Jak zachęcić młodzież do nauki języków obcych

Znajomość języków obcych otwiera drzwi do kariery, a także samorozwoju. Doskonale rozumieją to dorośli, jednak młodym osobom często trudno zmotywować się do nauki. W jaki sposób zachęcić pociechę do doskonalenia umiejętności językowych?

Ciekawe formy nauki

Nauka języka obcego nie powinna opierać się wyłącznie na zapamiętywaniu kolejnych słówek czy struktur gramatycznych. Eksperci są nawet zdania, że efektywne przyswajanie wiedzy nie może na tym polegać. Należy więc szukać sposobów na to, aby mózg lepiej przyswajał wiedzę. Doskonałym rozwiązaniem są kursy językowe dla młodzieży, skupiające się na konwersacjach. Tymczasem w domowym zaciszu dziecko może czytać książki w języku obcym, oglądać seriale lub filmy w oryginale czy próbować tworzyć samodzielnie proste teksty. Dzięki temu ćwiczy kilka umiejętności jednocześnie, a przy tym nie czuje się przemęczone ani zmuszone do nauki.

Dobry kurs językowy – czy jest skuteczny?

Kursy językowe dla młodzieży cieszą się dużą popularnością nie tylko wśród młodych osób, co wśród ich rodziców. Jak się okazuje, uczęszczanie na nie może przynosić wiele korzyści, lecz trzeba wybrać odpowiedni kurs, prowadzony przez ekspertów. Decydując się zapisać swoje dziecko na kursy językowe dla młodzieży, warto zwrócić uwagę przede wszystkim na:

  • metodę nauczania,
  • liczebność grupy,
  • kompetencje osoby prowadzącej zajęcia,
  • częstotliwość, w jakiej odbywają się zajęcia,
  • dodatkowe możliwości, jakie oferuje konkretna szkoła języków obcych (na przykład zajęcia oparte na konwersacjach czy obozy językowe).

Dobrze dobrany kurs językowy pozwala nie tylko pozyskać wiedzę, lecz również zachęca młodzież do zdobywania jej we własnym zakresie, poza godzinami zajęć. Uczeń o wiele chętniej sięga po materiały edukacyjne, doskonaląc posiadane kompetencje językowe.

Zachęcaj, lecz nie naciskaj

Błędem, jaki popełnia wielu rodziców, jest naciskanie na dziecko w kwestii nauki języka obcego. Zdajemy sobie sprawę, jak ważna jest umiejętność posługiwania się przynajmniej jednym językiem poza ojczystym, dlatego namawiamy dzieci do nauki z całych sił. Niestety, czasami namawianie przybiera formę nacisku, czego zdecydowanie powinniśmy unikać. Jest to bardzo niebezpieczne zwłaszcza w wieku nastoletnim, gdy pociecha zaczyna mieć już swoje zdanie i nie lubi, gdy cokolwiek jej narzucamy. O wiele lepiej pokazać korzyści, jakie może osiągnąć, znając dobrze język obcy. Tego typu dialog przynosi o wiele lepsze efekty niż zbędne naciskanie i nachalne przekonywanie.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here