Ratownik medyczny - Studia

Nowy rok szkolny właśnie wystartował i młodzież ruszyła kilka dni temu do szkół. Powrót do nauki ucieszył z pewnością sporo osób, gdyż bezczynne siedzenie nie jest dla każdego. Studenci mają ostatni miesiąc wakacji i po tym czasie ruszą również do nauki i zabiorą się za zajęcia. Pewnie wielu z nich zastanawia się, jaki kierunek wybrać i decyduje właśnie o losie całego swojego życia. Nie każdy z nas bowiem zdaje sobie sprawę, że ta decyzja jest bardzo ważna i z pewnością jest w stanie ułożyć lub zepsuć nam w pewnym stopniu życie. Przy wyborze kierunku decyduje z pewnością sporo czynników i od nas zależy, które przechylą szalę na korzyść jednego z nich. Ratownik medyczny – studia, to kierunek bardzo popularny wśród ludzi chcących nieść pomoc i lubiących dopływ ogromnej adrenaliny.

Ratownik medyczny – Studia nie dla każdego

Ratownik medyczny - Studia nie dla każdegoKażdy wybierający się na tego typu kierunek musi być w pełni świadom swojej decyzji i konsekwencji, które za tym idą. Bardzo wiele osób decyduje się iść w ślady rodziców i innych osób z najbliższej rodziny, które polecają nam, byśmy spróbowali swoich sił, jako osoba niosąca pomoc i ratująca ludziom życie. Jest to bardzo szlachetna i niestety niedoceniania praca, która powinna być w mojej opinii dużo lepiej płatna i częściej wynagradzana w różny sposób. Na wybór tego kierunku decydują się z reguły mężczyźni. Po tym kroku jesteśmy bardzo mocno sprawdzany, czy nasza psychika nadaje się do tego charakteru pracy i czy poradzimy sobie pod ogromnym stresem, który z pewnością nie raz się na naszej drodze pojawi.

Znajomy, który jest zawodowym strażakiem, opowiadał mi kiedyś o testach, które muszą przechodzić wszyscy ratownicy medyczni i sanitariusze. Nie jest to błaha sprawa dla kogoś, kto jest nerwowy i nie umie sobie radzić z presją, krzykiem i innymi tego typu sytuacjami, które będą się pojawiać każdego dnia i nie będziemy mogli ich uniknąć. Sanitariusze, oraz ratownicy, mają mnóstwo godzin lekcji, które mają na celu przygotować ich do tego mocno odpowiedzialnego zawodu i nauczyć bycia twardymi i nabyć umiejętności pracy w stresie. Na wykładach pokazywane jest mnóstwo brutalnych filmów z wypadków, to których wyjeżdżali zawodowi strażacy i załoga karetki.

Pokazywane są też zachowania i czynności, jakie mieli wtedy zaraz po dojechaniu na miejsce podjąć. W pracy tego typu może przytrafić nam się prawie codziennie wypadek śmiertelny, w którym to zastaniemy na miejscu kilka martwych osób i widok ten będzie nam z pewnością siedział jakiś czas w głowie. Musimy się nauczyć przebywać z takim stanem rzeczy i potrafić wtedy myśleć racjonalnie.

Trudna praca ratownika medycznego

Takie będziemy mieć zadanie i w wielu przypadkach to właśnie załoga karetki jest na miejscu pierwsza i musi dokonać pierwszych oględzin i zabezpieczyć miejsce, w którym doszło do tragedii. Czasem pierwsza na miejsce dojeżdża także policja, lub straż pożarna. Wszystko zależy od lokalizacji, w jakiej miejsce ma nasza praca i od tego jak blisko będziemy mieć na miejsce zdarzenia, gdy dostaniemy telefon i wyrazimy gotowość podjęcia akcji i dotarcia na miejsce w jak najszybszym czasie. Jak więc można się domyślić, studia te nie będą u nas powodować codziennie ogromnego uśmiechu na twarzy. Podczas studiowania będzie nam towarzyszyć mnóstwo refleksji na temat tego, co czekać nas będzie, gdy je ukończymy. I pierwszy raz będzie nam dane wyjechać do wypadku lub do czyjegoś domu.

Nieodzowna adrenalina

Nieodzowna adrenalinaTa myśl z pewnością napędza też wielu, gdyż mnóstwo z nas lubi mocną dawkę adrenaliny i pragnie pomagać innym. W zależności od tego, jak usposobione są osoby i jakie geny mają, tak odbierają różne sytuacje. Dla niektórych może ona być ogromnie brutalna, a inni nie skrzywią się nawet lekko i przyjmą to z totalnym spokojem ducha.

Reasumując wydaje mi się, że jest to praca o której marzy sporo młodych osób i wydaje im się, że gdy dorosną, to zostaną kimś w rodzaju ratownika medycznego, policjanta i strażaka. Widzimy przecież często, jak ktoś starszy zadaje małemu chłopcu pytanie, kim chciałbym zostać jak dorośnie. Bardzo często odpowiedzią w tej sytuacji jest ta, że właśnie strażakiem, lub ratownikiem. Mamy więc chyba zapisane w genach niesienie pomocy i nutkę bohaterstwa. Wielu z nas chciałoby móc stać po tej dobrej stronie i dawać dobro na prawo i lewo.

Ratownictwo jako misja

Wielu zupełnie na odwrót, chciało by tylko korzystać z pomocy innych i nie dawać nic od siebie. Wiadomo, że ilu ludzi, tyle charakterów. Udając się na studia medyczne o profilu ratownika musi pamiętać na pewno to, że będzie to praca bardzo odpowiedzialna i musimy w niej zawsze trzymać fason i być osobą odpowiedzialną. Nie mamy prawa dzień wcześniej imprezować do rana i nie wstać na dyżur, lub szukać innych wymówek. Gdy ukończymy studia o tym profilu, w pracy tej decydować będziemy o życiu innych i każdy kto wybiera taki kierunek w życiu musi być tego w pełni świadomy, oraz liczyć się z wszelkimi konsekwencjami, które za tym idą. Ratowników medycznych spotyka w swojej pracy dużo wdzięczności od ludzi, którym udzielimy pomocy. To na pewno nie raz da nam mocnego kopa, byśmy mieli mobilizację i chcieli to dalej robić.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here