socjologia - studia

Szukasz takiego kierunku studiów, po którym mógłbyś znaleźć nie tylko dobrze płatną, ale również bardzo ciekawą pracę? A co powiesza na socjologię? Socjologia – studia dają swoim absolwentom znaczne perspektywy na ciekawą karierę zawodową. To przede wszystkim studia bardzo interesujące, ale również dosyć trudne. Wydaje się, że jednak warto spróbować studiować na tym właśnie kierunku.

Socjologia – studia

socjologia - studiaSocjologia – studia to wciąż jeden z najpopularniejszych kierunków studiów w Polsce. Studiowanie tego kierunku oferowane jest praktycznie na każdej uczelni wyższej w Polsce. Czym właściwie jest socjologia i kogo może zainteresować? Socjologia jest nauką, w ramach której badane są procesy zachodzące w społeczeństwie. Socjologowie potrafią diagnozować bolączki trapiące grupy społeczne i prognozują rozwój struktur społecznych. Jest to więc nauka z pogranicza humanistyki i jednak też nieco nauk ścisłych. Niewątpliwie studia na tym kierunku są bardzo wymagające. Do prowadzenia badań socjologicznych potrzebna bowiem będzie również znajomość matematyki, statystyki i logiki oraz umiejętności przeprowadzania badań ilościowych. Warto o tym pamiętać, kiedy będziemy chcieli dostać się na studia socjologiczne.

Jak dostać się na socjologię?

Socjologia jest nauką, która korzysta z dorobku wielu dyscyplin naukowych. Dlatego też, jeśli chcesz studiować ten właśnie kierunek na uczelni wyższej, powinieneś posiadać bardzo rozległą, a jednocześnie dogłębną wiedzę ogólną. Kryteria przyjęć na socjologię mogą znacznie się od siebie różnić w zależności od tego, jaką uczelnię wybierzesz. Dlatego warto wcześniej sprawdzić na stronie internetowej danej uczelni, oceny z jakich przedmiotów są brane pod uwagę w procesie rekrutacji. Zazwyczaj brane są pod uwagę takie przedmioty jak historia, język polski, geografia, czy też wiedza o społeczeństwie, ale jak już wspomnieliśmy szczegółowe procesy rekrutacyjne mogą się od siebie znacznie różnić.

Studiowanie socjologii

Socjologie możemy studiować na dwóch etapach studiów. Po studiach I stopnia, trwających 3 lata, uzyskujemy tytuł licencjata. Oczywiście mamy możliwość zakończyć naukę na tym etapie i wówczas uzyskujemy formalnie wykształcenie wyższe. Jednak możemy również kontynuować naukę na 2-letnich, uzupełniających studiach magisterskich. Po ich ukończeniu uzyskujemy tytuł magistra. Oczywiście istnieją dalsze możliwości poszerzania swojej wiedzy i zdobycia nowych kwalifikacji w kierunku socjologii. Jedną z opcji są studia podyplomowe z zakresu socjologii. Możemy w tym wypadku poszerzać wiedzę w specjalizacji, której nie mieliśmy okazji zgłębić podczas studiów licencjackich i magisterskich. Naturalnie uczelnie wyższe umożliwiają również kształcenie się na studiach doktoranckich. Jednak, aby móc otworzyć przewód doktorski należy wykazać się odpowiednią średnią ocen z przebiegu całych studiów, a także koniecznym jest znalezienie promotora pracy doktorskiej.

Jakie przedmioty należy zaliczyć na socjologii?

socjologia - studiaPrzede wszystkim musisz wiedzieć, że w programie studiów socjologicznych znajdziesz głównie przedmioty humanistyczne. Dlatego też każdy student psychologii musi się przygotować na zmaganie z takimi przedmiotami jak filozofia, logika, historia, ekonomia, czy też stosunki międzynarodowe. To oczywiście może na samym początku nieco przerażać potencjalnych studentów, którzy analizują program studiów na socjologii. Jednak musza oni wiedzieć, że rozległa wiedza z wielu przedmiotów humanistycznych jest każdemu socjologowi absolutnie niezbędna. Kiedy już jednak spojrzymy na specjalizacje w jakich można się kształcić na socjologii, studia te od razu wydaja się znacznie ciekawsze. Studenci mają bowiem do wyboru takie specjalizacje jak socjologia współczesnej cywilizacji, socjologia samorządu terytorialnego, socjologia mediów i kultury popularnej, czy też doradztwo zawodowe i personalne, a także badania rynku i opinii publicznej. Tego typu specjalizacje pozwalają na uzyskanie bardzo ciekawych i stosunkowo niszowych kwalifikacji.

Jakie są perspektywy po socjologii?

Ukończenie studiów socjologicznych rozpościera przed absolwentami tego kierunku bardzo ciekawe perspektywy. Wiąże się to przede wszystkim z umiejętnościami jakie uzyskujemy na tego typu studiach. A jakie to są kompetencje i umiejętności? Absolwenci socjologii uzyskują umiejętności do określania motywacji ludzkich wyborów, potrafią badać wpływ kampanii reklamowych na decyzje konsumentów, potrafią prowadzić również analizy statystyczne na dużej grupie danych liczbowych. Jak więc widać na tych kilku pobieżnych przykładach, absolwenci socjologii zyskują dość niszowe i specyficzne kwalifikacje, które można wykorzystać w pracy zawodowej w różnych dziedzinach. To szansa na rozpoczęcie bardzo ciekawej kariery. Oczywiście absolwenci socjologii mogą również szukać pracy w ośrodkach wychowawczych i resocjalizacyjnych, agencjach reklamowych, firmach zajmujących się doradztwem zawodowym, czy też w ośrodkach badania opinii społecznej.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here