Internet to medium stające się podstawowym kanałem komercji we współczesnym świecie. Handluje się tam teraz już absolutnie wszystkim. Czego jest najwięcej? O czym warto wiedzieć?
Odzież króluje
Z badań firmy Gemius wynika, że ¾ polskich internautów regularnie poszukuje w Internecie odzieży, dodatków i akcesoriów. Jest to zdecydowanie największa gałąź internetowego handlu. Działają w niej zarówno wielkie sklepy podporządkowane jeszcze większym producentom oraz malutkie firmy, czasami oferujące własne produkty, a kiedy indziej trudniące się sprzedażą marek trzecich.
Książki i płyty
Druga co do wielkości gałąź internetowego handlu to książki i płyty, od których internetowy handel się rozpoczął. To książki były pierwszym towarem masowo sprzedawanym w sieci. Dzisiaj książek regularnie poszukuje ponad 2/3 wszystkich polskich internautów. W statystyce tej ujęte są także nośniki CD, DVD i nośniki nowocześniejsze, na których można znaleźć także muzykę i filmy.
Telefony i akcesoria, sprzęt RTV
Co ciekawe, dopiero na trzecim miejscu z wynikiem trochę ponad 50% pojawiają się produkty, które najczęściej kojarzą się z internetowymi zakupami, czyli elektronika użytkowa i telefony komórkowe. Jest to naturalnie gigantyczna gałąź e-handlu, ale w rzeczywistości tylko co drugi internauta regularnie poszukuje takich produktów właśnie w sieci.
Żywność
Na listę najpopularniejszych produktów w sieci po raz pierwszy zakwalifikowała się żywność. Zajmuje jeszcze dość odległe miejsce, ponieważ regularnie za takimi artykułami po wirtualnych sklepach rozgląda się tylko co czwarta osoba, ale i tak jest to wielki sukces. Do niedawna panowało przekonanie, że handel żywnością pozostanie domeną sklepów tradycyjnych.
Waluty online
Wielką ciekawostką na liście popularnych artykułów sprzedawanych w sieci są waluty online. Handel walutami w Internecie wciąż pozostaje zagadką dla większości osób, ponieważ według szacunków korzysta z niego tylko 400 000 polskich internautów, chociaż wolumen wymienionej w minionym roku waluty przekroczył 20 miliardów złotych. Wymiana walut online dokonywana jest w kantorach online. Serwisy takie jak PlusKantor.pl (kantor online) do założenia na nich konta wymagają podania numeru rachunku bankowego, na którym znajduje się waluta do sprzedaży i drugiego konta, na które ma trafić kupiona waluta. Konta mogą być w dowolnych bankach i mogą zamieniać się też funkcjami. Nie ma tu żadnych ograniczeń. Transakcje walutowe mogą być dokonywane w dowolnym czasie, ale trzeba mieć na uwadze rytm pracy banków i związane z tym opóźnienia w przelewach. PlusKantor.pl transakcje typu „wymiana walut online” realizuje natychmiast.
Z czym warto wejść na rynek?
Popularność produktów nie jest najlepszą przesłanką, ponieważ razem z nią idzie w parze nasycenie rynku. Widać to szczególnie w przypadku księgarni i sklepów odzieżowych działających w Internecie. Cały czas trochę mniej firm zajmuje się sprzedażą produktów dla zwierząt, bardzo szybko rozwijają się sprzedawcy zdrowej żywności i co ciekawe, sklepy z perfumami.