Studia matematyczne

Matematyka nazywana jest królową nauk. Nie bez powodu. Śmiało można powiedzieć, że gdyby nie matematyka własnie to współczesny świat nie mógłby istnieć. A to wszystko dlatego, że jest on oparty na nowoczesnej technologii a ta nierozerwalnie łączy się z matematyką. To ona stanowi podstawę dla informatyki i ogólnej informatyzacji naszego życia. To ona uczy nas logicznego myślenia oraz skutecznego radzenia sobie z wszystkimi niespodziewanymi problemami. Nie dziwi więc fakt, że tak popularne stają się studia matematyczne oraz około-matematyczne. Można je studiować na wszystkich liczących się uczelniach w Polsce. Taki kierunek znajdziemy zarówno na politechnikach (studia inżynierskie) oraz na uniwersytetach (studia licencjackie). Nie stroni także od nich cała masa uczelni prywatnych.

Dla kogo są studia matematyczne?

Dla kogo są studia matematyczne?Przede wszystkim studia matematyczne przeznaczone są dla wszystkich tych, którzy nie mieli większych problemów z tym przedmiotem w szkole średniej i wcześniej. Jeśli ktoś miał jakiekolwiek problemy z przyswajaniem sobie matematycznej wiedzy to najprawdopodobniej będzie miał również kłopoty z opanowaniem programu nauczania na studiach. A trzeba przyznać, że studia te do najłatwiejszych nie należą.

Na studia matematyczne powinny składać dokumenty osoby, które na maturze z dobrymi wynikami zdały matematykę, język obcy, fizykę oraz ewentualnie informatykę. Przedmioty te zdane ponadprzeciętnie dają pewny bilet na studia matematyczne oraz spokojny start z nauką. Jeśli nauka tych przedmiotów przebiegała nam w liceum na średnim poziomie warto jeszcze raz przemyśleć swój wybór co do kierunku studiów.

Jak tak na prawdę wyglądają studia matematyczne?

Każdy, kto zamierza pójść na studia matematyczne musi liczyć się z tym, ze nie należą one do najłatwiejszych. Wręcz przeciwnie. Na studentów czeka masa materiału do przyswojenia oraz mnóstwo zadań do rozwiązania podczas całego okresu studiów. Raczej niewiele będzie podobieństw do nauki matematyki w szkole średniej. Tutaj poziom jest znacznie wyższy. Zazwyczaj pierwszy semestr lub rok studiów weryfikuje nasze predyspozycje do danego kierunku. Jeśli uda nam się przebrnąć przez ten etap to potem powinno już być łatwiej. Przygotujmy się również na trudną sesję egzaminacyjną, która jest nieco bardziej wymagająca niż sesje na studiach humanistycznych. Aby się do niej przygotować będziemy musieli znacznie więcej godzin przeznaczyć na naukę.

Perspektywy zatrudnienia

Perspektywy zatrudnieniaJeszcze kilka, kilkanaście lat temu, powszechna opinia na temat absolwentów kierunków matematycznych była taka, że może on szukać zatrudnienia głównie w szkołach podstawowych i średnich jako nauczyciel tego przedmiotu. Rozwój technologii i informatyzacja kraju sprawiły jednak, że obecnie przed absolwentami studiów matematycznych otwierają się zupełnie nowe perspektywy rozwoju. Oczywiście nadal, jeśli ktoś ma takie marzenie to może zostać nauczycielem matematyki. Oprócz tego matematycy są również mile widziani w różnego rodzaju ośrodkach statystycznych czy doradczych. Również wszelkie firmy z branży ekonomicznej chętnie będą widziały w swoich szeregach utalentowanych absolwentów studiów matematycznych. I trzeba też przyznać, że nie są to stanowiska nisko opłacane. Wręcz przeciwnie. Osoby po studiach matematycznych mogą liczyć na wysokie zarobki, gdyż ich wiedza oraz umiejętności w wymierny sposób przyczyniają się do zwiększenia zysków firm, w których pracują. Dzięki temu pracodawcy mogą ich sowicie wynagradzać, co też czynią. Doświadczeni pracownicy w najbardziej dochodowych branżach gospodarki mogą zarabiać nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych miesięcznie. Gra jest więc warta świeczki.

Co oprócz matematyki?

Mając odpowiednie zdolności matematyczne oraz świetnie zdaną maturę z matematyki, fizyki oraz jeżyka obcego możemy również spróbować swoich sił na studiach informatycznych. Ostatnimi czasy studia te są bardzo popularne. Wszystko przez zwiększony popyt na informatyków na polskim rynku pracy. Rodzimi programiści są bardzo cenieni, nawet przez zachodnie koncerny, które w Warszawie czy Wrocławiu otwierają coraz częściej swoje centra programistyczne. Uzdolniony programista może liczyć na bardzo dobre zarobki nawet na najniższym szczeblu kariery. Może również bardzo szybko awansować zwiększając swoje zarobki jeszcze bardziej i zapewniając sobie spokojną przyszłość.

Nic nie wskazuje na to, aby trend ten miał się odwrócić. Informatyzacja naszego kraju cały czas postępuje. Coraz częściej będą potrzebni specjaliści do obsługi i ulepszania rozwiązań informatycznych w poszczególnych gałęziach gospodarki. Szczególnie ważne jest również to, że branża ta nie posiada właściwie narodowości. Pracownik może zdalnie pracować dla pracodawców na całym świecie.

[Głosów:12    Średnia:2.3/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here