów decyduje się w takim przypadku przewidzieć zakres ruchu po wybiciu, który w wielu przypadkach dosięga swoją długością ruch, który poprzedził tworzenie formacji flagi. 

Formacja Chorągiewki

Formacja chorągiewki bardzo mocno przypomina nam pod kątem skuteczności, ale też genezy formację flagi. Obie te formacje tworzą się po bardzo dynamicznym ruchu cenowym w górę bądź w dół, a sam proces tworzenia się formacji możemy zaliczyć do okresu ogólnie pojętej konsolidacji cenowej.

Podstawowa różnica polega na amplitudzie ruchów konsolidacyjnych, które możemy zobaczyć na wykresie. Podczas gdy formacja flagi, biorąc pod uwagę dwie linie trendu, przypomina nam prostokąt, formacja chorągiewki z każdym ruchem i korektą zmniejsza swój zasięg. Kreśląc w tym przypadku dwie linie trendu, zauważymy, że w pewnym momencie przetną się, co zgodnie z teorią analizy technicznej będzie zwiastowało kontynuację ruchu ceny w danym kierunku. Podobnie jak w przypadku formacji flagi, formacja chorągiewki również daje nam sporo informacji na temat potencjalnego zasięgu nowego ruchu, który w większości będzie wynosić mniej więcej tyle, ile wynosił zasięg poprzedniego dynamicznego wzrostu lub spadku, zależnie od wiodącego trendu. 

Luki cenowe

Z pomocą zaawansowanej platformy inwestycyjnej, z łatwością jesteśmy w stanie analizować wykres cenowy przy użyciu wielu narzędzi, takich jak linie trendu, wskaźniki czy oscylatory. Jeśli szukasz odpowiedniej platformy, tu znajdziesz dalsze informacje. Bez względu jednak na to, jakich elementów analizy technicznej używamy do rozpoznawania formacji cenowych, jednym z pewniejszych sposobów na upewnienie się w kwestii kontynuacji trendu jest obserwacja luk cenowych. 

Luki cenowe to zjawiska, które na rynku walutowym pojawiają się w momentach zamknięcia rynku. Silne sygnały w postaci zdarzeń gospodarczych, politycznych lub społecznych oddziałują na parę walutową w taki sposób, że po otwarciu notowań aktualna wartość znacznie odbiega od ceny zamknięcia. W przypadku luki wzrostowej zauważonej przy trendzie wzrostowym możemy traktować to jako sygnał kontynuacji trendu. 

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here