w co warto zainwestować

Początki zawsze są trudne. Dotyczy to także inwestowania. Mówi się, że inwestycje wymagają dysponowania dużą sumą pieniędzy. Większość z nas jednak jest w stanie odłożyć znacznie mniej, często jest to kilkadziesiąt złotych miesięcznie. Czy to oznacza, że nie możemy w żaden sposób zainwestować i powiększyć swojego majątku? Nic bardziej mylnego. Na wstępie, trzeba sobie zdać sprawę, że z niewielkich oszczędności mało komu udaje się stworzyć od razu duży majątek. Musimy zastanowić się, w co warto zainwestować i nie nastawiać się na wysokie zyski.

Ktoś mógłby spytać: czy nie lepiej byłoby zaczekać z inwestycją do czasu, aż oszczędności urosną? Otóż niekoniecznie – poświęcanie na inwestycje małych, ale regularnych, na przykład miesięcznych, kwot przynosi pozytywne efekty. Po okresie kilkunastu miesięcy nasze fundusze inwestycyjne zaczną już wyglądać dość poważnie. Co więcej, z uwagi na to, że zainwestowane pieniądze stają się dla nas trudniej dostępne, mamy mniejszą pokusę by wydać je na przyjemności.

W co warto zainwestować? – Podstawowe zasady

Warto pamiętać o kilku zasadach, które ułatwią nam osiągnięcie większych zwrotów z inwestycji. Po pierwsze, o ile możemy, unikajmy pośredników. Jeżeli nie potrafimy samodzielnie wybierać instrumentów finansowych, starajmy się chociaż ograniczyć ilość oferujących je nam pośredników. Należy także zwracać uwagę na koszty. Jeżeli wysokie są nie tylko koszty początkowe, ale i procent od prowadzenia danej inwestycji, nasze, i tak niewielkie, zyski mogą się zmniejszyć niemal do zera. Warto również zwrócić uwagę na kwestie podatkowe. Niektóre oferowane rozwiązania, przykładowo konta IKE lub IKZE, pomogą zaoszczędzić nam w długim terminie znaczne kwoty na samych podatkach.

Kolejną ważną zasadą jest powstrzymanie się od inwestowania pieniędzy przyznanych nam w ramach pożyczki. Może się to wydawać się bardzo kuszące, jednak należy pamiętać, że odsetki od zaciągniętego długu są zwykle wysokie i bardzo trudno będzie je zrekompensować zyskami z inwestycji. Unikać powinniśmy również inwestycji, z których trudno będzie się nam wycofać. Bardzo ważną kwestią w inwestowaniu jest posiadanie planu wyjścia. Jeżeli nie zostaliśmy poinformowani w jaki sposób i w jakim terminie będziemy mogli odzyskać przekazane pieniądze, najlepiej będzie, jeśli ominiemy taką inwestycję.

Wśród jakich zatem form inwestycji możemy wybierać, jeśli oszczędzamy regularnie niewielkie kwoty pieniędzy? Najprostszym wariantem, ale także najmniej opłacalnym, będą oczywiście lokaty i rachunki oszczędnościowe. Aby zmaksymalizować zysk, sprawdzajmy co miesiąc, czy przypadkiem nie opłaca nam się zmiana lokaty lub banku. Innym bezpiecznym rozwiązaniem będą obligacje państwowe, a nieco mniej bezpiecznym, ale o wyższej stopie zwrotu – obligacje korporacyjne. Odpowiednim sposobem regularnego deponowania niewielkich kwot będzie także zakup jednostek funduszy inwestycyjnych – możemy dokupować co miesiąc kolejne jednostki.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

3 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here