Czym są kryptowaluty

O kryptowalutach mówi się w kontekście alternatywy dla walut fiducjarnych, aktywów służących do inwestowania, ale również w związku z nowoczesnymi projektami, fintechami i tak dalej. Mają one zastosowanie na wielu różnych polach. Czym właściwie są kryptowaluty i jak inwestorzy mogą w nie inwestować? Czy takie inwestycje wiążą się z koniecznością poniesienia wysokiego ryzyka inwestycyjnego?

Pojęcie kryptowalut – czym one są?

Nie można w sposób bezpośredni porównywać ze sobą walut fiducjarnych, jak euro czy dolary amerykańskie, do kryptowalut – Bitcoina, Litecoin czy Ripple i do Etheru, który funkcjonuje na platformie kryptowalutowej Ethereum (zobacz: https://www.xtb.com/pl/ethereum-kb). Mają one wiele wspólnego – przede wszystkim są aktywami prezentującymi pewną wartość. O ile jednak euro i dolary mają formę materialną, monet i banknotów, kryptowaluty zwykle jej nie mają, a jeśli już, to jest raczej symboliczna i kolekcjonerska.

Kryptowaluty nazywane są walutami wirtualnymi i walutami przyszłości. Są wartościami, które stanowią dla wielu uosobienie wolności. Nie są przede wszystkim objęte regulacjami ze strony jakichkolwiek banków centralnych. O prawidłowość rozliczeń dokonywanych za pośrednictwem Bitcoina dbają użytkownicy łańcucha bloków, czyli połączone ze sobą komputery, z których każdy ma takie same uprawnienia i nikt nie jest jednostką centralną.

Poza tym wiele kryptowalut zapewnia pełną anonimowość transakcji. Nie ma konieczności ujawniania personaliów przy transakcjach pomiędzy kupującymi a sprzedającymi. Następuje wymiana dokonywana bez żadnych pośredników. Jeśli odbiorca płatności w kryptowalutach poda drugiej stronie adres portfela kryptowalutowego, to w łatwy sposób, z pominięciem banku i innych instytucji finansowych, będzie można mu przesłać dowolną liczbę jednostek walut wirtualnych.

Kryptowaluty jako instrumenty finansowe

Nie tylko płatności i nowoczesne funkcje platform kryptowalutowych powinny być w centrum zainteresowania wielu z nas. Jeśli mamy kapitał, który chcemy korzystnie zainwestować, dywersyfikując przy tym swój portfel inwestycyjny, możemy ulokować go w kryptowaluty. To instrumenty finansowe podlegające bieżącej wycenie. Jeśli chcemy przeprowadzić inwestycje kryptowalutową, możemy to zrobić na wiele sposobów, ale niemal zawsze ponosimy wysokie ryzyko inwestycyjne. W parze z nim idą szanse na wypracowanie ponadprzeciętnych, spektakularnych zysków.

Jeśli chcemy inwestować w kryptowaluty, możemy założyć konto na wybranej giełdzie kryptowalutowej, wpłacić pieniądze i wybrać kryptowaluty do zakupu. Pod wieloma względami takie giełdy przypominają tradycyjne giełdy papierów wartościowych czy giełdy walutowe lub surowcowe. W kryptowalutach tkwi ogromny potencjał, co mieliśmy już okazję obserwować w przypadku tzw. „cyfrowego złota”, czyli Bitcoina, którego wartość przekroczyła kilkadziesiąt tysięcy dolarów amerykańskich za sztukę. Choć wycena tej kryptowaluty zmienia się dynamicznie, notując nowe wzrosty, ale i spadki, to jednak cały czas przybywa inwestorów zainteresowanych tą egzotyczną formą inwestycji.

Można inwestować w kryptowaluty także za pośrednictwem kontraktów terminowych futures, w których inwestor zakłada się z wystawcą kontraktu, czy wartość danej kryptowaluty lub koszyka kryptowalutowego wzrośnie czy spadnie w przyszłości. Jeśli przewidywania inwestora okażą się słuszne, zarobi na całej inwestycji. W przeciwnym wypadku będzie liczył straty.

ETFy na kryptowaluty, czyli Exchange Traded Fund oferują możliwość inwestowania w waluty cyfrowe za pośrednictwem akcji notowanych na giełdzie papierów wartościowych. ETF-y są bowiem funduszami giełdowymi, które podlegają regulacjom ze strony odpowiednich organ ów nadzorczych. Dlatego takie inwestycje w kryptowaluty są bezpieczniejsze niż samodzielne kupowanie określonych tokenów na giełdach kryptowalutowych.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here