rolnicy

Spółdzielnia rolników jest ciekawym pomysłem na prowadzenie biznesu, kiedy posiadamy gospodarstwo rolne. Czym dokładnie jest spółdzielnia rolników? Jakie korzyści z niej płyną? Jak ją założyć? Przekonajmy się!

Przeczytaj też: https://www.ipo.pl/spoldzielnia-rolnikow/ 

Czym jest spółdzielnia rolników? 

Spółdzielnia rolnicza jest to dobrowolne zrzeszenie osób fizycznych lub prawnych. Jednak, aby osoby te spełniały funkcję spółdzielni rolników muszą one:

  • prowadzić gospodarstwo rolne – w rozumieniu przepisów o podatku rolnym,
  • prowadzić działalność rolniczą w zakresie działów specjalnych produkcji rolnej,
  • być producentami produktów rolnych/grup tych produktów,
  • prowadzić chów lub hodowlę ryb (rolnicy),
  • prowadzić działalność w zakresie przechowywania, magazynowania, sortowania, pakowania lub przetwarzania produktów rolnych/grup tych produktów/ryb, wytworzonych przez rolników (podmioty niebędące rolnikami).

Prowadzenie działalności gospodarczej na rzecz jej członków jest przedmiotem działalności spółdzielni rolników.

Podatek dochodowy i inne korzyści

Z przedstawionych informacji wynika, że spółdzielnia jest to organizacja, która skupia rolników, a także producentów żywności. Taka współpraca jest to szansa na wzmocnienie szans na rynku.

Spółdzielniom rolników znacznie łatwej jest konkurować z dużymi firmami zajmującymi się sprzedażą żywności. W takim celu mogą one skorzystać z oferowania lepszych cen lub wybierać korzystniejsze ceny przy zaopatrzeniu.

Co więcej spółdzielnie rolników zwolnione są z płacenia podatku dochodowego w zakresie sprzedaży produktów, które wyprodukowane zostały przez członków spółdzielni. Nie muszą płacić też podatku od nieruchomości.

Jak założyć spółdzielnię rolniczą?

Do takiego przedsięwzięcia potrzebnych jest przynajmniej 10 rolników. Członkami nie muszą być rolnicy, ale założycielami i członkami rady nadzorczej, już tak.

Założyciele muszą uchwalić z innymi statut spółdzielni, a następnie zarejestrować ją w KRS właściwym dla miejsca siedziby.

Jako ważny aspekt należy wspomnieć to, że nazwa spółdzielni rolników musi zawierać oznaczenie „Spółdzielnia Rolników”.

Zobacz też: http://www.jezjerzy.pl/podstawowe-informacje-jak-prowadzic-sprzedaz-zywnosci/

[Głosów:1    Średnia:1/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here