Zawody związane z dbaniem o urodę są od lat bardzo popularne zwłaszcza w kobiecym środowisku. Z biegiem lat coraz większą uwagę zaczęto jednak przykładać do wykształcenia wyższego, co zaowocowało powstaniem nauki zwanej „kosmetologią”. Jako kierunek studiów kosmetologia określana jest kierunkiem medycznym lub paramedycznym. Studia kosmetyczne cieszą się dużą popularnością.
Wykształcenie kosmetyczne
Praca z klientem w gabinecie kosmetycznym w ujęciu prawnym nie wymaga ukończenia studiów. Tytuł naukowy stanowi za to doskonałą metodę odróżnienia rodzaju wykształcenia, jakie zdobyła dana osoba, zanim rozpoczęła swoją przygodę z pracą w zawodzie. Wykształcenie kosmetyczne zdobyć można zarówno na poziomie szkoły zawodowej, jak i różnego rodzaju kursów. Studia kosmetyczne stanowią jednak specyficzną metodę nauki, która dostarcza studentowi wiedzy medycznej na wielopoziomowej płaszczyźnie.
Studia kosmetyczne I stopnia
Kosmetologia I stopnia stanowi zazwyczaj ogólny wstęp do aspektów medycznych przyszłej pracy kosmetologa, w połączeniu z praktycznymi podstawami wykonywania zabiegów. Oznacza to, iż student kosmetologii zdobywa zarówno wiedzę teoretyczną z dziedziny anatomii, mikrobiologii, biochemii czy chemii kosmetycznej, jak i zapoznaje się z praktycznymi zasadami postępowania z klientem. Oprócz tego uczelnie wymagają najczęściej od studentów uzyskania zaliczenia z praktyk zawodowych odbywanych w funkcjonującym gabinecie kosmetycznym, co przekłada się na jakość zdobytej wiedzy praktycznej. Ta trzyletnia forma nauki przygotowuje studenta do pracy w różnego rodzaju placówkach kosmetycznych, a konkretna specjalizacja opiera się głównie na dobrowolnie podjętych kursach czy szkoleniach.
II stopień studiów kosmetycznych
II stopień studiów kosmetologicznych, czyli dwuletni system nauki zakończony obroną tytułu magistra, często oprócz dodatkowych aspektów praktycznych, skupia się na specjalizacji studenta w wybranym przez siebie kierunku. Do najczęstszych fakultatywnych kierunków magisterki należą wizaż, techniki masażu czy podologia, czyli specjalizacja dotycząca dbania o stopy. Związana z tytułem magistra wiedza odbija się przede wszystkim na bardzo duży zakres wiedzy naukowej z dziedzin związanych z kosmetologią. Na tym etapie dużo łatwiej jest skierować swoje życie zawodowe na pracę naukową, opartą o dalszą ścieżkę edukacyjną, jaką jest doktorat. To podstawowa różnica między studiami kosmetycznymi i szkołą zawodową o podobnym charakterze. Studia akademickie przygotowują na pracę opartą o badania naukowe, publikacje czy rolę przyszłego nauczyciela. Jest więc idealna dla osób, które chcą oprócz pracy z klientem angażować się bardziej w świat nauki i medycyny.
Studia podyplomowe
Naukę kosmetologii pojąć można również dzięki studiom podyplomowym. W tym przypadku istnieje bardzo duża dowolność. Studia podyplomowe najczęściej może bowiem podjąć każda osoba, która dysponuje dyplomem ukończenia studiów przynajmniej pierwszego stopnia, niekoniecznie na podobnym kierunku. W skrócie oznacza to, iż kosmetologia w formie studiów podyplomowych jest dobrym rozwiązaniem dla osób, które zdecydowały się na zmianę swojego życia zawodowego po ukończeniu jakiegoś z etapów studiów wyższych. Specjalizacje studiów podyplomowych związanych z kosmetologią są bardzo różnorodne. Od wspomnianej wcześniej podologii, przez kosmetologię w ujęciu odchudzania, po zarządzanie gabinetem kosmetycznym. Każdy z tych kierunków dużo bardziej niż w przypadku studiów I i II stopnia skupia się na określonej tematyce zajęć. Dalsza ścieżka rozwoju w przypadku studiów o tematyce kosmetycznej daje więc bardzo duże możliwości.
Gdzie studiować kosmetologię?
Ze względu na popularność kierunków kosmetycznych, studia tego typu znaleźć można w bardzo wielu miastach w całej Polsce. Co ciekawe, kierunki tego typu w szkołach wyższych są wyjątkowo rzadko spotykane za granicą. Kosmetologię studiować można zarówno w trybie stacjonarnym (dziennym), jak i niestacjonarnym (weekendowym), co przekłada się na możliwość podjęcia dodatkowej pracy zarobkowej. Kierunek ten oferowany jest zarówno przez uczelnie państwowe, medyczne, jak i prywatne. Niezależnie od wyboru szkoły kandydat powinien przygotować się jednak na obowiązek nauki przedmiotów związanych z biologią oraz chemią, których zaliczenie na egzaminie maturalnym często jest warunkiem koniecznym otrzymania wpisu na studia.
Kosmetologia a chemia kosmetyczna
Kosmetologia często mylona jest z chemią kosmetyczną. Warto wiedzieć, iż to właśnie po odpowiedniej specjalizacji podjętej na studiach chemicznych możliwa jest praca związana z produkcją wyrobów kosmetycznych. Studia kosmetologiczne obejmują jedynie częściowo wiedzę z zakresu formy czy receptury kosmetycznej. Mimo to istnieje prawdopodobieństwo podjęcia pracy laboranta w fabryce kosmetycznej po ukończeniu kosmetologii. Wymaga to jednak dodatkowych szkoleń, na co warto się przygotować przed dokonaniem wyboru na temat studiów.
Podsumowując, studia związane z kosmetyką w porównaniu do szkół zawodowych, oferują znacznie większy zakres wiedzy akademickiej i medycznej, która w czasach dzisiejszego dynamicznego rozwoju branży kosmetycznej jest niezmiernie ważna. Bez wątpienia kierunek ten można nazwać przyszłościowym, zarówno w ujęciu pracy w gabinecie, jak i naukowej.