Studia socjologiczne

Kierunki humanistyczne, nadal cieszą się bardzo dużą popularnością wśród osób, które wybierają się po szkole na studia. Musimy jednak wiedzieć, że jeśli decydujemy się na wybór kierunków humanistycznych, dobrze jest jasno określić swoją ścieżkę kariery w tym aspekcie. Na co jednak powinniśmy zwrócić największą uwagę, jeśli chodzi o wybór odpowiedniej jakości kierunków humanistycznych? Co będzie miało dla nas największe znaczenie w tym aspekcie? Czy studia socjologiczne, mogą zapewnić nam bezpieczną przyszłość? To pytania, na które odpowiedzieć musi sobie każdy, kto rozważa podjęcie takiego właśnie kierunku. W naszym poniższym artykule, znajdziecie państwo dokładne odpowiedzi na te właśnie pytania.

Jakie możliwości dają studia socjologiczne?

Zacznijmy od najpopularniejszego kierunku, który utożsamiany jest z szeroko rozumianymi kierunkami socjologicznymi, czyli właśnie – socjologii. Nie jest prawdą, że po skończeniu tego kierunku studiów, nie ma pracy. Warto jednak podkreślić, że jeśli odpowiednio podejdziemy do studiowania socjologii, możemy zyskać nie tylko dobrze płatną posadę, ale też – znacząco rozwinąć nasze zainteresowania. Prawdą jest bowiem to, że jeśli zupełnie, ale to kompletnie nie interesuje nas socjologia, nie powinniśmy w ogóle brać pod uwagę studiowania tego kierunku. Najgorsze bowiem co można zrobić, to wybrać takie studia, które zupełnie nas nie interesują. Jakie zatem mamy możliwości, jeśli chodzi o pracę po skończeniu studiów socjologicznych?

Przede wszystkim – Agencje marketingowe

Przede wszystkim - Agencje marketingoweMoże zabrzmi to dość dziwnie, ale wszelkie agencje marketingowe, zatrudniają sztab bardzo dobrych socjologów. Ich głównym zadaniem jest m.in rekrutacja nowych pracowników, wdrażanie rozwiązań, mających na celu przeciągnięcie klienta do konkretnego produktu, jak również – przy współpracy z psychologami, motywują oni do działania zespół pracowników. To w gruncie rzeczy bardzo ciężka praca, wymagająca bardzo silnej psychiki, jak również samozaparcia. Jest to także jedna z tych posad, które są najbardziej intratne dla nas. To także zaledwie jedno, z bardzo wielu rozwiązań jakie mamy, jeśli chodzi o podjęcie pracy po studiach socjologicznych. Jakie są zatem nasze inne możliwości?

Praca z młodzieżą – czyli odpowiednia specjalizacja

Jeśli wybierzemy odpowiednią specjalizację, np. tę z zakresu pracy socjalnej, czy szeroko pojmowanej pracy z młodzieżą, po socjologii jesteśmy w stanie pracować np. w szkole. Wsparcie pedagoga szkolnego, czy też – przy skończeniu dodatkowego kierunku studiów, lub zrobieniu kursu – także jako pedagog, to kolejny przykład bardzo dobrze płatnej posady dla osób, które skończyły socjologię. Musimy jednak pamiętać, że taki zawód – podobnie jak praca w korporacji czy agencji marketingowej – także będzie wymagał od nas naprawdę silnej psychiki. To też zawód, który powinien zostać wybrany możliwie jak najbardziej świadomie. To także nie jest ostatnia opcja, którą mamy, jeśli chodzi o studiowanie socjologii.

Zawsze można zostać na uczelni

Zawsze można zostać na uczelniAlternatywą dla osób, które ponad wszystko chciałyby się kształcić w kierunku socjologii, a jednocześnie zarabiać na tym kształceniu, jest pozostanie na uczelni w charakterze wykładowcy. Musimy jednak w tym przypadku liczyć się z tym, że jest to taka ścieżka kariery, która wymaga od nas naprawdę dużych nakładów pracy. Nie każdy będzie w stanie sprostać zadaniom, jakie stawiane są przed przyszłymi wykładowcami. Samo ukończenie studiów socjologicznych z bardzo dobrym wynikiem, nie oznacza, że uda nam się dostać pracę na uczelni. Warto zadbać także i o to, aby publikować prace naukowe, brać udział w różnego rodzaju konferencjach naukowych. Oraz również – co jest właściwie najważniejsze – cały czas dążyć do zdobywania wyższego stopnia naukowego. Nie jest bowiem żadną tajemnicą fakt, ze osoby, które posiadają tytuł doktorski, czy też nawet zrobiły habilitację, mają znacznie wyższe pensje aniżeli te osoby, które wykładają na uczelni i posiadają tytuł magistra.

Oczywiście nie bez znaczenia będzie też i to, na jakiej uczelni pracujemy. Uniwersytety państwowe, z reguły mają większe pole możliwości, jeśli chodzi o finansowanie stanowisk pracy. Nikt też jednak nie powiedział, że wykładać musimy na jednej uczelni. Wiele osób, które decyduje się na tak ścieżkę kariery zawodowej, wykłada na kilku uczelniach. Co jest też dla nich znacznie bardziej intratne.

Podsumowanie

Jak zatem widzicie, możliwości, jeśli chodzi o rozwój naszej kariery, w momencie kiedy skończymy taki kierunek studiów, jak socjologia, mamy całkiem sporo. Musimy jednak wiedzieć, w jaki sposób dokładnie pokierować naszą karierą, aby była dla nas ona opłacalna. Zastanówmy się, co sprawi nam najwięcej satysfakcji, w czym naprawdę będziemy w stanie najlepiej się odnaleźć. Wykonywanie zawodu, który w żaden sposób nie sprawia nam przyjemności, może być nie tylko męczące i frustrujące. Może też prowadzić do wielu, poważnych zaburzeń chorobowych. Depresja, czy nadmierny stres, to zaledwie dwa, z bardzo wielu symptomów, które mogą towarzyszyć nam, jeśli nasza praca nie sprawi nam satysfakcji.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here