Pasjonujesz się muzyką? Przejawiasz talenty wokalne lub instrumentalne? Warto być szlifował swoje umiejętności. Pomogą ci w tym studia muzyczne. Dzięki nim poznasz wszelkie zagadnienia teoretyczne związane z historią muzyki, zasadami komponowania, czy też sprawami technicznymi występów muzycznych. Naturalnie będziesz mógł również rozwijać umiejętności śpiewu, czy też grania na różnych instrumentach muzycznych. To bardzo interesujący i dość niszowy kierunek studiów.

Studia muzyczne?

studia muzyczneStudia muzyczne wydają się być dość niszowym kierunkiem studiów. Na studiowanie tego kierunku decydują się młodzi ludzie, którzy pasjonują się muzyką i przede wszystkim potrafią grać na jakimś instrumencie. Studia pomagają im w szlifowaniu już zdobytych umiejętności. Przebieg studiów powala na dogłębne poznanie teorii muzycznych, różnych gatunków muzyki , ich historii i wpływu na artystyczny rozwój człowieka. Oprócz teorii studenci muszą przeznaczyć mnóstwo godzin na zajęcia praktyczne. Szlifowanie techniki grania na różnych instrumentach jest nierozerwalnie związanie ze studiami muzycznymi. Ale nie tylko instrumenty i praktyczne umiejętności grania na nich, można doskonalić na tego typu studiach. Bardzo popularna wśród studentów jest również wokalistyka. Zresztą można powiedzieć, że studia te są bardzo rozbudowane, a możliwości specjalizacji są bardzo różnorodne.

Kompozycja i teoria muzyki

Jednym z najciekawszym kierunków na studiach muzycznych jest kompozycja teoria muzyki. Co czeka studentów na zajęciach? Przede wszystkim będą mogli zgłębić wszelkie zagadnienia związane z teorią muzyki, specyfiką i historią różnych gatunków muzycznych oraz zasadami komponowania utworów muzycznych. Studenci zapoznają się również z zasadami krytyki muzycznej, czytaniem partytur, technikami kompozytorskimi, estetyką muzyczną. Ważnym przedmiotem z jakim studenci spotkają się w toku nauki na tym kierunki będzie bez wątpienia promocja i marketing muzyczny. Dzięki studiom na tym kierunku absolwenci będą mogli podjąć pracę w instytucjach artystycznych lub też prowadzić własną działalność muzyczną. Uzyskają również odpowiednie kompetencja do pracy przy wydawaniu czasopism muzycznych, czy też przy organizacji koncertów.

Jazz i muzyka estradowa

Kolejnym interesującym kierunkiem studiów muzycznych jest bez wątpienia jazz i muzyka estradowa. Co ciekawego czeka studentów na tym kierunku? Przede wszystkim dużo zajęć praktycznych zarówno z grania na poszczególnych instrumentach, jak z wokalistyki. Z zajęć teoretycznych będziesz musiał zaliczyć takie przedmioty jak historia jazzu, zasady improwizacji jazzowej, kompozycja i aranżacja, techniki nagłośnień, czy też zasady nagrywania utworów muzycznych w studio. Po ukończeniu tego rodzaju studiów możesz podjąć pracę instrumentalisty przy różnych projektach muzycznych, czy też organizacją wydarzeń muzycznych. Oczywiście będziesz również posiadał odpowiednie kwalifikacje, aby otworzyć własne studio muzyczne.

Instrumentalistyka

Instrumentalistyka jest kolejnym bardzo interesującym kierunkiem na studiach muzycznych. Przede wszystkim pozwala na zapoznanie się z technikami grania na różnych instrumentach muzycznych. Oczywiście student może wybrać sobie specjalizację i szlifować swoje umiejętności głownie w graniu na wybranym instrumencie muzycznym. Jednak kierunek ten daje znacznie szersze umiejętności. Absolwenci tego kierunku, to tzw. żywe orkiestry, czyli specjaliści od grania na wielu instrumentach. Oczywiście przebieg studiów na tym kierunku nie jest pozbawiony teorii. Studenci poznają historię i rozwój różnych form muzycznych oraz zasady komponowania. Jakie perspektywy roztaczają się przed absolwentami tego kierunku studiów? Przede wszystkim na instrumentalistyce kształcą się późniejsi muzycy sesyjni, którzy skupiają się na nagrywaniu różnych projektów muzycznych w studiu. Część absolwentów znajduje zatrudnienie w orkiestrach symfonicznych. Inny z kolei zostają pedagogami muzycznymi.

Wokalistyka

studia muzyczneTym sposobem doszliśmy chyba do najbardziej popularnego kierunku na studiach muzycznych. Wokalistyka jest niezwykle trudna. Należy bowiem wykazać się nie tylko znajomością teorii, ale również talentem wokalnym. Jednak perspektywy jakie rozpościerają się przed absolwentami tego kierunku wydają się być bardzo atrakcyjne. Jakie przedmioty będzie musiał zaliczyć student wokalistyki? Przede wszystkim do zaliczenia będzie miał śpiew solowy, pracę z pianistą, czy też podstawy gry aktorskiej. Oczywiście to nie wszystko, student wokalistyki musi również zaliczyć dykcję, taniec, kameralistykę wokalną, opracowanie sceniczne partii operowych, czy też charakteryzację. Studia tego rodzaju dają poważną podstawę do rozpoczęcia solowej kariery wokalisty.

Gdzie można studiować kierunki muzyczne?

Studia muzyczne oferowane są niemalże przed każdy większy ośrodek akademicki w kraju. Akademie Muzyczne znajdziemy zarówno w Warszawie, Poznaniu, Wrocławiu, jak i w Krakowie, Gdańsku, czy też Bydgoszczy. W zasadzie wszędzie możesz liczyć na wysoki poziom nauczania i wykwalifikowanych pedagogów.

[Głosów:2    Średnia:4/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here