Dlaczego warto studiować Ochronę Środowiska

Niektórzy kandydaci na studia od dawna wiedzą, z jakim kierunkiem wiążą swoją przyszłość, inni mają wiele wątpliwości. Jeśli zastanawiasz się, co warto studiować, przyjrzyj się coraz popularniejszemu kierunkowi, jakim jest Ochrona Środowiska.

Jakie znaczenie ma ekologia?

Zwalczanie zanieczyszczeń powietrza i gleby, świadome gospodarowanie zasobami naturalnymi, ochrona fauny i flory to tylko niektóre zagadnienia, którym zajmuje się ekologia. Są one niezwykle ważne, szczególnie dziś, gdy lekkomyślność i krótkowzroczność wielu pokoleń doprowadziła to fatalnego stanu naszej planety. Europejskie dyrektywy, mające na celu poprawę stanu środowiska naturalnego, wymagają wprowadzenia wielu znaczących zmian i to w krótkim czasie. Aby było to możliwe i skuteczne, konieczne jest  zatrudnienie specjalistów z zakresu ekologii i zarządzania środowiskiem. Kształcą ich uczelnie oferujące kierunek o nazwie Ochrona Środowiska.

Co oferuje Ochrona Środowiska?

Zapotrzebowanie na tego typu specjalistów jest coraz większe, dlatego z roku na rok cieszy się on rosnącą popularnością. Kto się na nim odnajdzie? Z pewnością osoby ambitne, systematyczne i nie bojące się nowych wyzwań. W toku studiów realizowane są liczne zagadnienia z zakresu biologii, chemii, ekologii, matematyki czy zarządzania. Dużą zaletą będzie więc umysł ścisły i umiejętność logicznego myślenia. Na dodatek część zajęć posiada charakter praktyczny, realizowany w terenie. Wiąże się to z koniecznością wyjazdów, a niekiedy także z pracą na świeżym powietrzu, przy zmiennych warunkach atmosferycznych. Studenci muszą więc być przygotowani na specyfikę tego typu zajęć. Bez wątpienia jednak jest to bardzo ciekawy i przyszłościowy kierunek.

Gdzie warto studiować?

Ochronę Środowiska można studiować m.in. w Wyższej Szkole Ekologii i Zarządzania w Warszawie. Realizuje ona studia I i II stopnia w trybie stacjonarnym i zaocznym. Studenci mają do wyboru kilka specjalizacji, które zawężają i konkretyzują zakres zdobywanej przez nich wiedzy. Ułatwiają również późniejsze odnalezienie się na rynku pracy. W zależności od stopnia studiów kończą się one otrzymaniem tytułu licencjata lub magistra oraz inżyniera.

Zobacz: http://www.wseiz.pl/pl/studia/wydzial-zarzadzania/ochrona-srodowiska

A co z pracą po studiach?

Na absolwentów Ochrony Środowiska czeka praca zarówno w charakterze stacjonarnym (za biurkiem), jak i w terenie. Dzięki temu bez problemu dopasują ją do swoich preferencji. Gdzie znajdą zatrudnienie?

  • W wielu przedsiębiorstwach zajmujących się np. odnawialnymi źródłami energii, utylizacją odpadów czy recyklingiem,
  • W instytucjach zarówno szczebla lokalnego, jak i centralnego (np. urzędach miasta, gminy, resorcie ochrony środowiska itp.), na stanowiskach ekspercko-doradczych, planistyczno-projektowych czy inspekcyjnych.
  • W sektorze leśnictwa i rolnictwa
  • Specjaliści w zakresie ochrony środowiska są bardzo potrzebni również w firmach zajmujących się pozyskiwaniem i wykorzystywaniem funduszy unijnych.

Dobrze wykształceni specjaliści bez problemu znajdą pracę zarówno w Polsce, jak i innych krajach europejskich.

[Głosów:1    Średnia:4/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here