Dział medycyny, jaką jest medycyna sądowa, zajmuje się często sprawami związanymi z różnego rodzaju przestępstwami. Celem, jest dokładne zbadanie zwłok i określenie co dokładnie było przyczyną zgonu danego człowieka i czy były w to zamieszane jakieś osoby, czy też był to zwykły wypadek. Aby pracować jako lekarz medycyny sądowej trzeba ukończyć wieloletni okres nauki. Medycyna sądowa – studia z tego zakresu są niezwykle trudne i wymagają wielu lat poświęceń, związanych z ciężką pracą i nauką.
Medycyna sądowa – studia
Najpierw, trzeba skończyć studia z zakresu medycyny, które obecnie w Polsce trwają 6 lat. Ale tak naprawdę, do dopiero początek drogi do kariery jako medyk sądowy. Kolejno absolwenta ciężkich, 6-letnich studiów medycznych, czeka równie ciężki okres specjalizacji. Ale przed tym jeszcze musi ukończyć obowiązkowy, 13-miesięczny staż, bez którego nie można rozpocząć żadnej specjalizacji. Po stażu specjalizacja z medycyny sądowej trwa 5 lat. Przez te 5 lat trwa ciągła nauka, wprawdzie można już pracować jako lekarz, w różnego rodzaju przychodniach i poradniach lekarskich, ale nie jako lekarz medycyny sądowej. Po 5 lat specjalizacji w końcu uzyskuje się tytuł lekarza medycyny sądowej, ale dopiero po zdaniu stosownego egzaminu specjalizacyjnego.
Jak widać droga do tego, aby zostać lekarzem medycyny sądowej, jest bardzo długa oraz kręta. Licząc dokładnie, 5 lat studiów medycznych, do tego 5 lat specjalizacji, a w międzyczasie 13 miesięcy stażu, łącznie daje ponad 11 lat kształcenia, aby uzyskać wymarzony tytuł lekarza medycyny sądowej. To bardzo dużo i mało jakie zawody wymagają tak długiego okresu kształcenia. Oznacza to, że zawód ten musi być niezwykle odpowiedzialny i wymaga solidnego przygotowania, właściwie od podstaw.
Czym zajmuje się lekarz medycyny sądowej?
Lekarz z taką specjalizacją zajmuje się wszelkiego rodzaju przestępstwami i analizuje czy w wyniku tych przestępstw doszło przykładowo do zgonu. Musi mieć szeroką wiedzę z anatomii, fizjologii oraz patofizjologi, co umożliwia mu stwierdzenie czy doszło do popełnienia przestępstwa i czy dana osoba w wyniku takiego czynu zabronionego zmarła. Nie każdy ma predyspozycję do wykonywania takiego zawodu, dlatego też tak naprawdę niewielu jest lekarzy z tą specjalizacją. Wiele osób, które kończy studia medyczne, woli iść na łatwiejszą specjalizację, która nie będzie dla nich aż tak obciążająca. Jak okulistyka czy też dermatologia.
Lekarz medycyny sądowej to jednak niejedyna osoba, która pracuje na miejscach zbrodni i bada okoliczności przestępstw. Jest też szereg innych osób, które się tym zajmują i które nie muszą mieć wykształcenia z zakresu medycyny. Przykładowo absolwenci kryminalistyki, technicy kryminalistyczni, także są bardzo potrzebni na miejscach przestępstw i często współpracują z lekarzami medycyny sądowej.
Do ich zadań należy zbadanie wszelkich przedmiotów i terenu, gdzie mogło dojść do przestępstwa. Posługują się w tym celu różnymi, bardzo nowoczesnymi sprzętami oraz często odczynnikami chemicznymi, które pozwalają im wykryć przykładowo nawet niewielkie ślady krwi. To praca niemalże detektywistyczna, wymagająca dużej precyzji, cierpliwości i przede wszystkim solidnych podstaw naukowych, z zakresu chemii, fizyki oraz biologi.
Kryminalistyka to coraz częściej wybierany przez młodych ludzi kierunek
Wydaje się nadzwyczaj ciekawy, szczególnie dla osób, które od dziecka mają predyspozycję detektywistyczne. Jednak wspomniane zawody nie są dla każdego. Nie każdy będzie zadowolony, wykonując je. Nie każdy ma na tyle silne nerwy, że poradzi sobie w tak skrajnych sytuacjach, jak przykładowo morderstwo. Pracując na terenie, gdzie najprawdopodobniej doszło do morderstwa, trzeba zachować zimną krew i traktować swoje zajęcie jako typową pracę. Jeśli zbyt bardzo wczujemy się w to, co robimy, możemy o tym myśleć, nawet kiedy wrócimy już do swojego domu.
I na tym właśnie polegają predyspozycję do pewnych zawodów. Jedni sobie poradzą z obciążeniem psychicznym, jakim jest myśl, że pracują na miejscu zbrodni, a inni nie i będą to przeżywać w nieskończoność i dusić w sobie potwornie silne emocje z tym związane. Dlatego studia z zakresu medycyny sądowej nie są dla wszystkich. Być może będą ciekawą przygodą i może nawet mogą się one podobać, ale rzeczywistość i prawdziwe przypadki zweryfikują takich ochotników i ich zdolności do pracy.
Studia nie dla każdego
Jednak przed wyborem jakichkolwiek studiów z tej dziedziny, czy to kryminalistyki, czy też medycyny sądowej, warto się zastanowić, czy chcemy to zwyczajnie robić. Czy nie będzie to dla nas stracony czas, bo czujemy w głębi duszy, że kompletnie nie nadajemy się do tego typu pracy, bo przykładowo jesteśmy zbyt wrażliwi. Może mamy w rodzinie lub wśród znajomych osoby, które faktycznie pracują w tym zawodzie i mogą nam nieco więcej powiedzieć, jak faktycznie wygląda to w praktyce? Nie ma co na siłę iść na studia, które okażą się w rzeczywistości zbędne, a wcześniej warto zrobić solidne rozeznanie wśród osób, które mogą coś więcej powiedzieć na temat późniejszej realnej pracy w zawodzie.