Nauka programowania – 7 kroków do sukcesu

Rynek IT rozwija się bardzo szybko, a pracodawcy wciąż poszukują nowych kandydatów do pracy. Coraz większa liczba osób decyduje się na rozpoczęcie nauki programowania. Do każdego sukcesu należy się jednak dobrze przygotować

Po pierwsze: ocena swoich cech osobowości

Każdy początkujący programista powinien zastanowić się nad swoimi predyspozycjami. Przede wszystkim należy rozważyć swoje kompetencje miękkie takie jak: bycie zorganizowanym, zarządzanie czasem swojej pracy, cierpliwość, sumienność. Ponadto, ważne jest sprawdzenie, czy posiada się kompetencje przydatne na rynku programistów, co można łatwo ocenić, wypełniając dostępne w Internecie lub na stronach szkół programowania testy umiejętności. 

Po drugie: wybór szkoły programowania

Wiele osób zastanawia się nad tym, w jakiej akademii uczyć się programowania od podstaw? Szkół programowania jest bardzo wiele, jednak zawsze należy się kierować ilością praktycznych godzin nauki, a także możliwościami znalezienia pracy po kursie. 

Po trzecie: wybór języka programowania

Kwestia indywidualną jest wybór języka programowania, chociaż zwykle na początek poleca się prostsze języki, aby zbyt szybko nie zrezygnować. Przykładami mogą być Python i Ruby. Na późniejszym etapie nauki warto rozważyć JavaScript. 

Po czwarte: zaplanowanie czasu na naukę

Ważne jest nie tylko to, gdzie uczyć się programowania, ale także jak to robić. Nauka kodowania zabiera bardzo dużo czasu i chodzi nie tylko o same zajęcia w akademii programowania. Dodatkowo należy samodzielnie powtarzać materiały z kursu i ćwiczyć w swoim domowym zaciszu. 

Po piąte: pomoc mentora

W większości szkół programowania osoba mentora pojawia się na pierwszym planie. Warto jest zwracać się do nauczyciela i dopytywać w razie problemów lub wątpliwości. Programowanie w dużej mierze polega na rozwiązywaniu trudności, dlatego taki trening dobrze przygotowuje do późniejszej pracy. 

Po szóste: znalezienie pierwszej pracy

Znalezienie zatrudnienia w branży IT wydaje się łatwe, jednak na początku bardzo ważne jest jak najlepsze zaprezentowanie siebie oraz swoich kompetencji. Zawsze można rozpocząć od praktyki lub stażu. Ważne jest także stworzenie profesjonalnego profilu w mediach społecznościowych.

Po siódme: ciągły rozwój

Nauka programowania nigdy się nie kończy, ponieważ ciągle pojawiają się nowe technologie i udoskonalenia. Bardzo ważne jest dbanie o swój rozwój osobisty i zawodowy, a także poszerzanie swoich kompetencji. 

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here