Wybrałeś dla siebie zawód elektryka? Rzeczywiście chciałbyś nim zostać, bo uważasz, że masz już nawet pewne specyficzne umiejętności miękkie, które przydałyby ci się właśnie w tej specjalizacji? Być może rzeczywiście jest to dobra droga. Jeżeli jesteś osobą sumienną, dobrze zorganizowaną, komunikatywną i niebojącą się ciężkiej pracy, najprawdopodobniej praca jako elektryk przypadnie ci do gustu pod wieloma względami. Z tego tekstu dowiesz się natomiast, jak masz postąpić krok po kroku, by tę pracę już niedługo być w stanie wykonywać. Każda ścieżka zawodowa ma swój jasno określony schemat. A lepiej nie wyłamywać się na siłę ze schematów, które od lat dobrze się sprawdzają, bo pomagają ludziom uzyskiwać wymarzone prace.
Na sam początek warto wyjaśnić sobie, czym właściwie zajmuje się elektryk. Zacznijmy od podstaw. Elektrykiem nazywamy więc specjalistę od instalacji elektrycznych. Może on zajmować się tymi instalacjami na różne sposoby, jednakże przeważnie jego praca polega na ich naprawianiu, dlatego też elektryk wzywany jest wtedy, gdy jakiś element instalacji elektrycznej się zepsuje, spali, zniszczy albo z jeszcze innego powodu przestanie prawidłowo działać. Co ciekawe w tej branży wykształcenie wyższe nie jest wcale do niczego potrzebne. Nie musisz więc udawać się na studia, jeżeli nie chcesz tego robić, jednakże zdobycie wyższego wykształcenia niemalże zawsze pomoże ci w szybszym znalezieniu pracy albo zapewnieniu sobie bardziej stabilnej pozycji na rynku.
Jak zostać elektrykiem, jeżeli nie ma się zamiaru kontynuować nauki na wyższej uczelni?
W takim przypadku trzeba zdecydować się na kształcenie w jednej ze szkół zawodowych. Najlepiej by było wybrać ją dla siebie tuż po ukończeniu szkoły podstawowej, ale jeśli nie zdążyłeś tego zrobić, bo w tamtym czasie, gdy kończyłeś podstawówkę, miałeś inne priorytety, nic nie stoi na przeszkodzie, by zrobić to właśnie teraz. Inna opcja to technikum. Po prostu postaraj się znaleźć taką placówkę edukacyjną, która zaproponuje ci kształcenie na kierunku związanym z elektryką. A jeśli jesteś gotowy na kolejne kilka lat naprawdę ciężkiej nauki i przesiadywania w książkach, po prostu zdecyduj się pójść na studia inżynierskie – akurat one zawsze ci się przydadzą, nawet jeśli nagle zmienisz swoje plany zawodowe i stwierdzisz, że zawód elektryka to nie jest opcja dla ciebie.
Ważne jest jednak to, by przed rozpoczęciem pracy pozyskać odpowiednie uprawnienia. Musisz być odpowiednio wyszkolony do zajmowania się instalacjami elektrycznymi. Musisz czuć, że poradzisz sobie w każdej sytuacji i na każdy problem znajdziesz jakieś rozwiązanie – nawet jeśli nie od razu, to chociażby drogą dedukcji lub poprzez przetestowanie bardziej innowacyjnych rozwiązań. Popatrz na to, ile zarabiają elektrycy, a być może uzyskiwane przez nich pensje będą dla ciebie solidną motywacją do popracowania nad własnymi umiejętnościami. Taki konkretny fach to w dzisiejszych czasach coś bardzo cennego, zwłaszcza w dobie mody na studiowanie, która sprawia, że mamy w Polsce mnóstwo absolwentów, którzy w rzeczywistości niczego konkretnego nie potrafią zrobić.