Medycyna, to jeden z najpopularniejszych, ale też jednocześnie najbardziej obleganych kierunków studiów, na jakie możemy się zdecydować. Niestety, nie każdy się na te studia dostaje. Prawda jest bowiem taka, że studia medyczne przeznaczone są dla najlepszych absolwentów szkół średnich. Nie bez znaczenia jest tutaj oczywiście to, jakie wyniki uzyskaliśmy z naszego egzaminu maturalnego. To podstawa, jeśli chodzi o rekrutację na te studia. Na renomowane uczelnie państwowe, dostają się tylko ci najlepsi maturzyści. Bardzo wiele osób, które myśli o podjęciu studiów na tym kierunku zastanawia się, ile trwają studia medyczne. Odpowiedź na to pytanie, jest znacznie bardziej złożona, niż mogłoby się nam początkowo wydawać. Przyjrzyjmy się, co dokładnie trzeba zrobić, aby móc wykonywać zawód lekarza.

Ile trwają studia medyczne?

ile trwają studia medyczneTo, co jest najważniejsze, to fakt, że bardzo niewiele uczelni w naszym kraju, posiada kierunki medyczne w swojej ofercie. W Polsce, akademii medycznych jest zaledwie 11. To bardzo niewiele, biorąc pod uwagę, jak wielu jest chętnych na podjęcie studiów medycznych. Kolejną kwestią jest to, ile dokładnie trwają same studia medyczne. Okres ten wynosi sześć lat. Ukończenie sześcioletniej nauki na akademii medycznej, nie jest jednak jednoznaczne z tym, że możemy już pełnoprawnie wykonywać zawód lekarza. Warto tez podkreślić, że wiele osób, które podjęły studia medyczne twierdzi, iż najtrudniejszy jest pierwszy rok. Z reguły po pierwszym roku, znaczna część studentów medycyny po prostu rezygnuje – czy to z powodów osobistych, czy też tego powodu iż nie zdali oni końcowych egzaminów, które przecież do najłatwiejszych nie należą. Co zatem jeszcze musimy zrobić, aby tak mogło się stać?

Staż podyplomowy – dlaczego jest tak ważny?

Kiedy jednak uda nam się ukończyć studia na akademii medycznej, nie oznacza to tym samym, że zostaje nam przyznane pełne prawo do wykonywania tego zawodu. Kolejnym etapem naszej edukacji w tym zakresie jest podjęcie stażu podyplomowego. Staż podyplomowy trwa rok, zaś po nim, każdy absolwent medycyny, który chce pełnoprawnie wykonywać zawód lekarza, musi zdać państwowy egzamin lekarski, tzw. LEP.
Kiedy absolwent akademii medycznej odbywa staż, także uczy się swojego zawodu, bardziej od strony praktycznej. Poznaje dokładne objawy poszczególnych chorób wewnętrznych, uczony jest w jaki sposób powinno się stawiać diagnozę oraz jakie są konkretne metody leczenia danych chorób. Staż podyplomowy, najprościej rzecz ujmując, przygotowuje studentów medycyny do praktycznego wykonywania zawodu. To, co jednak jest bardzo ważne, to że osoby, które dostały staż podyplomowy, otrzymują za swoją pracę wynagrodzenie. obecnie oscyluje ono w granicach około 2000 zł.

Po zakończeniu stażu, student medycyny przystępuje do egzaminu LEP. Dopiero kiedy uzyska on pozytywną ocenę z tego własnie egzaminu, może przystąpić do wykonywania swojego zawodu. Czy jednak to wystarczy, aby móc wykonywać pełnoprawnie zawód lekarza?

Specjalizacja – kolejny krok w karierze zawodowej lekarza

Kiedy odbyliśmy już staż i zdaliśmy państwowy egzamin lekarski, możemy zacząć myśleć o rozpoczęciu naszej praktyki lekarskiej. Warto podkreślić, że wybór specjalizacji powinien mieć miejsce jeszcze w trakcie odbywania przez absolwenta akademii medycznej stażu. To znacznie ułatwia późniejszą edukację w zakresie uzyskania pełnych uprawnień do pełnienia praktyki lekarskiej. Nie możemy jednak uznać, że na tym kończy się ścieżka edukacyjna przyszłego lekarza. Co zatem jest nam jeszcze potrzebne, aby rzeczywiście móc powiedzieć o sobie, że jesteśmy lekarzami?

Rezydentura – tylko czy dla każdego?

ile trwają studia medyczneMarzeniem każdego lekarza jest objęcie rezydentury w szpitalu lub innej placówce medycznej. To wiąże się nie tylko z otrzymywaniem wyższego wynagrodzenia, ale jest też dla nas gwarancją tego, że nasza kariera medyczna zmierza w bardzo dobrym kierunku. Musimy jednak mieć świadomość tego, że rezydentura nie jest przeznaczona dla każdego, kto będzie się o nią ubiegał. Wynika to przede wszystkim z bardzo ograniczonej liczby miejsc lekarzy rezydentów, ale też i z ogromnej ilości chętnych, którzy chcą rezydenturę otrzymać. To, w jaki sposób jest przyznawana rezydentura, zależy w dużej mierze od tego, jak przebiegał nasz staż, jakie wyniki otrzymaliśmy zarówno na dyplomie ukończenia przez nas studiów oraz – o czym nie można zapominać – jaki wynik uzyskaliśmy z państwowego egzaminu medycznego.

Sumując razem wszystkie powyższe czynniki, możemy zacząć snuć przypuszczenia, czy taka rezydentura zostanie nam przyznana, czy też nie. Nie ma się też jednak co oszukiwać, że lekarz rezydent otrzymuje bardzo wysokie wynagrodzenie. Owszem, podpisuje on umowę o pracę, jednakże pensja lekarza rezydenta, wcale nie jest najwyższa. Obecnie wynosi ona około 2800 zł na rękę, co w porównaniu z zarobkami lekarzy ordynatorów czy też tych, którzy prowadzą prywatną praktykę medyczną, jest bardzo małą kwotą. Warto jest jednak podkreślić, że jest to bardzo dobry start, jeśli w przyszłości chcemy zostać lekarzem.

[Głosów:91    Średnia:2.8/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here