„Kryptowaluty” to pojęcie, z którym każdy z nas spotkał się w swoim życiu, wysoce prawdopodobne, że niejednokrotnie. Mimo że znamy słowo, to mechanizm działania walut kryptograficznych, ich historia oraz cel, w jakim powstały są dla nas zagadką, a to niezwykle fascynujące zagadnienia.
Czym są kryptowaluty?
Kryptowaluty to rozwiązanie z kategorii finansów, będące wirtualną walutą, która nie posiada swojej fizycznej formy. Opiera się na technologii blockchain, a informacje na temat stanu posiadania danego portfela związane są z działaniem kryptografii. Kryptowaluty mają swoją określoną wartość, przez co można dokonywać za ich pośrednictwem wszelkiego rodzaju transakcji. Należy jednak zaznaczyć, że nie jest to powszechnie stosowany środek płatniczy. Nie prognozuje się, aby sytuacja ta uległa zmianie. Wynikać to może m.in. z faktu, iż waluta kryptograficzna nie podlega kontroli banków centralnych. Kryptowaluty szerzej wykorzystywane są jako instrument spekulacyjny. Autoryzacja wszelkich transakcji dokonywana jest za pomocą prywatnych kluczy kryptograficznych, które przechowywane są w różnego typu portfelach kryptowalutowych (np. PortfelBitcoin.pl).
Kiedy powstały pierwsze kryptowaluty?
Bitcoin to jedna z najpopularniejszych walut kryptograficznych. Uważana jest także za pierwszą, jednak nie jest to prawda. Abstrahując od czasów średniowiecza, kiedy to powstał koncept przypominający nieco dzisiejsze kryptowaluty, w XX wieku zaczęto tworzyć rozwiązania podobne do znanych nam dzisiaj walut kryptograficznych. Warto wspomnieć o pomyśle na anonimowe przelewy, który został opublikowany przez Davida Chauma w 1982 roku na wydziale informatyki Uniwersytetu Kalifornijskiego. Kilka lat później, w 1990 roku, stworzył on elektroniczny system Digi-Cash umożliwiający przelewy między użytkownikami, które pozwalały na transformowanie waluty oficjalnej w „cyberdolary”. Dzięki zastosowaniu protokołów kryptograficznych transakcje były w pełni anonimowe oraz niewidoczne dla banków. Niestety firma w 1998 roku zbankrutowała. Lata 90. były pełne poszukiwań alternatywnych walut. Dzisiejszego bitcoina w znaczący sposób przypomniał powstały w 1997 roku koncept Hashash, a także opracowane w 1998 roku B-Money i Bit Gold, umożliwiające dokonywanie anonimowych zdecentralizowanych przelewów. Inicjatywy te jednak kończyły się fiaskiem.
Mimo niepowodzeń w zakresie walut kryptograficznych nie ustawały prace nad nowymi kryptowalutami. Pierwszym udanym przedsięwzięciem z tego zakresu był Bitcoin, którego sieć powstała w styczniu 2009 r. Jego twórca pozostaje anonimowy, posługuje się pseudonimem Satoshi Nakamoto. Niedługo później, 06.02.2010, powstała pierwsza giełda bitcoin – Bitcoin Market. Wraz z upływem czasu waluty kryptograficzne stają się coraz bardziej popularne, zwiększa się ich liczba, jak i powstają coraz to nowsze miejsca do ich kupna i wymiany. Należy także zaznaczyć, że stają się także coraz częściej legalnym środkiem płatniczym.
Omawiając historię waluty kryptograficznej, warto wspomnieć o trzech pierwszych polskich kryptowalutach, które powstały w 2014 roku. Są to:
- PolCoin (PLC) – pierwsza polska waluta kryptograficzna; oparta jest na tym samym algorytmie co Bitcoin, jednak stanowi całkowicie krajowe rozwiązanie; jest to środek płatniczy;
- PolishCoin (PCC), której celem było ułatwienie przeciętnemu Polakowi wejście na rynek kryptowalut;
- PLNcoin (PLNc).