Zarządzanie zasobami ludzkimi - Studia

Wybór kierunku kształcenia wyższego to jedna z najważniejszych decyzji w życiu człowieka. Często młodzi ludzie nie do końca wiedzą jeszcze, co chcieli by robić i z czego będą w stu procentach zadowoleni. Dla osób niezdecydowanych najlepszym wyborem wydają się być kierunki, po których ukończeniu będą miały szerokie spektrum zawodów w których mogłyby się realizować. Mowa tu o takich fakultetach jak na przykład zarządzanie zasobami ludzkimi – studia te niewątpliwie zapewniają wiele ścieżek kariery.

Zarządzanie zasobami ludzkimi – Studia coraz bardziej popularne

Zarządzanie zasobami ludzkimi - Studia coraz bardziej popularneZ roku na rok decyduje się na nie więcej osób, a coraz więcej uczelni umieszcza je w swojej ofercie. Nic w tym dziwnego – w dobie globalizacji i wielkich korporacji transnarodowych obecnych w prawie każdym kraju, pracownicy z doświadczeniem w zarządzaniu personelem są niemalże na wagę złota. Wciąż przybywa ofert pracy a wynagrodzenie dla osób pracujących w takich miejscach także nie należy do najniższych. Jak więc dostać się na takie przyszłościowe studia?

Okazuje się, że są na tyle interdyscyplinarne że bez problemu zostaną na nie przyjęci zarówno urodzeni humaniści jak i twarde umysły ścisłe. Na kierunku, realizowanym w większości miast w Polsce, zarówno na placówkach prywatnych jak i na uczelniach publicznych, studenci mają szansę odkryć tajniki funkcjonowania własnego biznesu. Również podstawy selekcjonowania jak najlepszych kandydatów do pracy i przeprowadzania rozmów kwalifikacyjnych oraz sposoby na radzenie sobie z problemami z którymi na co dzień borykają się wielkie firmy.

Ponadto, będą mogli przyswoić podstawy takich dziedzin nauk jak psychologia, socjologia, marketing czy prawo. Jako, że wiedza w tych obszarach także jest wysoko ceniona podczas pracy w dużym przedsiębiorstwie. Podczas studiów zagłębią się w obecną sytuację panującą na rynku pracy, sposoby motywowania pracowników i radzenia sobie ze stresem który często towarzyszy osobom pracującym w dużych firmach.

W jakim trybie można studiować Zarządzanie Zasobami Ludzkimi?

Jak widać, jest to kierunek związany z wieloma obszarami nauk. Na wielu uczelniach w Polsce jak i za granicą realizowany jest on w stopniu zarówno licencjackim jak i magisterskim, lecz to nie wszystko. Istnieje wiele placówek gdzie fakultet ten figuruje w ofercie studiów podyplomowych. Trwają one zazwyczaj około dwóch semestrów, w trakcie których uczeń zdobywa zarówno praktyczną jak i teoretyczną wiedzę na temat zarządzania kadrami.

Praca po studiach

Praca po studiachWspomniane już było, że kierunek ten gwarantuje pewne miejsce pracy. Nic dziwnego, studia te idealnie przygotowują do wejścia na rynek który wciąż zasypuje nas ofertami dla specjalistów, asystentów czy analityków w branży HR. Co więcej, jeśli dopiero zaczynamy swoją przygodę z pracą, to oferta staży czy praktyk jest wręcz imponująca. Obecnie wielu korporacjom zależy na tym, by młodzi pracownicy to właśnie u nich kształcili się od podstaw i od początku wpajali sobie firmowe wartości. Jest więc w czym wybierać, zważając na to, że z roku na rok co raz to więcej przedsiębiorstw otwiera swoje filie w Polsce, z uwagi na jej coraz lepszą sytuację gospodarczą i dobre położenie geograficzne pomiędzy Wschodem a Zachodem Europy. Do wyboru jest dużo dziedzin, bo osób do pracy szukają firmy z branż takich jak IT, bankowość, czy transport.

Oczywiście dodatkowym atutem jest znajomość języków obcych czy gotowość do przeprowadzki do innego miejsca. Ale bez wątpienia każdy będzie w stanie znaleźć ofertę która pokryje się z jego potrzebami. A stanowisk dla kandydatów jest naprawdę wiele!

Jako, że dziedzina Human Resources dzieli się na HR miękki – przeprowadzanie rekrutacji, monitorowanie rozwoju pracowników oraz motywowanie ich, tworzenie strategii która będzie przewodzić firmie, jak i HR twardy, zajmujący się wyliczaniem płac, licznymi kwestiami administracyjnymi, ustalaniem i naliczaniem urlopów pracowników i generalnie obcowaniem z prawem pracy, dostępnych jest wiele stanowisk które zasadniczo różnią się od siebie.

Zarządzanie zasobami ludzkimi – studia te umożliwiają więc podjęcie pracy na najróżniejszych stanowiskach

Mowa tu o stanowiskach takich jak analityk pracy, dyrektor do spraw personalnych, trener zawodowy, kierownik działu szkoleń, pośrednik pracy, specjalista od budowania marki pracodawcy, specjalista do spraw kadr, specjalista do spraw rekrutacji czy specjalista od wynagrodzeń. Oferta jest więc na tyle bogata, że każdy znajdzie coś dla siebie. Pracy nie trzeba szukać tylko w dużych firmach, osoby z takim wykształceniem bez problemu znajdą zatrudnienie w miejscach takich jak firmy konsultingowe, agencje pośrednictwa pracy, firmy szkoleniowe czy biura karier.

Warto też wspomnieć, że zarobki osób zajmujących się zarządzaniem zasobami ludzkimi nie należą do najniższych. Najnowsze raporty na ten rok wskazują, że plasują się dużo powyżej średniej krajowej i nic nie wskazuje na to, by miało się to zmienić. Trend ten utrzymuje się zresztą od paru dobrych lat. Jeśli więc interesują nas tajniki działania w firmach małych i dużych, lubimy pracę z ludźmi, cechujemy się obiektywizmem i dużą rzetelnością oraz zapałem – nie ma na co czekać, te studia są dla nas!

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here