Studia historyczne

Pomimo oczywistej mody na studia związane z informatyką oraz innymi naukami ścisłymi wciąż sporą i niesłabnącą popularnością cieszą się różnego rodzaju studia humanistyczne. Głównie mowa tu o dziennikarstwie, które przyciąga młodych ludzi możliwością pracy w popularnych mediach. Ale również studia historyczne są dość popularnym wyborem wśród maturzystów chcących kontynuować swoją edukacyjną karierę.

Kto powinien wybrać studia historyczne?

Kto powinien wybrać studia historyczne?Studia historyczne są przede wszystkim przeznaczone dla pasjonatów historii. Dla wszystkich tych, którzy przez całe liceum pasjonowali się tym przedmiotem i chcą dalej pogłębiać swoją wiedzę. Oczywiście sama wiedza historyczna nie pozwoli nam na bezproblemowe przebrnięcie przez cały okres studiów na tym kierunku. Oprócz tego przyda nam się nieco bardziej zaawansowana niż podstawowa wiedza z geografii. Jeśli na poważnie chcemy zabrać się za studiowanie historii to możemy także już w liceum uczyć się języka łacińskiego i postarać się zdać taki egzamin na maturze. Oprócz tego podczas rekrutacji kandydatów brane pod uwagę są wyniki z matury z języka polskiego, języka obcego, wiedzy o społeczeństwie, wiedzy o kulturze i oczywiście z historii.

Jak wyglądają studia historyczne?

Studia historyczne na uczelniach wyższych to przede wszystkim godziny wykładów, seminariów i ćwiczeń. Duży nacisk położony jest na zapoznawanie się z materiałami źródłowymi, dlatego tak ważna jest znajomość języka łacińskiego. Niektórzy mogą powiedzieć, że godziny spędzane na przekopywanie źródeł historycznych mogą być dość żmudne i nużące. Jednakże dla prawdziwych pasjonatów historii będą to na prawdę ciekawe zajęcia.

Którą uczelnie wybrać?

Studia historyczne oferują wszystkie najbardziej znane uczelnie humanistyczne w Polsce. Oczywiście najbogatszą ofertę znajdziemy w najbardziej akademickich miastach takich jak Wrocław, Kraków czy Warszawa. Ale bez problemu możemy również studiować historię na uczelniach w mniejszych miastach takich jak Częstochowa czy Opole.

Zatrudnienie po studiach historycznych

Kończąc studia historyczne mamy wiele możliwości podjęcia pracy. Pierwszym zajęciem, które oczywiście przychodzi na myśl jest posada nauczyciela historii w liceum lub szkole podstawowej. Ale nie tylko. Kończąc historię możemy bez problemu pracować a różnego rodzaju archiwach państwowych, instytucjach kulturalnych czy muzeach. Wszystko to zależy oczywiście od tego jaką specjalizację wybierzemy. Nic nie stoi na przeszkodzie aby pozostać na studiach doktoranckich i kontynuować swoją karierę jako wykładowca na uczelni.

Inne kierunki na uczelniach humanistycznych

Osoby, które pasjonują się naukami humanistycznymi nie musza koniecznie iść na studia historyczne by się odnaleźć w dalszej ścieżce edukacyjnej. Równie dobrze mogą wybrać inny kierunek humanistyczny. Nie jest przecież powiedziane, że jeśli interesujemy się historią to musimy zostać nauczycielem historii. Osoby takie mają predyspozycje do innych zawodów związanych ze studiami humanistycznymi. Jednym z najpopularniejszych kierunków humanistycznych jest filologia polska. W skrócie można powiedzieć, że przygotowuje ona do zawodu nauczyciela języka polskiego. Na takich studiach będziemy głównie zgłębiać historię naszej rodzimej literatury oraz gramatyczne zasady językowe.

Popularnym kierunkiem humanistycznym jest również prawo. Jest to jeden z najbardziej prestiżowych kierunków studiów w ogóle. Istnieje ścisła korelacja pomiędzy zainteresowaniami historycznymi a studiowaniem prawa, ponieważ podczas tych studiów będziemy dość dokładnie zgłębiać historię samego prawa czy instytucji państwa.

A może wybrać bardziej przyszłościowe kierunki studiów?

A może wybrać bardziej przyszłościowe kierunki studiów?W powszechnej opinii studia humanistyczne uchodzą jednak za mało przyszłościowe. Jeśli w ogóle uda się nam po nich znaleźć pracę, to może ona nie być zbyt dobrze płatna. Niektórzy maturzyści wybierając kierunek studiów nie patrzą na to pod kątem własnych zainteresowań, a bardziej pod kątem aktualnej koniunktury panującej na rynku. Dlatego właśnie od kilku lat bardzo popularnym kierunkiem jest informatyka i wszystko co z nią związane. Nie jest tajemnicą, ze aktualnie programiści nawet bez doświadczenia mogą liczyć na bardzo dobre zarobki i szybkie znalezienie pracy. Wiele zagranicznych firm otwiera w Polsce swoje filie z uwagi na wciąż stosunkowo niskie koszty. I cały czas potrzebują nowych programistów. Dlatego też niektórzy pasjonaci nauk humanistycznych, starają się z końcem liceum przebranżowić i wybierają na maturze przedmioty związane z informatyką aby dostać się na studia informatyczne i dostać dobrze płatną pracę.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here