Masz już ukończony kierunek studiów na poziomie licencjatu lub studiów magisterskich (czyli pierwszego lub drugiego stopnia) i teraz zamarzyłeś o tym, by się dokształcić? Myślisz o sobie, jako o osobie, która nadaje się do pracy z dziećmi i młodzieżą? Potrafisz przekazywać swoją wiedzę, przewodniczyć grupie, dialogować, wspierać w rozwoju? Rozważ podążenie następującą ścieżką (własnej) edukacji: studia podyplomowe – pedagogika, to będzie dla Ciebie najwłaściwszy kierunek, jeśli pragniesz zostać nauczycielem i zyskać potrzebne do wykonywania zawodu kwalifikacje.

Charakter studiów podyplomowych

studia podyplomowe - pedagogikaZajęcia w trybie podyplomowym przybierają różną postać. Sama nazwa odnosi się do już posiadanego przez studenta wykształcenia na poziomie wyższym. Dalsza nauka ma służyć zdobyciu dodatkowej wiedzy i umiejętności. W związku z tym, najprawdopodobniej znajdziesz się w grupie osób podobnych do Ciebie – na określonym poziomie oraz znających własne oczekiwania. Najczęściej oferowany tryb studiowania to uczestnictwo w zjazdach w ośrodku kształcenia. Władze uczelni często wychodzą naprzód potrzebom słuchaczy i organizują kursy jedynie w weekendy. W innym przypadku zajęcia mogą odbywać się w dni powszednie, ale zazwyczaj tylko popołudniami.

Możesz również podjąć naukę przez internet. To rozwiązanie pozwoli Ci uniknąć zbędnego przemieszczania się, może to być ważne, jeśli nie mieszkasz w dużym mieście lub gdy jesteś osobą pracującą, wychowującą dzieci, czy posiadającą jakiekolwiek inne zobowiązania, które uniemożliwiają Ci naukę w trybie stacjonarnym. Studia podyplomowe są z reguły płatne, również na uczelniach państwowych. Nie przysługują na nich stypendia ani zniżki na komunikację miejską. Są inwestycją osoby studiującej w samego siebie i swoją karierę zawodową. Zwykle trwają od dwóch do czterech semestrów.

Zawód – pedagog

Uczelnie zwykle oferują wybór spośród wielu specjalizacji na kierunku pedagogika. Po ukończeniu studiów podyplomowych będziesz mógł na przykład pracować jako: doradca zawodowy, nauczyciel wczesnoszkolny i przedszkolny, nauczyciel przedmiotów szkolnych (geografia, biologia, informatyka, historia, etyka i filozofia, muzyka, plastyka, język angielski, technika, wychowanie do życia w rodzinie, wychowanie fizyczne, wiedza o społeczeństwie i inne). Pracę znajdziesz również jakoo nauczyciel osób dorosłych i nauczyciel w bibliotece. Możesz pracować również jaki logopeda, choreoterapeuta (prowadzący terapię tańcem), arteterapeuta (prowadzący terapię poprzez sztukę), surdopedagog (kształcenie osób z wadą słuchu), tyflopedagog (kształcenie osób z wadą wzroku), terapeuta rodzin wieloproblemowych.

Możesz zajmować się również edukacją i rehabilitacją osób z niepełnosprawnością intelektualną, socjoterapią, resocjalizacją, integracją sensoryczną i psychomotoryką, pedagogiką terapeutyczną, organizacją i zarządzaniem oświatą, EEG-Biofeedbackiem, czy nawet psychoterapią neuro-lingwistyczną. Spectrum możliwości jest wielkie. Na stronach internetowych uczelni lub na miejscu będziesz mógł zapoznać się z ofertą, wykazem przedmiotów i planowanym trybem organizacji zajęć z danej specjalizacji. To powinno pomóc Ci podjąć właściwą decyzję o tym, jak będzie przebiegała Twoja dalsza nauka.

Studia podyplomowe – pedagogika

studia podyplomowe - pedagogikaBy zakończyć studia podyplomowe z pedagogiki i zdobycie wymarzonego świadectwa, będziesz musiał dopełnić kilku warunków. Zazwyczaj od studentów wymagane jest złożenie i obrona pracy końcowej. Często jest to połączone z egzaminem końcowym z uzyskanej na studiach wiedzy. Często egzaminowani mają dostęp do listy zagadnień do wyżej wymienionego egzaminu. Bez wątpienia będziesz musiał zaliczyć wszystkie wskazane w programie studiów przedmioty, a także otrzymać zaliczenie praktyki pedagogicznej (jest to wymogiem na większości studiów pedagogicznych). Często władze uczelni określają również procentowe minimum uczestnictwa w godzinach zajęć dydaktycznych przewidzianych w programie studiów (zwykle 80%).
Bez wątpienia warto się dokształcać w wyżej opisany sposób. Ukończenie studiów podyplomowych, szczególnie takich, które zwiększają kwalifikacje w zakresie, ukierunkowanym na zdobycie konkretnej pracy, to dobra strategia na udaną karierę zawodową. Przyszły pracodawca z pewnością doceni uzyskane przez Ciebie umiejętności, twoje ambicje oraz zdolność do osiągania zamierzonych celów.

Powszechnie wiadomo, że studiowanie na na kierunkach podyplomowych wymaga włożenia szczególnego wysiłku i dobrej organizacji czasu i posiadanych środków finansowych. Osoby z wykształceniem podyplomowym to dobrzy pracownicy, w pełni wykwalifikowani do wykonywania swoich obowiązków, posiadający wielką wiedzę i roszczący nadzieje na dalsze plany samokształcenia się. Dodatkowo dobrze to świadczy o pedagogach, którzy poświęcając energię na zdobycie większej wiedzy i praktyki, wykazują się powołaniem i poczuciem misji, niezbędnych do pracy w charakterze nauczyciela czy to w szkole, czy gdziekolwiek indziej. Zdarza się, choć niebywale rzadko, że to pracodawca proponuje podjęcie studiów podyplomowych, w celu podniesienia kwalifikacji pracownika i oferuje pomoc w finansowaniu opłat. Z pewnością warto dowiedzieć się, czy istnieje taka możliwość, w wymarzonym miejscu pracy

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here