Jak wybrać szambo do domu

Wybór przydomowego szamba powinien być dobrze przemyślany i pokierowany preferencjami, jakie mamy, a także jego cechami, które zapewnią długie i bezproblemowe użytkowanie. Przyjrzyjmy się bliżej, jakie to cechy i jak na ich podstawie wybrać szambo.

Wielkość szamba

Jedną z najważniejszych cech, na jakie musimy się zdecydować, jest wielkość zbiornika. Uzależniona jest przede wszystkim od liczby osób, które będą stałymi użytkownikami szamba. Możemy w przybliżeniu szacować, że każdy mieszkaniec domu zużywa około 2-2,5m3 wody na miesiąc. Oznacza to, że w przybliżeniu powstaje za sprawą każdego domownika taka sama ilość ścieków.

Na tej podstawie możemy łatwo wyliczyć, że jeśli szambo ma być wywożone raz na miesiąc, powinno mieć pojemność, pozwalającą na zmieszczenie całych powstałych odpadów. Łatwo więc policzyć, że w małej, trzyosobowej rodzinie, wielkość ta będzie wahała się od 6 do 7,5m3. Na tej podstawie można wybrać odpowiedni zbiornik.

Beton czy materiał sztuczny?

Decydując się na instalację zbiornika na ścieki, musimy zastanowić się także nad ich konstrukcją. Do wyboru mamy dwa rodzaje zbiorników: betonowe oraz wykonane z materiałów sztucznych.

Pierwsze z nich są droższe, ale odznaczają się szeregiem zalet, których próżno szukać w drugim przypadku. Przede wszystkim są bardzo odporne na warunki zewnętrzne, w tym na mróz, nacisk wody na ściany czy warunki panujące w glebie, w której są osadzone. Dzięki temu nie ulegają uszkodzeniom mechanicznym. Nie są podatne na rozszczelnienie, gdyż odlewa się je w całości, jako jeden zbiornik. Co więcej, instalacja odpowiedniej płyty wierzchniej o wzmocnionej konstrukcji pozwala na ich umieszczenie nawet pod ciągiem komunikacyjnym, gdyż są chronione przed naciskiem z góry.

Szamba plastikowe nie posiadają tych wszystkich cech. Są mniej odporne fizycznie i mechanicznie. Z tego powodu, jeśli zostaną umieszczone w nieodpowiednim miejscu, mogą łatwiej ulegać pękaniu czy rozszczelnianiu, powodując zanieczyszczenie okolicy. Ich jedyną zaletą jest mniejsza cena.

Jedno- czy dwukomorowe?

Jeśli decydujesz się na instalację dużego zbiornika na ścieki, możesz wybrać opcję jedno- albo dwukomorową. Szambo Rambo, które specjalizuje się w szambach betonowych, proponuje te dwie opcje między innymi dla zbiorników 10m3 i 12m3. W tym przypadku można więc zdecydować się na rozwiązanie lepiej dopasowane do potrzeb danego gospodarstwa domowego.

Szamba jednokomorowe lepiej sprawdzają się tam, gdzie istnieje prosta instalacja i jest ograniczona ilość miejsca. Są także tańszym rozwiązaniem podczas zakupu. Z kolei szamba dwukomorowe, choć wymagają więcej miejsca, świetnie sprawdzają się w przypadku bardziej zaawansowanych rozwiązań technologicznych. Pozwalają też na większą oszczędność, gdyż rozdzielając ścieki stałe i ciekłe, sprawiają, że zbiornik zapełnia się wolniej.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here