Coraz częściej zdarza się, że przepisy podatkowe i księgowe utrudniają prowadzanie działalności początkującym biznesmenom, którzy decydują się na działalność w ramach spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Najlepiej wychodzą na tym jednak Ci, którzy dopiero po pewnym czasie dokonują przekształcenia swojej spółki na spółkę z o.o.

Coraz więcej nowych spółek z ograniczoną odpowiedzialnością

Chociaż obsługa księgowa spółek zoo jest wymagająca i wiąże się z dość dużymi wydatkami, to jednak z roku na rok rośnie liczba nowo zakładanych tego typu działalności. Szybka rejestracja, nawet bez konieczności wychodzenia w domu oraz niewielki kapitał to z pewnością cechy, które wiele osób przekonują do rozpoczęcia przygody ze swoim własnym biznesem w oparciu o założenia jakimi kierują się spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Na dzień dzisiejszy (choć planowane są zmiany obniżające jeszcze dość znacząco ten pułap) kapitał spółki z ograniczoną odpowiedzialnością nie może być niższy niż 5000 złotych. W praktyce oznacza to, że w dalszym ciągu chętnych do założenia takiego podmiotu przybywa. Jednak jak twierdzą specjaliści, przede wszystkim ze względu podatkowo-księgowych w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością nie powinny wchodzić osoby niedoświadczone, nie mające do tej pory jeszcze do czynienia z prowadzeniem własnej działalności.

Pełna obsługa księgowa spółek zoo

Zgodnie z obowiązującymi przepisami w Polsce. Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością zobowiązane są do prowadzenia pełnej księgowości. Tak naprawdę w ich przypadku niczego nie da się skrócić, ani tym bardziej pominąć. W księgach ewidencjonowana zatem musi być każda złotówka, która przechodzi przez ręce spółki. Po zakończeniu każdego roku spółki z ograniczoną odpowiedzialnością prawnie (pod groźba wysokich kar) zobowiązane są do raportowania finansów obejmujących cały okres rozliczeniowy. Choć pełna księgowość może stanowić źródło wielu problemów, to jednak daje duże możliwości legalnego dodawania do spółki, zgodnie z prawem, dodatkowego kapitału. Jeśli jest to spółka z ograniczoną odpowiedzialnością w formie jednoosobowej działalności praktycznie nie ma różnicy między pieniędzmi firmy a właściciela. Co to oznacza w praktyce? Właściciel w takim przypadku ma prawo między innymi do zapłaty części rachunków swojej firmy z własnych oszczędności.

Artykuł powstał we współpracy z GLC

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here