outsourcing kadr i płac

Zjawisko outsourcingu w gospodarce występuje coraz powszechniej. Na czym polega? W wielkim skrócie – przedsiębiorstwa wydzielają ze swoich struktur niektóre zadania i zlecają je podmiotom zewnętrznym. Z tego typu modelu korzystają małe firmy jak i potężne przedsiębiorstwa. Dzięki scedowaniu części zadań na zewnątrz, całe moce firmy mogą być skupione na osiąganie właściwych celów. Jakich zadań najczęściej pozbywają się firmy? Przede wszystkim to usługi związane z księgowością, IT, administracja kadrowa czy zaopatrzenie. Niesie to ze sobą również konkretne oszczędności. Nie ma bowiem potrzeby utrzymywania specjalnie do tego celu wyznaczonych miejsc pracy. Bardzo popularny jest outsourcing kadr i płac. Zadania związane z zatrudnianiem pracowników, administrowaniem dokumentacja pracowniczą i płacami przejmuje firma zewnętrza, specjalizujące się w tej dziedzinie.

Outsourcing kadr i płac – zalety

Outsourcing kadrowy to jeden z najczęściej spotykanych mechanizmów zlecania zewnętrznemu podmiotowi zadań należących do przedsiębiorstwa. Sprawy kadrowo-płacowe to dość skomplikowana dziedzina, dlatego w zasadzie każda większa firma zatrudniająca pracowników była zmuszona tworzyć specjalną komórkę w ramach struktury przedsiębiorstwa, dedykowaną do tych właśnie zadań. Oczywiście wiązało się to z kosztami, należało bowiem stworzyć dodatkowego miejsca pracy. Dzięki outsourcingowi firma może uwolnić środki finansowe i przeznaczyć je na inwestycje. Korzystając z usługi zewnętrznej firmy oddajemy część sowich zadań specjalistom z danej dziedziny, stąd też możemy liczyć na wyższą jakość obsługi spraw kadrowych.

Wady stosowania outsourcingu kadrowo-płacowego

Outsourcing kadr i płac ma jednak również pewne wady. Najważniejsza wiąże się z koniecznością udostępnienia zewnętrznemu podmiotowi swojej bazy danych. Warto więc skrupulatnie prześwietlić potencjalnego partnera. Warto stawiać na firmy sprawdzone o nienagannej opinii i oczywiście takie, które zatrudniają ekspertów z dziedzinie kadr i płac. Pewnym dyskomfortem może być dla przedsiębiorcy utrata kontroli nad częścia procesów w firmie. Outsourcing powinien minimalizować koszty firmy. Jednak z oszczędzaniem nie można przesadzić, bo możemy kupić usługi niskiej jakości a przecież nie o to chodzi.

Jak wybrać firmę outsourcingową?

Aby wybrać partnera, z którego usług będziemy zadowoleni, trzeba poświecić nieco czasu na sprawdzenie jego renomy. Istotne będą opinie innych przedsiębiorców, którzy już korzystali z usług twojego potencjalnego partnera. Warto sprawdzić czy zatrudnia specjalistów w dziedzinie kadr i płac, czy może pochwalić się rekomendacjami. Dobrze jest również sprawdzić jakie firmy aktualnie z nim współpracują i zasięgnąć opinii. Na samym końcu należy wziąć pod uwagę aspekt finansowy. Absolutnie nie powinien on tu jednak grać kluczowej roli.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

3 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here