jak zacząć inwestować

Gdy nie mamy pieniędzy bardzo często myślimy w jaki sposób byśmy je wydali gdybyśmy je mieli. Najczęściej marzymy o nowym samochodzie lub drogich wakacjach. Jest to błędne myślenie ponieważ zamiast wydawać lepiej jest je inwestować i tym samym podwoić lub wręcz nawet potroić ilość posiadanej gotówki. Lecz jak zacząć inwestować? Wszystko zależy od posiadanej kwoty.

Jak zacząć inwestować posiadając mało gotówki?

Osoby, które dysponują małą ilością środków finansowych mogą zacząć od założenia lokaty bankowej. Wystarczy udać się do banku i wypełnić odpowiedni formularz. Następnie pracownik oddziału dokona otwarcia lokaty na wybrany okres. Lokaty bankowe są bezpieczną formą inwestowania, ale charakteryzują się niską stopą zwrotu. Osoby, które preferują ryzykowniejsze rozwiązania, ale za to bardziej rentowne mogą rozpocząć przygodę z inwestowaniem na giełdzie papierów wartościowych. Można inwestować samodzielnie zakładając swój rachunek inwestycyjny albo zlecić firmie maklerskiej specjalizującej się w tego typu inwestycjach. Samodzielne inwestowanie na giełdzie wymaga codziennego śledzenia indeksów i podejmowania decyzji czy sprzedajemy lub kupujemy akcje czy wręcz przeciwnie, trzymamy w portfelu inwestycyjnym zakupione już papiery wartościowe.

W księgarni i na stronach internetowych można znaleźć dużo poradników dla osób, które chcą efektywnie inwestować na giełdzie papierów wartościowych. Warto je przeczytać przed przystąpieniem do pierwszej transakcji, dzięki temu można ominąć popełniania wielu błędów. Inwestowanie za pomocą biura maklerskiego wiąże się ze złożeniem naszych pieniędzy osobom, które dobrze znają giełdę i mają duże doświadczenie w tym zakresie, ale jednocześnie za swoje usługi pobierają prowizję.

Inwestycje dla bogatszych

W przypadku posiadania dużych kwot wachlarz form inwestowania jest bardzo szeroki. Można nie tylko inwestować na giełdzie, ale również inwestować w waluty, nieruchomości, a także nowo powstałe przedsięwzięcia rokujące wysokim zyskiem w przyszłości. Coraz popularniejszy jest Forex, czyli platforma na której zarabia się kupując i sprzedając waluty. Trzeba na bieżąco śledzić ich kurs aby uzyskać jak największą różnicę pomiędzy ceną sprzedaży i zakupu.

Bezpieczną, ale jednocześnie kosztowną formą inwestycji są nieruchomości. Kupując lokal lub budynek można go odsprzedać po wyższej cenie lub wynająć. Dużą popularnością cieszą się również tzw. inwestycje alternatywne, w ramach których można wymienić m. in. inwestycje w złoto, biżuterię, drogie wina, znaczki i monety. Ten rodzaj inwestycji przynosi największy zysk w długim okresie dlatego polecany jest jako forma alokacji kapitału na okres co najmniej 10 lat. Dopiero po tym okresie opłacalna jest sprzedaż celem odzyskania zainwestowanej kwoty wraz z należnym procentem. Bez względu na to jaką formę inwestowania wybierze się zawsze należy zachować zdrowy rozsądek i dokładnie śledzić rynek finansowy. Należy również pamiętać, że każda inwestycja obarczona jest mniejszym lub większym ryzykiem.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

3 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here