Właśnie zdałeś maturę i chciałbyś podjąć naukę na wyższej uczelni? Zastanawiasz się ile kosztują studia? Przede wszystkim musisz wiedzieć, że studia stacjonarne są darmowe. Odpłatności dotyczą studiów zaocznych i wieczorowych. Tutaj zwykle musisz liczyć się z opłatami w okolicy kilku tysięcy za rok studiów, w zależności od kierunku i uczelni. Łączenie pracy ze studiami zaocznymi, ma sens. Możesz zdobywać doświadczenie i zarabiać, a część pensji przeznaczyć na czesne. Często taki rodzaj studiów jest podważany przez absolwentów uczelni wyższych, którzy ukończyli program studiów w trybie stacjonarnym. Jednak wydaje się, że nie mają racji. Wymagania na studiach zaocznych są w zasadzie takie same. Studenci zaoczni muszą zaliczyć ten sam program i zdać te same egzaminy. I muszą być bardzie samodzielni. Dlatego wydaje się, że takie studia nawet lepie przygotowują studentów do wejścia na rynek pracy. Jednak przede wszystkim, to wszystko znacznie kosztuje i trzeba przekalkulować, czy tak naprawdę nam się opłaca.

Łączenie pracy ze studiami

ile kosztują studiaCzy łączenie studiów i pracy jest realne? Czy można sobie poradzić zarówno z obowiązkami wobec pracodawcy, jak i masą nauki i egzaminami na studiach? Taka opcja jest jak najbardziej realna, choć trzeba przyznać, że połączenie pracy ze studiami nie należy do najłatwiejszych rzeczy. Musimy bowiem mieć na uwadze fakt, że podpisując umowę z pracodawcą musimy się z niej wywiązywać i w grę nie wchodzą żadne odpuszczania godzin pracy, tak jak moglibyśmy to zrobić na studiach, odpuszczając jeden czy dwa wykłady. W pracy musimy się skupić na tym, co wykonujemy w danej chwili, spóźnienia też nie wchodzą w rachubę, chociaż akurat tutaj nie ma znaczenia czy chodzi o miejsce pracy czy uczelnie, bo przecież na wykłady też nie wypada się spóźnić, prawda? Musimy też mieć na uwadze prosty fakt, jakim jest to, że podejmując się nauki na studiach, zagłębiamy się w wybraną przez nas dziedzinę. Wówczas możemy stracić rozeznanie w obowiązkach zawodowych, jeśli tematyka studiów maksymalnie nas pochłonie.

Zaangażowanie w studia

Tutaj nie przejdzie nam wszystko tak łatwo, jak mogło nam się udawać w szkole. Tutaj naprawdę trzeba się przyłożyć. Wykładowcy potrafią być bardzo wymagający, a z resztą nam samym powinno zależeć na tym, by ze studiów wynieść jak najwięcej. Bo jeżeli idziemy na studia tylko po to, by jakoś przez to przebrnąć, bo zależy nam na odpowiednim papierku, to jednak warto się nad tym zastanowić, czy to aby na pewno ma sens. Taki papierek bez zaangażowania jest właściwie bezwartościowy. Będziemy się uczyć tylko po to, by pozdawać wszystkie egzaminy, a w studiach chodzi o to, by być ciekawym i samemu dociekać różnych rzeczy, a nie tylko uczyć się na egzamin po to, by chwilę po egzaminie wszystko zapomnieć, prawda? Chyba nikt nie chciałby wybrać się – na przykład – do psychologa, który właśnie w taki sposób przebrnął przez studia, bo przecież taka osoba może być bardzo niekompetentna i zamiast nam pomóc może jeszcze bardziej pogorszyć nasz stan.

Ile kosztują studia?

ile kosztują studiaJeżeli decydujesz się na studia i pracę, zapewne zastanawia cię to, ile kosztują studia, prawda? Być może właśnie dlatego podczas studiów wybierasz się do pracy, by móc opłacić wszelkie koszty związane ze studiami. Pierwsza najważniejszą rzeczą jaką trzeba uwzględnić jest to czy wybierasz się na uczelnie publiczną czy niepubliczną. Wiadomo przecież, że czesne na uczelniach publicznych jest niższe niż czesne na uczelniach niepublicznych. Drugim wariantem, który należy wziąć pod uwagę jest to czy będziesz podchodził do sesji poprawkowych. Wszelkie konsultacje, a potem egzaminy poprawkowe mogą być płatne. Warto również wziąć pod uwagę koszt książek i innych materiałów naukowych. Oczywiście dostępne są biblioteki wydziałowe, ale często książek jest tam zdecydowanie za mało wobec liczny studentów. Musisz się wiec liczyć z tym, że sporą część książek będziesz musiał jednak zakupić. A nie są one tanie. To samo dotyczy specjalistycznych czasopism.

Jeżeli, poza czesnym, chcesz obniżyć koszta studiów do minimum, to lepiej ucz się systematycznie i pilnuj tego, by nie oblać żadnego egzaminu. Warto wziąć też pod uwagę dojazd na uczelnie. Jeżeli mieszkamy w akademiku obok uczelni, to super. Nie musimy się martwić, bo na uczelnie dojdziemy pieszo. Jednak jeżeli na uczelnie musimy dojeżdżać autobusami i pociągami, to warto w kosztach za studia doliczyć sobie miesięczny wydatek na dojazd. Jednak jeżeli pracujesz studiując z całą pewnością sobie poradzisz. Nieco gorzej będą mieli ci, którzy podczas studiów nie podjęli się żadnej pracy. Oczywiście koszty związane z dojazdem na uczelnie można praktycznie zniwelować do zera, jeśli zaczniemy przemieszczać się rowerem. To również będzie inwestycja w nasze zdrowie.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here