Pracownik socjalny to stosunkowo nowy zawód, który od niedawna jest popularny w Polsce. Obecnie, aby zostać tego rodzaju pracownikiem, należy ukończyć studia, na kierunku praca socjalna. Praca socjalna – studia z tej dziedziny łączą w sobie wiele elementów z różnych dziedzin. Studenci podczas toku nauczania, muszą zmierzyć się z przedmiotami, takimi jak przykładowo psychologia.
Studia mają ułatwić im późniejszy kontakt ze swoimi przyszłymi podopiecznymi
Pracownik socjalny ma bowiem za zadanie, sprawować opiekę nad osobami, które mają różnego rodzaju problemy, związane z prawidłowym funkcjonowaniem w społeczeństwie. To osoba, która w swojej pracy zawodowej, często spotyka się z różnego rodzaju patologiami, takimi jak nadużywanie alkoholu, czy też przyjmowanie narkotyków w rodzinie. Z takimi właśnie przypadkami musi zmierzyć się pracownik socjalny. Na trzeźwo musi ocenić sytuację w danej rodzinie i zdecydować, czy przykładowo dzieci, które się w niej znajdują, mają należytą opiekę.
Często to bardzo trudna decyzja, zwłaszcza jeśli widać, że w rodzinie nie dzieje się najlepiej i dzieci są wyraźnie zaniedbane. Słusznym rozwiązaniem wydaje się wtedy odebranie dzieci i umieszczenie ich w domu dziecka. Jednak sumienie podpowiada inaczej. Dziecko przecież powinno mieć rodziców i nie ważne, jacy oni są, ale to zawsze jednak pozostaną rodzice. W takim wypadku można pomóc próbować na inny sposób. Stosując na przykład pomoc w wychodzeniu z nałogu, poprzez specjalistyczne programy odwykowe dla alkoholików czy też narkomanów.
Pracownik socjalny podejmuje też często decyzje, dotyczące pomocy materialnej dla danej rodziny. Musi dobrze rozeznać sytuację, aby móc stwierdzić, czy rozpatrywana rodzina faktycznie potrzebuje wsparcia z zewnątrz, bo sama nie jest w stanie sobie poradzić. Jednak zwykle tak się dzieje, że potrzeb jest o wiele więcej, niż dostępnych zasobów. Budżet, jakim dysponuje pracownik socjalny, zazwyczaj jest zbyt mały, aby pomóc wszystkim, którzy o tę pomoc proszą. Dlatego taka osoba, na stanowisku pracownika socjalnego, musi podejmować decyzję, kto jest bardziej, a kto mniej potrzebujący. Komu faktycznie przyznać pieniądze, w postaci przykładowej zapomogi, a komu pomóc w inny sposób, na przykład znajdując pracę.
Praca socjalna – Studia
Studia na kierunku praca socjalna w pewnym stopniu powinny przygotować do tak odpowiedzialnego zadania. Jednak nie wszystkie sytuacje da się z góry przewidzieć. Na studiach nie zawsze można dowiedzieć się, jak postąpić w danej sytuacji życiowej. Więc praca w zawodzie pracownika socjalnego, wymaga pewnych predyspozycji, które zwyczajnie trzeba w sobie mieć od urodzenia. Taka osoba musi być wrażliwa na potrzeby innych i dostrzegać je, nawet jeśli inni ich nie widzą. Musi być także stanowcza. Ponieważ jeśli w rodzinie, której są dzieci, na prawdę dzieje się źle, to często ich zabranie z rodzinnego domu, jest jedyną możliwością na zapewnienie im normalnego życia. Często dom dziecka wcale nie oznacza czegoś złego. Wręcz przeciwnie, to szansa dla dzieci na życie bez przemocy, która w ich domu jest codziennością.
Pracownik socjalny decyduje także o rodzaju przyznawanej pomocy
Musi stwierdzić, na podstawie obserwacji i swojego wieloletniego doświadczenia, czy lepiej danej rodzinie pomóc finansowo, czy też pomóc szukając jej domownikom pracy. Często jednorazowe zaoferowanie pieniędzy, wieżą się z przyzwyczajeniem takiej rodziny. Tacy ludzie często będą nieustannie powracać, przekonani, że takie pieniądze cały czas im się należą. Zaoferowanie pracy, może być czymś lepszym, bo zapewni rodzinie stały dochód. Nauczy także tego, że na pieniądze można, a wręcz trzeba sobie uczciwie zapracować.
Pracownik socjalny sprawdza także warunki mieszkaniowe rodziny, którą ma wyznaczoną do opieki. Musi sprawdzić stan budynku, czy nic się nie zawali, czy warunki sanitarne są na dobrym poziomie i czy nikomu w takim domu nie zagraża niebezpieczeństwo. Często dysponuje mieszkaniami zastępczymi, które w przypadku bardzo złej sytuacji rodziny, może im zaoferować.
Oczywiście mieszkań także jest ograniczona ilość i musi na podstawie swoich obserwacji i doświadczeń zdecydować, komu takie mieszkanie się najbardziej przyda. To bardzo trudna decyzja. Na pracowniku socjalnym spoczywa ogromna odpowiedzialność, gdyż później wiele osób z pewnością ma do niego pretensje. Ponieważ każdy uważa, że to jemu pomoc należy się najbardziej. Tylko że w przypadku, gdy dobra, jakimi się dysponuje są tak bardzo ograniczone, naprawdę nie da się pomóc wszystkim tak, jakby się tego chciało.
To smutna prawda, ale wiele rodzin wymaga gruntownej pomocy, ale funduszy na to jest zbyt mało i pracownik socjalny nic nie może z tym zrobić, pomimo że widzi wszechobecną krzywdę i biedę ludzką. Przyglądanie się takim sytuacjom, z pewnością nie jest czymś łatwym i jak zostało wspomniane, wymaga wrodzonych predyspozycji, których raczej nie da się wyuczyć na studiach. Nie każdy podejmujący studia na kierunku praca socjalna, odnajdzie się w tym zawodzie, bo zwyczajnie nie poradzi sobie z wielkim obciążeniem psychicznym, jaki on ze sobą niesie.