Rezystancyjny czujnik temperatury

Wysokiej jakości czujnik temperatury jest często jednym z najważniejszych narzędzi pomiarowych w wielu procesach technologicznych, i to bez względu na branżę. Czym powinno charakteryzować się takie urządzenie i dlaczego rezystancyjne czujniki temperatury są w wielu przypadkach optymalnym rozwiązaniem? O tym poniżej.

Rezystancyjny czujnik temperatury – optymalny wybór za rozsądną cenę

Oczywiście nie istnieje jeden uniwersalny rezystancyjny czujnik temperatury do wszystkich zastosowań. Poszczególne modele różnią się od siebie rozmiarem, sposobem montażu, dokładnością pomiaru, materiałami zastosowanymi do ich budowy itp. Nie zmienia to jednak faktu, że zastosowanie rezystancyjnych czujników temperatury jest bardzo szerokie i obejmuje swoim zakresem m.in. takie miejsca, jak:

  • Laboratoria pomiarowe oraz przemysłowe.
  • Urządzenia oraz maszyny służące do obróbki półproduktów w branży spożywczej.
  • Urządzenia pomiarowe w przemyśle paliwowym, elektromaszynowym, chemicznym czy metalurgicznym.
  • Specjalistyczne chłodziarki, używane na przykład w branży farmaceutycznej.
  • Kotłownie oraz budynki mieszkalne czy użyteczności publicznej. Oporowe czujniki temperatury znajdziemy chociażby w kotłach grzewczych, instalacji wentylacyjnej lub klimatyzacyjnej.
  • Silniki – samochodowe oraz kolejowe, napędy statków itp.

Nie są to rzecz jasna wszystkie zastosowania czujników, tym niemniej wyżej wyszczególnione są najbardziej charakterystyczne. Po prostu termometry oporowe używane są wszędzie tam, gdzie dokładność pomiaru jest równie ważna, co odporność tego rodzaju miernika na potencjalne uszkodzenia.

Łatwo zatem zauważyć, że jest to bardzo „wszechstronna” technologia. A do tego dość bezawaryjna, skoro z powodzeniem używa się jej do mierzenia temperatury pracy skomplikowanych maszyn czy monitorowania równie skomplikowanych procesów technologicznych. Dzieje się tak m.in. ze względu na fakt, że rezystancyjny czujnik temperatury funkcjonuje w oparciu o relatywnie proste zasady. I z czysto konstrukcyjnego punktu widzenia jest stosunkowo nieskomplikowanym urządzeniem. A gdy zostanie wykonany zgodnie ze wszystkimi obowiązującymi normami i odpowiednio zamontowany, niewiele jest w nim elementów, które mogą ulec awarii. Doskonałymi przykładami takich urządzeń, dokładnych i niezawodnych, są czujniki temperatury JUMO.

Jak działa rezystancyjny czujnik temperatury?

Zasada działania oporowego czujnika temperatury opiera się na interesującej właściwości niektórych materiałów, a szczególnie przewodników oraz półprzewodników. Otóż wraz ze zmianą temperatury – jej wzrostem lub spadkiem – zmienia się rezystancja materiału: rośnie lub maleje. W przypadku najczęściej wykorzystywanych czujników rezystancyjnych, oznaczanych symbolem Pt100, opór w sensorze rośnie wraz z temperaturą. Tym samym znając zmianę wartości oporu, możemy określić zmianę – wzrost lub spadek – temperatury.

czujnik temperatury

Sam zapis „Pt100” określa materiał, z którego zbudowany jest sensor (platyna) oraz jego opór w temperaturze 0°C (100 omów). Innymi popularnymi materiałami są nikiel (Ni) oraz miedź (Cu). Natomiast nominalna wartość rezystancji sensora może wynosić również 500 lub 1000 omów. Im jest wyższa, tym czujnik uznawany jest za dokładniejszy.

Warto również pamiętać o połączeniu czujnika z urządzeniem pomiarowym. Wszędzie tam, gdzie pomiar musi być dokładniejszy, w przyłączu wykorzystuje się więcej przewodów. W bardzo dokładnych pomiarach laboratoryjnych wykorzystuje się układy czteroprzewodowe. Z kolei w zastosowaniach, w których dokładność pomiaru nie jest aż tak ważna, wystarczą układy trzy- , a nawet dwuprzewodowe.

Czujniki rezystancyjne dowolnego zastosowania, kształtu czy sprawności, znajdziesz w ofercie JUMO.

[Głosów:1    Średnia:3/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here