Studia dzienne

Przed tym dylematem staje każda osoba, która chce rozpocząć studia. Jaki tryb wybrać? Czy lepsze będą dla mnie studia dzienne czy zaoczne? Które są łatwiejsze? Czy można je pogodzić z pracą? Jak wygląda sesja w obu tych przypadkach? Czy studenci zaoczni mogą w jakiś sposób czuć się gorsi od dziennych? Czy to prawda, że wybór studiów rzutuje na całe nasze dorosłe życie?

Studia dzienne i zaoczne – Czym się różnią?

Studia takie różnią się przede wszystkim czasem w jakim odbywane są zajęcia na uczelni. Studia dzienne obejmują zajęcia od poniedziałku do piątku w godzinach porannych. Zazwyczaj weekendy są wolne. Studia zaoczne odbywają się za to właśnie w weekendy. Co dwa tygodnie odbywa się zjazd na uczelniach i studenci uczestniczą w zajęciach od rana do wieczora.

Co z jakością studiów?

Co z jakością studiów?W niektórych kręgach panuje wciąż przekonanie o tym, że studenci studiów dziennych są lepiej postrzegani przez pracodawców na rynku pracy. Sądzi się, że studiując dziennie zdobywamy większe kwalifikacje, lepiej przyswajamy wiedzę i lepiej przygotowujemy się do zawodu. Nic bardziej mylnego. Programy nauczania są takie same. Jedyna różnica polega na tym, że studenci zaoczni część materiału muszą przyswoić samodzielnie z uwagi na mniejszą ilość czasu spędzaną na uczelni. Dla pracodawców nie robi to większej różnicy. Dla nich ważne są przede wszystkim umiejętności wyniesione z okresu kształcenia na studiach. Nie jest dla nich istotne czy zostały one zdobyte w trynie dziennym, czy zaocznym. To ile wiedzy i umiejętności studenci przyswoją nie zależy od trybu studiów, lecz od chęci, zaangażowania i indywidualnych predyspozycji poszczególnych studentów.

Ile kosztują studia dzienne i zaoczne?

W zasadzie można przyjąć, że dzienne studia na uczelniach państwowych są darmowe, a te zaoczne oraz na prywatnych płatne. Oczywiście występuję wyjątki od tej reguły ale ogólnie można przyjąć taką zasadę. Jednym z takich wyjątków są na przykład studia podyplomowe na uczelniach państwowych. One akurat są płatne. Jeśli chodzi o studia na uczelniach prywatnych to tutaj koszy opłaty za semestr różni się w zależności od uczelni i kierunku jaki wybraliśmy. Musimy się liczyć z wydatkiem rzędu kilku tysięcy złotych za semestr. Różnice jednak potrafią być dosyć spore pomiędzy poszczególnymi uczelniami, dlatego warto przed podjęciem decyzji zrobić niewielki research w ofertach uczelni.

Studia dzienne na państwowych uczelniach mimo że są darmowe, to tak na prawdę wymagają niemałych nakładów finansowych od studentów. Zazwyczaj wiążą się one z wynajmem mieszkania lub pokoju, gdyż nie każdemu udaje się dostać do akademika. Do tego dochodzi miesięczne wyżywienie oraz transport z i na uczelnię. Wydatki te można oczywiście zredukować jeśli studiujemy w miejscu zamieszkania a na uczelnie mamy 5 minut drogi piechotą. Oprócz tego do wydatków dochodzą koszty związane z rozrywką, pomocami naukowymi itd. Uważa się, że wychodzi z tego kwota minimum 1200 zł miesięcznie.

Jak pogodzić pracę ze studiami?

Jak pogodzić pracę ze studiami?Jeśli chodzi o jednoczesne studiowanie i podjęcie pracy to zdecydowanie łatwiej w tej kwestii mają studenci zaoczni. A to z tego względu, ze mają oni o wiele więcej czasu. Od poniedziałki do piątku są praktycznie wolni oprócz czasu poświęcanego na samodzielną naukę w domu. Studenci dzienni muszą być zdani na dorywcze wieczorowe i weekendowe prace. Nie są one zbyt dochodowe, dlatego studenci studiów dziennych często muszą się wspomagać pieniędzmi rodziców lub kredytami studenckimi.

Jakie studia wybrać?

Na tak zadane pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Wszystko bowiem zależy od indywidualnej sytuacji każdego studenta. Mowa tutaj zarówno o sytuacji materialnej jak i mieszkaniowej czy też predyspozycjach do nauki. Dla jednego idealnym wyjściem będzie studiowanie zaoczne i godzenie tego ze zdobywaniem doświadczenia w pracy zawodowej, inny będzie wolał całkowicie poświęcić się nauce a weekendy przeznaczać na rozrywkę. Każda z tych metod jest na swój sposób dobra i każda znajdzie swoich zwolenników jak i przeciwników.

Wybierając tryb oraz kierunek studiów kierujmy się przede wszystkim perspektywami jakie za nimi stoją odnośnie zatrudnienia. Jest to bowiem decyzja, która zaważy na całym naszym życiu. Nie ma tutaj miejsca na pomyłki. Musimy dokładnie przeanalizować na jakie zawody będzie popyt w ciągu kilku najbliższych lat. Wybieranie kierunku studiów kierując się modą, wyborem znajomych lub za namową rodziców nie jest dobrym wyborem. Nikt za nas nie będzie studiował i nikt nie będzie się w przyszłości zmagał z konsekwencjami ewentualnego złego wyboru. Dlatego właśnie wybierając kierunek i tryb studiów polegajmy tylko na sobie i na własnych potrzebach.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here