Chyba każde dziecko zastanawia się i marzy o tym kim zostanie w przyszłości. Jedni chcą zostać lekarzami, inni chcą zostać policjantami albo pilotami a jeszcze inni piłkarzami. Każdy chce być sławny ale tak na prawdę nie koniecznie mieć wpływ na rzeczywistość. Życie weryfikuje te marzenia dość brutalnie. Mimo szczerych chęci często życie pisze człowiekowi inny scenariusz. Mimo zainteresowań z zakresu militariów i przygotowania fizycznego nie każdy zostanie pilotem F-16 albo astronautą. A nawet jeśli uda się komuś osiągnąć wymarzony zawód to nigdy nie wiadomo, czy nie zostanie skierowany na praktykę o specjalizacji, która mu nie odpowiada. Jakie jednak wybrać studia aby zapewnić sobie godny byt i satysfakcję? Studia lekarskie? A może humanistyczne? Musi być to wykształcenie dające zawód, który nigdy nie wyjdzie z mody, który zawsze będzie niezmiennie potrzebny. Takim zawodem jest lekarz.
Co trzeba zatem zrobić aby dostać się na studia lekarskie?
Przede wszystkich trzeba chcieć. Te studia – jak mówią lekarze – niszczą wątrobę i umysł. Bycie lekarzem albo nawet farmaceutą jest związane z podporządkowanym temu stylem życia. Lekarz nie kończy swej edukacji na studiach. Jest to zawód, którego specyfika wymaga stałego edukowania się w swojej specjalizacji i śledzeniu nowinek medycznych. Świat nauki bardzo szybko się rozwija i idzie do przodu. Nowe rozwiązania prowadzą do możliwości wyleczenia chorób dawniej trudnych lub niemożliwych do wyleczenia. Zmieniają się również leki oraz narzędzia w jakie są wyposażeni lekarze. Cena postępu jest taka, że trzeba zachować tempo rozwoju i go doganiać. Studia medyczne do łatwych nie należą. Są bardzo stresujące i wymagające. Codziennością są ciągłe egzaminy czy wejściówki. Od wykształcenia takiego studenta zależeć może życie życie wielu pacjentów. Wymagania są tutaj zatem uzasadnione, tutaj nie ma miejsca na błędy. Dla lekarza udzielenie pomocy i życie ludzkie powinny stanowić wartość priorytetową. Przecież złożyć należy przysięgę Hipokratesa.
Jak wyglądają studia lekarskie?
Studia medyczne polegają na stałym przygotowywaniu się na zajęcia, czytaniu zagranicznych artykułów i pisaniu bardzo wyczerpujących prac dyplomowych. Jest to oczywiście opłacalne. Jednak studia te trwają sześć lat i wzbogacone są o praktykę zawodową. Tutaj zaczynają się schody. Po pewnym okresie edukacji ogólnej student kierowany jest na praktykę i nie zawsze wybór specjalizacji jest jego wyborem. Student taki może chcieć zostać pediatrą a zostanie urologiem ponieważ na to był wolny wakat. Jest w tedy wybór: albo studiuje się dalej albo ma się pretensje do kadry uczelni i żegna się z kilkoma straconymi latami ciężkiej edukacji.
Jest to o tyle opłacalny wysiłek, że lekarzy w Polsce jest za mało i są oni wręcz przepracowani. Słyszy się o zasłabnięciach lekarzy a nawet o zgonach po dwóch dniach dyżurów. Szpitale mają za mało lekarzy lecz pacjentów zawsze będzie dużo. Toteż praktyka lekarska jest bardzo opłacalna z finansowego punktu widzenia. Dla tego wielu lekarzy jedzie za pracą za granicę albo otwiera prywatne gabinety. To ostanie jest opłacalne bowiem nie opuszcza się bliskich w pogoni za pracą. Ponadto prywatne gabinety to doskonałe źródło przychodu. Prywatny pediatra czy stomatolog może liczyć na intratne dochody. Jednorazowa wizyta u stomatologia może kosztować kilkaset złotych. W obecnych czasach nawet bycie instrumentariuszem jest dość dobrym zajęciem.
Lekarz to nie jedyny dochodowy zawód
Pomijając tutaj inżynierów czy takie zawody, jak wyspecjalizowany spawacz wysokościowy czy nurek konserwujący dna statków, całkiem dochodowym zajęciem jest bycie fizjoterapeutą. Po odbyciu studiów oczywiście trzeba popracować za niską stawkę by nabrać cennego doświadczenia zawodowego. Później można założyć własny gabinet fizjoterapeutyczny a nawet prowadzić sklep z przyrządami do terapii.
Innym zawodem, który się opłaca jest bycie pielęgniarką. Jednak niestety nie w naszym kraju. Pielęgniarkom znacznie lepiej żyje się na wyspach czy po prostu za naszą zachodnią granicą. Tutaj zawód ten jest nadal niedoszacowany i kojarzy się z wredną kobietą, która nic nie robi i plotkuje. Prawda jest jednak inna, to ciężki zawód i wymaga ukończenia studiów pielęgniarskich. Tak przynajmniej jest obecnie. Tutaj oczywiście nie będzie zaskoczeniem, że prywatne usługi pielęgniarskie będą bardziej dochodowym zajęciem niż praca na etacie w szpitalu publicznym. Znacznie inaczej przedstawia się sprawa w prywatnych klinikach. Tam można liczyć na fachową obsługę miłych pielęgniarek, które są takie bo zarabiają więcej niż ich koleżanki pracujące w ramach publicznej służby zdrowia.
Należy w tym miejscu wymienić jeszcze jeden zawód związany z medycyną. Farmaceuta może liczyć na dobre zarobki jednak jeszcze większe może zyskać jako przedstawiciel medyczny koncernu farmaceutycznego. Osoba taka namawia lekarzy do promowania danego leku i sprzedaję leki szpitalom. Oczywiście praca ta polega na byciu efektywnym marketingowcem. Kto jednak ma lepiej znać rynek medyczny jak nie lekarz? Farmaceuta zna ten rynek na wylot i wie, jaki lek będzie potrzebny danej grupie docelowej. Musi jedynie wzbogacić się o wiedzę marketingową.