
Studia eksternistyczne to jedna z rzadziej wybieranych form nauki na uczelniach wyższych. Wciąż jednak jest spore grono zwolenników takiego sposobu edukacji. Mimo to, nie wszyscy wiedzą, czym tak naprawdę są studia eksternistyczne. Warto je zatem dokładniej omówić, nie pomijając również przy tym ich plusów i minusów.
Studia eksternistyczne
Czym więc są studia eksternistyczne? Jest to taka postać studiowania, w której student nie ma obowiązku uczestniczenia w żadnych zajęciach dydaktycznych, na których obecność wymagana jest w odpowiedniej liczbie godzin od studentów dziennych czy zaocznych. Krótko mówiąc, nie dotyczy go plan zajęć, na które nie musi się stawiać, choć istnieje taka możliwość – studia eksternistyczne dają prawo do uczestnictwa w wybranych wykładach jako tzw. wolny słuchacz. Ponadto student taki może przychodzić na konsultacje do osób prowadzących dane zajęcia. Czy oznacza to, że osoba, która podejmuje taką formę nauki nie ma żadnych obowiązków? Wręcz przeciwnie – edukacja ma tu charakter głównie samodzielny. Trzeba także we własnym zakresie umawiać się i stawiać na egzaminy zaliczeniowe, których zdanie jest warunkiem do otrzymania dyplomu. Student musi więc przyswoić całą wiedzę zupełnie sam, co – jak nietrudno się domyśleć – w wielu przypadkach bywa naprawdę niełatwe i wymaga ogromnego nakładu pracy i zaangażowania.
Kto może studiować w trybie eksternistycznym?
Czy każda osoba może studiować eksternistycznie? Wymogi formalne są pod tym względem różne, w zależności od uczelni, wydziału, kierunku itp. Najlepiej o szczegółach dowiedzieć się, szukając informacji na ten temat, zawartych na stronie internetowej danej szkoły lub po prostu odwiedzając wybraną uczelnię. Zwykle potrzebny jest oczywiście dyplom maturalny, a często również zdany egzamin wstępny na wybrany kierunek (studia eksternistyczne obejmują często osoby, które nie dostały się na formę dzienną czy zaoczną np. z powodu braku dostępnych miejsc). Jeśli chodzi o dokumenty dodatkowo uczelnia może wymagać również kserokopii dowodu osobistego, życiorysu i zdjęcia.
Zalety studiów eksternistycznych
Studia eksternistyczne mają z pewnością wiele zalet. Przede wszystkim umożliwiają większą swobodę – student ma szansę zagospodarowania swojego czasu w sposób, który najbardziej mu odpowiada, choćby z uwagi na sytuację życiową. Możliwe jest wówczas podjęcie pracy zawodowej czy wychowywanie dzieci. Każdy decyduje również sam o tym, kiedy i ile czasu poświęca na naukę. Nie trzeba zatem zajmować się tym codziennie, w narzuconych przez plan zajęć porach. To właśnie stanowi zdecydowanie największy plus takiego trybu studiów. Można więc robić wówczas wiele rzeczy – poza wspomnianą pracą czy obowiązkami rodzinnymi, istnieje możliwość np. częstych wyjazdów, dłuższych pobytów zagranicą, brania udziału w innych zajęciach, odbywania praktyk czy stażu, nauki języków obcych lub rozwijania się pod jakimkolwiek innym względem.
Wady studiowania w trybie eksternistycznym
Z drugiej strony trzeba przyznać, ze studia eksternistyczne wymagają bardzo dużej odpowiedzialności, samozaparcia i samodzielności. Osoba taka nie ma narzuconego grafiku ani obowiązku przyjeżdżania na zajęcia, ale z drugiej strony musi być w kontakcie z wykładowcą, dowiadywać się o zakresie materiału, liście wymagań, potrzebnej literaturze, a następnie systematycznie opanowywać daną wiedzę, by możliwe było zaliczenie wszystkich egzaminów. Mimo że istnieje prawo do brania udziału w zajęciach, to nie jest tajemnicą, że jeśli coś nie jest wymagane, zwłaszcza w młodym wieku, to często dość trudno jest to od siebie wyegzekwować. Pod tym względem można zatem powiedzieć, że studia eksternistyczne z pewnością nie są trybem nauczania odpowiednim dla każdego człowieka. Osoba, która ma problem z własną organizacją, obowiązkowością, zaangażowaniem, pracowitością raczej nie powinna myśleć o takiej formie edukowania się. Studia eksternistyczne wymagają bardzo dużej dojrzałości i absolutnego przekonania, że rzeczywiście chce się studiować dany kierunek.
Jakie kierunki można studiować?
Kolejna kwestia to pytanie, czy można eksternistycznie studiować wszystkie istniejące kierunki? Odpowiedź jest tu bardzo prosta – oczywiście, że nie. Dość trudno wyobrazić sobie przecież lekarza czy pielęgniarkę, którzy studiowali w takim trybie. Podobnie jest z bardzo wieloma kierunkami ścisłymi na politechnikach. A zatem tam, gdzie nauka w znacznej mierze opiera się na wiedzy praktycznej, studia eksternistyczne nie wchodzą w grę. Mimo to, trzeba przyznać, że możliwości w kwestii kierunków jest mimo wszystko bardzo dużo. Polskie uczelnie wyższe posiadają naprawdę bardzo szeroką ofertę skierowaną do osób, które z jakichś powodów nie mogą podjąć studiów dziennych, zaocznych lub wieczorowych. Warto zatem przejrzeć proponowane kierunki i zapoznać się z organizacją takich studiów w danej szkole wyższej. Przy okazji dobrze dowiedzieć się nieco o kosztach – studia eksternistyczne w większości przypadków są opcją płatną. Cena za semestr lub rok również jest różna i zależy m.in. od renomy uczelni czy popularności danego kierunku. Informacje na ten temat zwykle dostępne są na stronach internetowych poszczególnych szkół wyższych.