Studia - Budownictwo

Studia na kierunku ścisłym, wiążą się z koniecznością dobrej znajomości przedmiotów takich jak matematyka i fizyka, a czasem także chemia czy też geografia. Studia ścisłe, są obecnie uważane za o wiele bardziej przyszłościowe i dające więcej perspektyw, niż przykładowo studia humanistyczne. Podobno można zaleźć po nich pracę szybciej. A zarobki też są znacznie lepsze niż po studiach humanistycznych. Jednak z pewnością nie każdy nadaje się na takie studia. Przykładowo studia – budownictwo, to bardzo ciężki kierunek, popularny wśród młodych osób. Po ich ukończeniu często można znaleźć bardzo dobrze płatną pracę, na przykład jako inżynier nadzorujący na budowie.

Studia – Budownictwo nie dla każdego

Studia - Budownictwo nie dla każdegoJednak nie każdy, jest w stanie przejść przez trudy tych studiów. Wielu studentów rezygnuje.Zwyczajnie nie dają sobie rady z materiałem, którego jest dużo i wymaga on zdolności matematycznych. Osoby, które bardzo dobrze radzą sobie z matematyką i fizyką, nie powinny mieć problemów na tych studiach. Ich logicznie myślący umysł pozwoli im szybko opanować sposoby rozwiązywania danych zadań i nie będą musieli tak dużo się uczyć. Gorzej z tymi, którzy wcale nie tak świetnie radzą sobie z przedmiotami ścisłymi, a na studia dostali się przysłowiowym fartem, bo akurat udało się im dobrze zdać maturę. Takie osoby zazwyczaj na studiach męczą się najbardziej. Ciężko idzie im każdy test i kolokwium i muszą włożyć sporo pracy, aby się na nie przygotować. Być może te studia nie są po prostu dla nich i źle wybrali. Może kierowała nimi jakaś ambicja, a może to rodzina wywierała na nich presję. I właśnie za tak wspaniałą namową osób z otoczenia, młody człowiek decyduje się, aby pójść na takie studia.

Czy warto poświęcać się dla studiów?

Warto dodać, że już na poziomie liceum, czy też technikum, musi włożyć bardzo dużo pracy w to, aby zdać maturę na tyle dobrze, by dostać się na wymarzone studia. Nie wymarzone przez niego, ale przez jego rodzinę. Dlatego praktycznie codziennie taki uczeń uczęszcza na korepetycje. Czy to z matematyki czy fizyki, aby podszkolić się w rozwiązywaniu zadań, z którymi przyjdzie mu się zmierzyć na maturze. Już ten etap wymaga od takiego młodego człowieka wielu wyrzeczeń. Przecież takie korepetycje i ciągła nauka wymagają wiele czasu i nie ma go już dla znajomych. Być może, czuje w pewnym stopniu żal do rodziny, że zmuszają go do nauki. Wygrywa jednak myśl, że nie może nikogo zawieść i że to wszystko dla jego dobra.

Studia – Poziom wyżej niż liceum

Studia - Poziom wyżej niż liceumWszystkie korepetycje oraz rozwiązywanie zadań przynoszą skutek podczas matury. Okazuje się, że te kilka lat wyrzeczeń w liceum sprawiły, że maturę można napisać na bardzo przyzwoitym poziomie. Zaczyna się październik, pierwszy rok na studiach i pierwsze kolokwia. Tu już nie da się wszystkich zadań wyćwiczyć, jak na maturę. Wymagają, żeby je zrozumieć i do każdego problemu podejść indywidualnie. Zresztą tak samo, jak w przypadku pracy inżyniera. Więc nie ma co się dziwić, że tak przygotowują właśnie studentów. Zaczynają się wtedy problemy. Zapisy na korepetycje ze wszystkich przedmiotów, które mamy na studiach, w nadziei że ktoś nam pomoże.

Kolejne niezaliczone kolokwia, kolejne niezaliczone poprawki. Kiedyś przychodzi temu kres. Może, przy dobrych wiatrach i z pomocą zdolniejszych od nas kolegów dotrwamy do pierwszej sesji. Ale na jej przejście raczej nie ma już większych szans i po pierwszym semestrze, nasza przygoda ze studiami się kończy. A miało być tak pięknie, studia miały być najpiękniejszym okresem w naszym życiu. Ny wspominamy je jako piekło na ziemi. Bo źle wybraliśmy. Ponieważ jeśli kompletnie nie mamy zdolności matematycznych i fizycznych, to pod żadnym pozorem nie powinniśmy iść na studia ścisłe. Bo to zły pomysł od początku, żeby robić na siłę coś, ku czemu nie mamy najmniejszych predyspozycji.

Przede wszystkim liczy się pasja

Ci, którzy poszli na wspomniane budownictwo z pasji, bo tak chcieli, bo tak marzyli sobie od lat, z pewnością mają dużo wolnego czasu i żyją prawdziwie po studencku. Wystarczy im, że spojrzą na dane zadanie i wiedzą jak je rozwiązać, tak po prostu. Mają ścisły umysł, który pozwala im na indywidualne podejście do każdego problemu i poradzą sobie z każdym przypadkiem. Nawet jeśli profesor nieco zmieni dane i cały typ zadania. Tacy ludzie po prostu to wiedzą i w przyszłości będą świetnymi inżynierami, którzy poradzą sobie w każdej sytuacji, tak samo, jak radzą sobie na studiach.

Natomiast osoby, które idą na studia, nie ze względu na swoją pasję, ale, dlatego że ktoś ich na to namawia i czują presję, przede wszystkim nigdy nie będą szczęśliwe i wystarczająco dobre w tym, co robią. Owszem, mogą nauczyć się pewnych schematów postępowania, pewnych zachowań, które obowiązują na danym stanowisku, ale to nigdy nie będzie to samo, jak gdyby studiowali z pasji i z własnej nieprzymuszonej woli. To widać na kilometr, kto studiuje, bo chce, a kto, bo musi. Takich studentów, można by wskazać wręcz palcami i to smutne, że wciąż tak się dzieje.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here