Studia stacjonarne - Co to?

Absolwent liceum, a także każda inna osoba rozważająca podjęcie studiów na jakimś kierunku, ma z reguły nielichą zagwozdkę dotyczącą tego, w jakiej formie podjąć studia. Stacjonarne, niestacjonarne, dzienne, wieczorowe, zaoczne… Bardzo łatwo jest się w tym pogubić i podjąć następnie decyzję bez wiedzy na temat ewentualnych kosztów czy przywilejów. Warto byłoby więc przyjrzeć się bliżej różnicy pomiędzy studiami stacjonarnymi i niestacjonarnymi. Dwoma najpopularniejszymi wyborami polskich studentów.

Studia stacjonarne – co to takiego jest?

Nazwa może w gruncie rzeczy niewiele sugerować osobom zupełnie niezaznajomionym ze szkolnictwem wyższym. Lecz jej znaczenie jest tak naprawdę bardzo proste i oczywiste. Pod terminem studiów stacjonarnych kryją się bowiem szalenie popularne i bardzo lubiane studia dzienne. Jakie są ich zalety i wady? Spróbujmy się temu przyjrzeć.

Studia stacjonarne - co to takiego jest?Podstawową zaletą takich studiów jest fakt, że są one zupełnie bezpłatne. Jest to wyrazem prawa konstytucyjnego każdego polskiego obywatela do nauki zupełnie bezpłatnej. W toku studiów być może uda nam się nie zapłacić ani grosza. Ewentualne wydatki mogą się wiązać z powtarzaniem niezdanego przedmiotu i innymi czarnymi scenariuszami tego typu. Choć oczywiście student, który nie mieszka na stałe w mieście, w którym znajduje się uniwersytet, będzie się musiał liczyć z kosztami wynajęcia stancji w mieszkaniu lub w akademiku. Jest jednak proste rozwiązanie tego problemu. Większość uniwersytetów zapewnia dostęp do stypendiów socjalnych, których wysokość jest obliczana na podstawie dochodu całej rodziny. Jest zatem bardzo duża szansa, że cały czynsz uda się regularnie opłacać własnie z takiego stypendium i finansowy koszt podejmowania studiów pozostanie praktycznie nieodczuwalny.

Studia stacjonarne – Wady i zalety

Istotnym dla absolwenta liceum czynnikiem może być także fakt, że studia stacjonarne są zbliżone programowo do planu lekcji w szkole średniej. Z pewnością przyczyni się to do nieco łatwiejszej aklimatyzacji na studiach. Często bywa ona problematyczna wskutek pojawienia się nowego otoczenia i nowych obowiązków. Studia są bowiem o wiele bardziej problematyczne od szkoły średniej. Wymagają zaangażowania i ogromnej ilości pracy, którą na dobrą sprawę trzeba sobie samemu organizować. Nie ma mowy o nauczycielach odpytujących studentów co lekcję lub organizujących im kartkówki, czyli stosujących środki przymuszające do regularnej nauki.

W ramach studiów dziennych student będzie miał zajęcia w godzinach porannych i w najgorszym wypadku popołudniowych, które są dosyć dogodne dla młodego człowieka i nie wymagają dokonywania zbyt wielu zmian w trybie życia. Nie trzeba się dostosowywać do pracy, nie odczuwa się presji i tak dalej. A przy tym umożliwia to bezproblemowe partycypowanie w przedsięwzięciach takich jak na przykład wszelkiego rodzaju koła studenckie, które są naprawdę mile widzianym przez pracodawcę zapisem w CV.

Studia stacjonarne - Wady i zaletyIstotnym czynnikiem, który działa na niekorzyść studiów dziennych, jest natomiast właśnie praktyczna niemożność połączenia z nimi klasycznej pracy na etat. Te dwa pojęcia całkowicie się wykluczają. Student studiów stacjonarnych musi zatem albo całkowicie zrezygnować z pracy zarobkowej, albo szukać zatrudnienia w godzinach wieczornych, nocnych lub weekendami. Poskutkuje to jednakże bardzo szybkim wyczerpaniem organizmu wskutek braku zapewnienia mu wystarczającej ilości odpoczynku, odbije się na samopoczuciu i ocenach z egzaminów i może w prostej linii prowadzić do depresji. Jest to więc raczej rozwiązanie raczej nierozsądne.

Student studiów stacjonarnych powinien być pewien tego, że materialnie będzie w stanie sobie poradzić bez pracy, co przecież nie jest raczej takie trudne, zważywszy na wspominane już wcześniej stypendia. Ogółem studia stacjonarne zapewniają kwintesencję życia studenta. Czyli wszystko to, co przedstawiane jest na filmach. Bez problemu da się wtedy łączyć naukę z poznawaniem nowych ludzi, imprezami, kołami studenckimi i każdą inną, mniej zobowiązującą aktywnością. Poskutkuje to przeżyciem prawdopodobnie najlepszego, niemal beztroskiego czasu w życiu i pozwoli zasmakować dorosłości.

Studia niestacjonarne

Studia niestacjonarne są z kolei o wiele bardziej znane pod nazwą studiów zaocznych. Odbywają się one w ramach weekendowych zjazdów i charakteryzują się całym zatrzęsieniem materiału, jaki student będzie musiał przetrawić. Taką ilością, jaką student studiów stacjonarnych przyswaja w ciągu całego tygodnia lub dwóch. Student niestacjonarny otrzymuje to wszystko na tacy od piątkowego do niedzielnego wieczoru. Studia niestacjonarne to także rozwiązanie płatne – za każdy semestr należy zapłacić okrągłą sumkę. Myślę że oczywistym jest, że jest to rozwiązanie przede wszystkim dla osób, które mają już w tygodniu stałe i ustabilizowane źródło dochodu, a studia potraktują jako szansę na dodatkowe rozwinięcie swoich umiejętności i zyskanie nowych kwalifikacji. Bezwzględnie takie studia wymagają od studenta nie tylko organizacji, ale też przede wszystkim wewnętrznej siły, która pozwoli mu wytrzymać tak wymagający tryb życia.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here