Dofinansowanie do fotowoltaiki

Dofinansowanie do fotowoltaiki to istotne zagadnienie, którym jest zainteresowana spora rzesza osób chcąca pozyskiwać energię pochodzącą ze słońca. W ostatnich latach panele fotowoltaiczne stały się bardzo popularne w wielu gospodarstwach domowych. Jes to to bowiem sprawdzony sposób na pozyskiwanie taniej oraz w pełni ekologicznej energii elektrycznej. W jaki sposób pozyskać korzystną dotacje do fotowoltaiki?

W naszym kraju z roku na rok rośnie popularność fotowoltaiki. W dużej mierze przyczyniło się do tego coraz bardziej powszechne dofinansowanie fotowoltaika do odnawialnych źródeł energii. Zgodnie z Dyrektywą Unii Europejskiej do 2020 roku nasz kraj ma obowiązek zwiększyć udział Odnawialnych Źródłach Energii do 15 procent. Póki co utrzymuje się on na poziomie około jedenastu procent.

W jaki sposób działa fotowoltaika?

Nowoczesna technologia fotowoltaiczna pozyskuje energię ze słońca, która to jest w pełni ekologiczna. Priorytetowym zadaniem systemu fotowoltaicznego jest przetwarzanie energii słonecznej na elektryczną. W związku z tym miejsce, w którym mają być umiejscowione panele musi być dobrze nasłonecznione, bowiem w przeciwnym razie inwestycja w panele może okazać się nieopłacalna. Fachowcy z tej branży uważają, że najlepszym miejscem na montaż paneli jest taki dach, który jest skierowany na południe pod kątem 35º.

Panele fotowoltaiczne są bardzo proste w zastosowaniu, zatem bez problemu mogą być wykorzystywane zarówno w przemyśle, jak i przez prywatne gospodarstwa domowe. Wyprodukowany prąd każdy inwestor może wykorzystać na potrzeby własnego gospodarstwa domowego lub odsprzedać do zakładu energetycznego.

Warto wiedzieć o ty, że instalacja paneli fotowoltaicznych to bardzo kosztowne przedsięwzięcie, a inwestycja ta zaczyna się zwracać dopiero po upływie około dziesięciu latach. W dużej mierze jest to zależne od ilości zużywanego prądu oraz jego ceny.
Niemniej mimo wysokich kosztów montaż instalacji fotowoltaicznej to bardzo korzystne rozwiązanie, zarówno dla środowiska, jak i portfela inwestora. Ze względu na surowe wymogi unijne, w ostatnich latach w naszym kraju uruchomiono liczne dotacje na fotowoltaikę, które pomagają inwestorom w sfinansowaniu tego przedsięwzięcia.

Fotowoltaika dotacje – w jaki sposób uzyskać?

Energia odnawialna, to niekończące się źródła energii na które stawia przyszłość, zatem warto zdecydować się na montaż systemu fotowoltaicznego. Dotację na ten cel można otrzymać między innymi na szczeblu regionalnym. Aby otrzymać korzystne dofinansowanie do fotowoltaikikażdy inwestor musi wypełnić formularz oraz dostarczyć do urzędu następujące dokumenty: projekt instalacji fotowoltaicznej, certyfikat oraz stosowne poświadczenie z Okręgowej Izby Inżynierów Budownictwa.

W sporządzonym wcześniej projekcie muszą koniecznie znaleźć się: odpowiedni schemat, opis, kosztorys inwestycji, parametry techniczne, oraz licznik wytworzonej energii. Do wykonania takiego projektu upoważniona jest tylko i wyłącznie osoba posiadająca stosowne kwalifikacje, bowiem w przeciwnym razie złożony wniosek o dotację może zostać odrzucony.

Przed złożeniem wniosku warto zorientować się, jakie instytucje zajmują ie udzielaniem dotacji na fotowoltaikę. W tym celu warto udać się do urzędu miasta i sprawdzić tam, jakie są dostępne programy lokalne. Ponadto warto odwiedzić siedzibę Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, bowiem urząd ten również inwestuje w fotowoltaikę.

fotowoltaika dla domu

Fotowoltaika dofinansowanie w ramach programu Mój Prąd

Dotacje do fotowoltaiki są niezbędne, bowiem dzięki nim na inwestycję może pozwolić sobie znacznie szersze grono osób. 23 lipca tego roku roku premier Mateusz Morawiecki zapowiedział kolejne dofinansowania w ramach programu – „Mój Prąd”. Dzieki niemu każdy właściciel nowej instalacji fotowoltaicznej może liczyć na bezzwrotną dotację o wartości 5000 PLN. Dofinansowanie to jest przeznaczone przede wszystkim dla osób fizycznych, a maksymalna wielkość instalacji fotowoltaicznej może wynosić 10 kWp.

Aby otrzymać dotację w ramach programu „Mój prąd” należy zwrócić się do organu zarządzającego, którym jest Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej

Dofinansowanie do fotowoltaiki w ramach programu Prosument 2

Program Prosument 2 jest również finansowany przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, a jego głównym celem jest wspieranie rozproszonych, odnawialnych źródeł energii.

Każdy inwestor w ramach tego programu może starać się o dofinansowanie zakupu i montażu nowych instalacji fotowoltaicznych oraz mikroinstalacji odnawialnych źródeł energii służących do produkcji energii elektrycznej lub ciepła na potrzeby poszczególnych budynków mieszkalnych jednorodzinnych lub wielorodzinnych.

Budżet w ramach tego programu na lata 2014-2022 oscyluje na wynosi 800 mln złotych. W ramach programu Prosument 2 inwestor może otrzymać ]dotacje na fotowoltaikę w wysokości 15% lub 30% lub kredyt o oprocentowaniu tylko jednego procenta. Maksymalny okres finansowania pożyczki wynosi 15 lat.

Fotowoltaika dofinansowanie w ramach programu „Czyste Powietrze”

Kolejną dotację do fotowoltaiki można otrzymać w ramach ogólnopolskiego programu „Czyste Powietrze”. Ma na celu poprawę efektywności energetycznej oraz znaczne zmniejszenie emisji pyłów, szkodliwego dla zdrowia dwutlenku węgla oraz wielu innych zanieczyszczeń pochodzących z budynków jednorodzinnych budynków mieszkalnych. Aby otrzymać to dofinansowanie fotowoltaika należy złożyć stosowny wniosek we właściwym terytorialnie urzędzie Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

W ramach programu Czyste Powietrze koszty mikroinstalacji fotowoltaicznej mogą zostać dofinansowane nawet w stu procentach wyłącznie w formie pożyczki. Maksymalny okres finansowania kredytu wynosi15 lat.

Decydując się na montaż instalacji fotowoltaicznej warto pamiętać o tym, że od 1 stycznia 2019 wszystkie osoby prywatne mogą odliczyć sobie od podatku koszt instalacji fotowoltaicznej. Ta istotna zmiana oraz liczne wsparcia finansowe pokrywające większość kosztów związanych z inwestycją we własną produkcję prądu, przyczyniły się do tego, że zainteresowanie fotowoltaiką w Polsce zaczęło bardzo dynamiczne wzrastać.

Po więcej informacji zapraszamy na stronę internetową firmy Sun Energy Solutions – www.sunes.pl

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here