poznań - studia

Poznań – studia to bardzo atrakcyjna oferta edukacyjna dla ludzi, pragnących się kształcić na uczelniach wyższych. W mieście tym działa wiele prestiżowych uniwersytetów, których kadry dydaktyczne należą do najlepiej wykwalifikowanych w kraju. Tutejsze szkoły wyższe nawiązują również aktywne kontakty z uczelniami zagranicznymi. Wydaje się więc, że Poznań jest idealnym miejscem do studiowania.

Organizacja studiów w Polsce

poznań - studiaNa polskich uczelniach obowiązuje tzw. system boloński. Oznacza to, że tryb studiów podzielony jest na dwa etapy. Etap pierwszy to studia licencjackie, inaczej zwane studiami I stopnia. Tego rodzaju studia trwają 3 lata. Następnie naukę możemy kontynuować na 2 -letnich, uzupełniających studiach magisterskich. Naukę na tym etapie kończymy uzyskując tytuł magistra. Oczywiście to nie wyczerpuje możliwości jakie daje nam polski system edukacji. Jako absolwenci wyższej uczelni możemy bowiem dokształcać się na studiach podyplomowych. Ewentualnie możemy kontynuować nasz rozwój naukowy na studiach doktoranckich, jeśli mamy ambicje, aby w przyszłości pracować naukowo.

Studia I stopnia

W trakcie studiów licencjackich, w zależności od charakteru wybranego kierunku, musimy uczęszczać na ćwiczenia, wykłady, laboratoria, czy też praktyki. Bardzo ważne jest również seminarium licencjackie, na którym możemy się przygotowywać do napisania pracy licencjackiej. Na tych to zajęciach uzyskamy informacje na temat aparatu naukowego, odpowiedniego dla naszej dziedziny. Ten etap studiów zwieńczamy napisaniem pracy licencjackiej pod okiem promotora, którą następnie musimy obronić. Zadanie nie jest proste, choć sama praca może mieć charakter odtwórczy. Ukończenie studiów licencjackich daje nam wykształcenie wyższe i tytuł licencjata lub inżyniera, w zależności od charakteru studiów. Oczywiście możemy na tym poprzestać, jednak wydaje się, że warto kontynuować naukę na 2-letnich studiach magisterskich.

Studia II stopnia

Studia II stopnia, czyli studia magisterskie są w prostej linii kontynuacją studiów licencjackich. Choć oczywiście nie muszą tematycznie pokrywać się z tym, czego uczyliśmy się na studiach I stopnia. W trakcie tych studiów studenci skupiają się na napisaniu pracy magisterskiej. Inaczej niż miało to miejsce w przypadku pracy licencjackiej, praca magisterska nie może mieć charakteru odtwórczego, czy też kompilacyjnego. To powinna być bardziej praca odkrywcza, a student powinien sięgać do źródeł i przeprowadzać własne badania. Oczywiście wszystko odbywa się pod czujnym okiem promotora. Po napisaniu pracy i jej obronie uzyskujemy prestiżowy tytuł magistra.

Poznań – studia

Jako absolwent szkoły średniej zastanawiasz się w jakim mieście podjąć naukę na uczelni wyższej? Wydaje się, że bardzo kuszącą opcją jest Poznań – studia. Poznań to jeden z największych ośrodków akademickich w Polsce. Znajdziemy tutaj wiele uczelni wyższych, które mogą zaproponować ofertę edukacyjną na najwyższym poziomie. Poznań jest miastem o bardzo bogatych tradycjach akademickich. Kształciło się tutaj wielu znanych i powszechnie szanowanych ludzi świata nauki, biznesu, czy też polityki. Warto więc zapoznać się tym co konkretnie można studiować w Poznaniu, i które uczelnie są szczególnie godne polecenia. Warto zauważyć, że zarówno poziom kadry dydaktycznej tutejszych uniwersytetów, jak infrastruktura uczelniana stoją na najwyższym poziomie.

Najlepsze uczelnie w Poznaniu

poznań - studiaRobiąc pobieżny przegląd poznańskich uczelni warto na sam przód wysunąć Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu (UAM), następnie zaś wymienimy Politechnikę Poznańską, a także Uniwersytet Przyrodniczy. Swoje zasługi, zarówno na polu naukowym, jak i edukacyjnym mają Uniwersytet Ekonomiczny, oraz Uniwersytet Medyczny. Każda z tych uczelnie zapewnia komfortowe warunki nauki. Ukończenie każdej z tych uczelni gwarantuje bardzo ciekawe perspektywy dla rozwoju zawodowego. To na tych uczelniach możecie zdobyć naprawdę przepastne pokłady wiedzy oraz nabyć cenne umiejętności i kwalifikacje. Poznańskie uczelnie oferują naukę na różnych stopniach nauczania: od studiów licencjackich, przez studia magisterskie, po studia podyplomowe. Dla najbardziej ambitnych czekają studia doktoranckie na poznańskich uczelniach.

Czy warto studiować w Poznaniu?

Należy również zadać sobie pytanie, czy tak naprawdę warto studiować w Poznaniu? Odpowiedź wydaje się być oczywista – Poznań to jedno z najlepszych miast w Polsce do studiowania. Oprócz szerokiej oferty edukacyjnej, miasto słynie również jako ważne centrum rozrywki i kultury. Znajdziemy tutaj również mnóstwo terenów zielonych i wypoczynkowych. Komunikacja miejska działa bez zarzutu, a sieć ścieżek rowerowych jest całkiem nieźle rozbudowana. Nic więc dziwnego, że Poznań każdego roku niczym magnez przyciąga nowe rzesze absolwentów szkół średnich. Warto być spróbował również ty.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here