Umowa kredytowa

Każda osoba, która chce zaciągnąć zobowiązanie w banku, musi podpisać umowę kredytową. Jest to nieodłączna część każdego kredytu, której po prostu nie można pominąć. Wiele osób traktuje ten element po macoszemu i nie przygląda się dokładnie treściom, które zawarte są w tym dokumencie. Jest to duży błąd, ponieważ jest to ważny dokument, który chroni nie tylko interesy banku, ale także kredytobiorcy. Na dokładne przeczytanie umowy kredytowej najczęściej decydujemy się po jej podpisaniu i gdy chcemy rozwiać jakieś wątpliwości np. związane z sumą miesięcznej raty czy możliwościami związanymi ze wcześniejszą spłatą kredytu. Zobacz, co warto wiedzieć o umowie kredytowej i na co zwrócić uwagę przed jej podpisanie.

Umowa kredytowa – co to jest?

Na samym początku warto dokładnie wyjaśnić, czym tak właściwie jest ten dokument. Poprzez umowę bank zobowiązuje się wypłacić kredytobiorcy określoną sumę, w zamian za jej terminowe spłacanie wraz z kosztami dodatkowymi (odsetki, prowizje, koszty ubezpieczenia). W zależności od rodzaju kredytu umowa kredytowa może być dłuższa lub krótsza. W przypadku kredytów na wysokie sumy np. kredytu hipotecznego dokument może zawierać nawet kilkadziesiąt stron, z którymi będzie musiał zapoznać się kredytobiorca. W przypadku niewielkich kredytów gotówkowych lub kupowania sprzętów na raty umowa może ograniczyć się do kilku kartek.

Każda umowa kredytowa musi zawierać:

– dane kredytobiorcy i banku,
– wysokość prowizji dla banku,
– kwotę kredytu i walutę, w jakiej zostanie on udzielony,
– sposób wykorzystania środków finansowych,
– zasady spłaty zobowiązania (termin, kwota raty, numer rachunku bankowego),
– wysokość oprocentowania,
– warunki udzielenia kredytu,
– informacje o opłatach dodatkowych.

W umowie kredytowej https://habzafinanse.com.pl/umowa-kredytowa-co-trzeba-wiedziec/ nie zabraknie też informacji na temat tego, jakie kary bank przewiduje za nieterminowość kredytobiorcy. Niekiedy znajdą się tam także informacje o możliwości modyfikowania harmonogramu spłat i zawierania aneksów do umowy. Tak naprawdę im więcej elementów zawartych jest w tym dokumencie, tym lepiej dla kredytobiorcy. Nie będzie on zaskoczony niektórymi działaniami banku oraz będzie wiedzieć jak zachować się w poszczególnych sytuacjach. W razie problemów w pierwszej kolejności można zajrzeć właśnie do umowy, aby zobaczyć, co ona stanowi na dany temat. Unikasz więc ewentualnych wizyt w placówce i rozmów z doradcą. Najważniejsze informacje znajdziesz w dokumencie.

Kiedy umowa kredytowa jest nieważna?

Istnieje kilka przypadków, w których może okazać się, że umowa kredytowa jest nieważna. Ma to np. miejsce, gdy kredyt został wyłudzony na fałszywe dane, kredytobiorca był ubezwłasnowolniony lub małoletni, lub gdy w umowie były zawarte niedozwolone klauzule. Rzadko kiedy można spotkać się już z klauzulami, które w rażący sposób łamią prawa kredytobiorcy. Można do nich zaliczyć zapis, mówiący o tym, że kredytobiorca musi zakupić produkt dodatkowy np. kartę kredytową, aby otrzymać środki kredytowe. Przypadki, w których umowa okazuje się nieważna, są bardzo rzadkie jednak nie niemożliwe.

Dlaczego trzeba czytać umowy kredytowe?

Większość Polaków otwarcie przyznaje, że nie czyta umów, które podpisuje. To błąd, ponieważ znając zapisy, które są w niej zawarte, wiemy czy jest ona dla nas korzystna, czy też nie. Osoba, która nie przeczyta umowy lub zrobi to dopiero po jakimś czasie, może narazić się na problemy i niekorzystne warunki kredytowania. Wyjątkiem są wspomniane wcześniej krzywdzące dla klienta klauzule.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here