Archeologia - Studia

Archeologia to bardzo ciekawe zajęcie. Pozwala w niebanalny sposób połączyć historyczne zainteresowania z pasją podróżowania oraz nieodpartą chęcią poznawania śladów własnej kultury. Pracując jako archeolog możemy w niedługim czasie zwiedzić mnóstwo miejsc, na odwiedzenie których nie mielibyśmy czasu w czasie wolnym od innych zajęć. Można powiedzieć, że taka praca to łączenie przyjemnego z pożytecznym. Archeologia – Studia te są coraz popularniejszym wyborem wśród maturzystów. Niemały wpływ ma na to na pewno rosnąca popularność różnego rodzaju blogów i portali podróżniczych oraz związana z tym moda na podróżowanie. Jak więc zabrać się za studiowanie archeologii?

Kto powinien pójść na studia archeologiczne?

Kto powinien pójść na studia archeologiczne?Ciężko jest ułożyć profil idealnego kandydata na studia archeologiczne. Na pewno musi to być osoba, która pasjonuje się historią, archeologią oraz podróżami. A to dlatego, że zawód ten oprócz oczywistej ciężkiej i żmudnej pracy przy wykopaliskach łączy się nieodzownie z wieloma podróżami w najróżniejsze miejsca na świecie. Sama praca nie trwa 24h na dobę, więc zawsze zostaje dużo czasu aby pozwiedzać okoliczne tereny. Sympatia do historii również jest w tym przypadku niezbędna. Wymagane są bardzo dobre oceny z historii na przestrzeni całej szkoły średniej oraz dobre wyniki maturalne. W pracy archeologa niezbędny będzie także język angielski zdany na przyzwoitym poziomie. Praca archeologa na pewno nie jest przeznaczona dla ludzi pobudzonych, nie potrafiących wykonywać przez długi czas żmudnych i czasochłonnych czynności, oraz takich, które szybko się poddają w razie niepowodzenia.

Jak się studiuje archeologie?

Studiując archeologię znacznie zwiększysz zakres swojej wiedzy jeśli chodzi o archeologię dotyczącą poszczególnych epok i okresów w dziejach ziemi i człowieka. Znacznie rozwiniesz i podszkolisz różnego rodzaju metody i techniki prac na wykopaliskach. Nauczysz się odpowiednio dokumentować prace archeologiczne. Nauczysz się także poprawnej pracy ze źródłami historycznymi. Studia archeologiczne kształcą również w kierunku wykonywania prac związanych z konserwacją zabytków oraz technicznych aspektów pracy podczas badań archeologicznych i laboratoryjnych.

Umiejętności te zdobędziesz oczywiście podczas praktycznych zajęć na studiach. Oprócz tego czeka cię żmudna nauka historii, języka łacińskiego oraz przeróżnych przedmiotów związanych z naukami o człowieku i środowisku. Równie ważna będzie nauka technik zdobywania i przetwarzania informacji. Co ciekawe spory nacisk będzie również położony na wychowanie fizyczne, lub w jego zastępstwie inne, podobne formy aktywności fizycznej.

Archeologia – Studia po których trudno o zatrudnienie?

Archeologia - Studia po których trudno o zatrudnienie?Wszystko zależy oczywiście od obszaru w jakim będziemy poszukiwać zatrudnienia. Jak się okazuje studia archeologiczne gwarantują całkiem dobre zatrudnienie po pozytywnym zakończeniu okresu nauki. Absolwenci tego kierunku mogą bez problemu brać udział w pracach technicznych podczas badań archeologicznych. Ale nie tylko. Również podczas prac laboratoryjnych będą nieodzowną pomocą. przy odrobinie zaangażowania można również znaleźć zatrudnienie w instytucjach związanych z muzealnictwem czy konserwacją zabytków. We wszystkich tych placówkach wciąż poszukiwani są profesjonalni specjaliści, dobrze przygotowani do wykonywania zawodu.

Inne kierunki humanistyczne

Oczywiście studia archeologiczne nie muszą być jedynym rozwiązaniem dla ludzi, którzy pasjonują się historią oraz innymi naukami humanistycznymi. Równie dobrze można bowiem kształcić się na studiach typowo historycznych. Są one zbliżone to studiów archeologicznych choć z wiadomych względów bardziej nastawione są na analizę źródeł historycznych niż ich poszukiwanie w terenie. Jednak program studiów jest bardzo podobny. Również zakres przedmiotów oraz wiedzy, którą będziemy musieli przyswoić w znacznej mierze będzie się powielał. Również jeśli chodzi o zatrudnienie po studiach to w obu tych przypadkach możemy liczyć na pracę na podobnych stanowiskach. Wszystko będzie zależało i tak od wyboru danej specjalizacji. Może się nawet okazać, że w jednym miejscu pracy spotkają się na podobnych stanowiskach absolwenci archeologii oraz historii.

Archeologia w internecie

Jak już wcześniej wspomnieliśmy, w internecie rośnie moda na różnego rodzaju blogi podróżnicze. Będąc archeologiem możemy swoje wycieczki opisywać na blogu podróżniczym zyskując tym samym niemałe grono odbiorców i zarabiać dodatkowe pieniądze na reklamie internetowej. Blogi takie są bardzo popularne i jeśli okrasimy je ciekawymi tekstami oraz atrakcyjnymi zdjęciami to możemy liczyć na sporą liczbę odwiedzających.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here