Studia artystyczne

Każdy, kończący właśnie szkołę średnią młody człowiek stoi przed niesamowicie ważnym pytaniem, a mianowicie: Jakie studia wybrać? Wiele mówi się na ten temat. W końcu jest to jedna z najważniejszych decyzji w życiu, która zdecydowanie w jakiś sposób może się odbić na naszej przyszłości. Dużo się mówi o tym, które kierunki dają więcej możliwości. Czy studiować informatykę lub kierunki inżynierskie i mieć zapewnioną bezpieczną przyszłość, czy może dać ujście swoim kreatywnym impulsom? Prawda jest jednak taka, że studiowanie kierunku, który nas nie interesuje będzie najgorszą decyzją jaką podejmiemy. Nie dość, że niemiłosiernie się przez te kilka lat zmęczymy, to jeszcze w porównaniu do naszych pełnych pasji kolegów, nie będziemy aż tak dobrze przygotowani do pracy w tej dziedzinie. Ci z nas o bardziej artystycznej duszy nie powinni bać się zaczynać bardziej odpowiadających im kierunków. Filologie, szczególnie te rzadsze pozwalają znaleźć dobrze płatne posady w firmach międzynarodowych, czasem nawet jako tłumacz, co jest bardzo opłacalne. Co jednak was czeka jeśli wybierzecie studia artystyczne? Czy te wszystkie żarty ze studentów ASP to prawda?

Studia artystyczne – Jakie zatrudnienie?

Studia artystyczne - Jakie zatrudnienie?Trochę tak, a trochę nie. Zacznijmy od tego, że zawód artysty nigdy nie należał do prostych i jeśli zamierzamy utrzymywać się tylko ze sprzedaży swoich dzieł możemy przygotować się na pełne pracy życie. Nie znaczy to jednak, że wszelkie studia sztuk pięknych nie dają wizji na przyszłość. Po pierwsze, żeby nie szukać daleko, zdolni graficy, potrafiący obsługiwać oprogramowanie jak Photoshop czy InDesign są rozchwytywani przez agencje marketingowe, a często nawet bardziej twórcze firmy.

Drugą alternatywą jest skierowanie się w stronę zachowywania już stworzonych dzieł. Tutaj do wyboru mamy dwie ścieżki – Konserwację Zabytków i Ochronę Dóbr Kultury. Pierwszy z tych kierunków opiera się na bardziej praktycznych zdolnościach, tak byśmy potrafili własnoręcznie zająć się jakimś starym obrazem. Druga to kierunek bardziej teoretyczny, ale przygotowujący do bardziej zarządzających stanowisk. Jego absolwenci powinni znać wszystkie metody potencjalnej konserwacji i pokierować długim, skomplikowanym procesem.

Nie znaczy to jednak, że to jedyna droga do sukcesu jako artysta. Jeśli czujemy się na siłach możemy spróbować swoich sił w showbiznesie jako projektant scenografii, albo nawet efektów specjalnych. Wszystkie nowoczesne środki wyrazu, jak filmy, koncerty, a często nawet książki, wymagają współpracy masy uzdolnionych ludzi. A dobry grafik lub montażysta to często najważniejsza osoba w ekipie. Dlatego też, studia na kierunku artystycznym, wcale nie ograniczają naszych możliwości, jeśli chodzi o rozwój naszej kariery.

Nie każdy może zostać artystą

Wiele osób zadaje sobie pytanie, czy po studiach artystycznych, można zostać – jak zresztą wskazuje nazwa samego kierunku studiów – artystą. Jak się okazuje – jest to możliwe. Niestety jednak, obecnie w naszym kraju życie z szeroko pojmowanej sztuki, wcale nie jest takie opłacalne, jak mogłoby się nam wydawać. Sam talent i zdolności nie wystarczą do tego, abyśmy byli w stanie się utrzymać samodzielnie jedynie ze sprzedaży naszych obrazów czy rzeźb lub nawet – rysunków. To jednak dobra opcja, jako dodatkowe źródło dochodu. Zdarza się oczywiście, że jeśli akurat będziemy mieli szczęście i trafimy na „dobry moment”, jeśli chodzi o szeroko pojmowany popyt na sztukę, to szansa na to, że uda nam się utrzymać jako artysta, jest znacznie większa. Zdecydowanie jest to jednak ta ścieżka kariery, która wymaga – jak już zresztą zostało wcześniej wspomniane – niesamowicie dużego wysiłku i trudu związanego z samym procesem sprzedaży naszych dzieł sztuki.

Kariera na uczelni

Kariera na uczelniJest też jeszcze jedna możliwość, jeśli rzeczywiście zależy nam na pracy po skończeniu studiów artystycznych, a mianowicie – dalszy rozwój. Posada na Wydziale Sztuk Pięknych jako wykładowca, to stabilne i pewne źródło dochodu. Musimy jednak liczyć się z tym, że w przypadku obrania przez nas takiej ścieżki kariery, czeka nas wiele lat ciężkiej pracy naukowej. Nie chodzi tutaj jedynie o samo skończenie studiów. Przede wszystkim o publikacje naukowe, a w przypadku kierunków takich jak malarstwo czy grafika – także wystawy. To wszystko będzie się składać na nasze doświadczenie naukowe i będzie się liczyło w przypadku, kiedy będziemy się ubiegali o posadę wykładowcy na uniwersytecie. Oczywiście tutaj także pozostaje kwestia wysokości naszej pensji. Zdecydowanie najwyższe pensje mają ci pracownicy naukowi, którzy posiadają stopień doktora, lub doktora habilitowanego. Najniższe pensje otrzymują pracownicy, którzy zaczynają wykładać na uczelni z tytułem magistra. Oni też mają zdecydowanie najmniejszą liczbę godzin.

Nie ma zatem żadnych wątpliwości co do tego, że po kierunkach artystycznych, mamy całkiem spore pole możliwości, jeśli chodzi o rozwój naszej kariery zawodowej. Musimy jedynie wiedzieć, w jaki sposób do tego podejść i wybrać takie rozwiązanie, które będzie dla nas najbardziej korzystne. W ten sposób zapewnimy sobie naszą wymarzoną przyszłość.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here