Studia magisterskie po angielsku

Żyjemy w czasach, w których znajomość języków obcych powoli przestaje stawać się atutem, który otworzy nam drzwi do znalezienia dobrze płatnej, ambitnej pracy, pozwalającej nam na rozwój osobisty i godne życie. A o takiej pracy marzy przecież wielu z nas. Niestety, łatwość z jaką możemy dzisiaj uczyć się języków obcych, sprawiła że rosną również wymagania naszych potencjalnych pracodawców. Dzisiaj znajomość angielskiego czy niemieckiego nie jest już dodatkowym atutem, ale wręcz wymogiem, który szefowie stawiają swoim pracownikom.

Studia magisterskie po angielsku

Istnieje wiele sposobów na naukę języka angielskiego, który ze wszystkich języków obcych wydaje się być właśnie tym najbardziej wymaganym, zwłaszcza od młodych ludzi. Nic dziwnego, stał się przecież językiem uniwersalnej komunikacji niemal na całym świecie. Na tę potrzebę odpowiadają również szkoły wyższe i uniwersytety, tworząc oferty doskonale wpasowujące się w potrzeby współczesnego rynku, czyli studia magisterskie po angielsku.

Studia magisterskie po angielskuCzy po napisaniu matury lub obronie pracy licencjackiej warto zastanowić się nad wyborem właśnie takiej oferty, złożonej nam przez szkołę wyższą? Bez wątpienia ma ona wiele zalet. Najpierw jednak wyjaśnijmy kwestię, która wydawać by się mogła oczywista, jednak niektórych może zmylić. Przede wszystkim wiedzieć trzeba, że studia magisterskie po angielsku to nie anglistyka. Istnieje bardzo duża różnica między studiami na kierunku filologia angielska, a studiami magisterskimi po angielsku. Te pierwsze skupiają się nie tylko na języku, ale również na przybliżeniu studentom kultury, tradycji i stylu życia mieszkańców Zjednoczonego Królestwa.

Skupiają się więc typowo na tej dziedzinie. Często studenci, którym zależy na dobrym poznaniu języka angielskiego, wybierają ten kierunek w połączeniu z innym, który faktycznie ich interesuje. Takie rozwiązanie również ma swoje minusy – studiowanie dwóch kierunków potrafi bardzo skutecznie pozbawić nas tych resztek czasu wolnego, który pozostaje nam po zajęciach i, niejednokrotnie, pracy, którą wielu studentów łączy z przyczyn koniecznych z kontynuacją edukacji.

Czy warto przeciążać się dodatkowo drugim kierunkiem?

Szczególnie jeśli od studiów na wydziale filologii oczekujemy jedynie dobrego przygotowania nas pod względem językowym? I, co ważniejsze, czy warto robić to, wiedząc że istnieje dużo lepsze, łatwiejsze i mniej obciążające rozwiązanie? Takim rozwiązaniem są właśnie studia magisterskie po angielsku. Uczelnie, które decydują się zaoferować swoim studentom, zarówno tym po obronie pracy licencjackiej lub inżynierskiej, jak i nowym studentom, wybierającym się na jednolite studia magisterskie, takie właśnie studia, dokładają wszelkich starań, aby edukacja językowa przebiegała na najwyższym poziomie.

Studia magisterskie po angielsku mogą mieć również inną poważną przewagę nad tradycyjnymi metodami edukacji językowej. W szkole, od podstawówki, przez gimnazjum i szkołę średnią, nauczyciele często starali się przygotować nas do egzaminów, które, z wyjątkiem matury ustnej, nie wymagają od nas umiejętności płynnego posługiwania się językiem angielskim w mowie. Uczniów uczy się przede wszystkim rozwiązywania testów i kładzie się do głowy sztywne regułki gramatyczne, które niestety w wielu przypadkach pozostają jedynie teorią, ponieważ nie umiemy zastosować ich w praktyce.

Dochodzi nawet do tak kuriozalnych sytuacji, w których zatrzymujemy się w połowie zdania i przeszukujemy pamięć, aby odnaleźć regułkę, która podpowie nam, jakiego czasu należy teraz użyć. O blokadzie językowej nie trzeba chyba wspominać. Zdaniem wielu powoduje ją to, że ucząc się rozwiązywać testy, budujemy w sobie strach przed popełnieniem błędu. Strach ten przekłada się też na mówienie, dlatego na myśl o odezwaniu się do kogoś w języku innym niż ojczysty wielu ludzi dostaje gęsiej skórki. Nie zastanawiamy się nad tym, że nawet jeśli pomylimy czas, zapewne i tak zostaniemy przez naszego rozmówcę zrozumiani.

Studia magisterskie po angielsku są tutaj pewnego rodzaju odstępstwem od reguły

Studia magisterskie po angielsku są tutaj pewnego rodzaju odstępstwem od regułyPolegają one na tym, że kontynuujemy naukę dokładnie na tym kierunku, który nas interesuje. Nie musimy dokładać sobie obowiązków w postaci drugiego kierunku na wydziale filologii. Przy tym, zależnie od oferty uniwersytetu, część lub całość przedmiotów jest realizowana w języku angielskim. Zgodnie ze starym porzekadłem, praktyka czyni mistrza – a na takich studiach praktyka w posługiwaniu się językiem jest chlebem powszednim. Co więcej, nie trzeba być orłem z języka angielskiego, żeby złożyć podanie o przyjęcie na takie studia. Ewentualne braki bardzo szybko nadrobimy, bo przecież nie będziemy mieli innego wyboru.

Nie powinniśmy mieć również problemów podczas rekrutacji. Większość osób jest przerażona na samą myśl o studiach w języku obcym, dlatego wybierają tradycyjne kierunki w języku polskim. Ilość kandydatów na miejsce jest więc zazwyczaj niższa niż w przypadku odpowiedników kierunków, prowadzonych w naszym ojczystym języku. Dostanie się na studia magisterskie po angielsku może być nie tylko łatwiejsze, ale także potencjalnie bardziej opłacalne w przyszłości. Granice naszego języka są przecież granicami naszego świata!

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here