Jak sprawnie zarządzać personelem?

Budowanie sprawnie działającego zespołu to wielka odpowiedzialność i nie ma co do tego najmniejszych wątpliwości.

Tylko człowiek o odpowiednich cechach osobowości i rzecz jasna kwalifikacjach może taką funkcję pełnić.

Musimy zdać sobie sprawę, że przecież w strukturach firmy zatrudniane są różne osoby. Różne są nie tylko ich kompetencje zgodne z zajmowanym stanowiskiem, ale inne są również potrzeby, oczekiwania wynikające z cech charakteru. Sprawny manager będzie w stanie stworzyć zespół, w którym kluczową rolę odgrywają odpowiednie relacje pomiędzy pracownikami, które przekładają się na finalne efekty wykonywanych wspólnie zawodowych obowiązków. Sprawdźmy więc, kto ma największą szansę zostać kierownikiem działu?

Kwalifikacje zawodowe

Wykształcenie to kwestia priorytetowa. Na pewno liczą się też cechy osobowości, ale teoretyczne podstawy również są niezbędne. Aby sprawnie zarządzać personelem, przydają się studia o kierunkowych specjalizacjach, taki jak „zarządzanie” czy „zarządzanie zasobami ludzkimi”.

Nie da się jednak ukryć, że same studia nie wystarczą. Kandydat na managera powinien stale się rozwijać, bo też zmieniają się przecież ciągle oczekiwania względem i ze strony personelu. To dlatego właściciel firmy powinien inwestować w kadrę zarządzającą, organizując między innymi dedykowane szkolenia czy gry trenerskie. Na takich wydarzeniach, kierujący zespołami zdobywają nie tylko wiedzę teoretyczną, ale również praktykę. Nierzadko zmieniają podejście do zarządzania, są w stanie usprawnić działanie całego działu.

Cechy osobowości

Dominacja, umiejętność pracy pod presją czasu oraz stresu, cierpliwość, opanowanie, asertywność, to chyba główne cechy, które powinien posiadać dobry manager. Kolejne to odwaga, doskonałe umiejętności komunikacyjne. Sztuka negocjacji, wpływu na decyzje, odpowiedzialność, ale też stanowczość, to także cechy, których oczywiście można się nauczyć, ale lepiej je po prostu posiadać. Manager jest nierzadko przebojowy, ma być kreatywny, ekstrawertyczny, musi potrafić pracować w grupie. Zarządzający personelem ma być osobą wymagającą, ale też sprawiedliwą. Skończyły się już czasu zarządzania kadrą w stylu autorytarnym. Dzisiaj stawia się na spełnianie potrzeb i wymagań pracowników, co przekłada się na sukces firmy. Manager musi rozmawiać z personelem, a nie tylko wytyczać kolejne zadania. Ma być wsparciem i motywacją.

Rozwój osobisty

Aby sprawnie móc zarządzać personelem, potrzebny jest też samorozwój. Nie ma wątpliwości, że manager musi się stale kształcić i rozwijać. Gry trenerskie to tylko jedne z możliwości. Najważniejsze są szkolenia twarde, ale też te otwarte oraz wszelakie kursy i kongresy. Wiele zależy oczywiście od branży, w jakiej pracuje i specyfiki pracy konkretnego działu, dlatego rozwój managera musi być nakierowany indywidualnie, zgodnie z oczekiwaniami firmy, która ma przecież przynosić jak największe zyski i osiągać przewagę konkurencyjną.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here