Studia – Lublin to interesująca alternatywa dla innych ośrodków akademickich w Polsce. Miasto to może pochwalić się kilkoma uczelniami wyższymi, na których nauka stoi na najwyższym poziomie. Dodatkowo miasto to jest stosunkowo niedrogie. Nie musimy wydawać oszczędności życia, aby wynająć tutaj mieszkanie na czas studiów. Warto więc na poważnie rozważyć możliwość studiowanie w tym mieście.

Studia I stopnia w Lublinie

studia - lublinStudiowanie rozpoczynamy na tzw. studiach pierwszego stopnia. Ten etap nazywany jest studiami licencjackimi. Zostały one wprowadzone parę lat temu, kiedy polskie uczelnie przystąpiły do tzw. systemu bolońskiego. Studia licencjackie zazwyczaj możemy ukończyć w ciągu 3 lat. Jeśli zaś studiujemy na uczelni technicznej nasz nauka może potrwać nawet do 3,5 roku. W trakcie studiów uczęszczamy na różnego rodzaju ćwiczenia, laboratoria, wykłady i seminaria. Czasami musimy odbyć także praktyki i staże. Ten etap studiów zakańczamy napisaniem i obroną pracy licencjackiej pod okiem promotora. Na tym etapie możemy zakończyć swoją edukację. Jednak w Lublinie możemy spotkać się również z bardzo szeroką ofertą studiów magisterskich. Warto więc tym mieście kontynuować naukę na dalszych etapach.

Studia magisterskie

Studia magisterskie trwają 2 lata. Uzupełniamy i pogłębiamy na nich wiedzę z naszej dziedziny. Przede wszystkim jednak rozpoczynamy przygodę z pisaniem pracy magisterskiej. To już znacznie wyższy poziom, niż miało to miejsce w przypadku pracy licencjackiej. Praca magisterska nie może być bowiem odtwórczą kompilacją dostępnej na dany temat literatury. Praca ta powinna mieć charakter odkrywczy, powinna zmierzać się z tematami stosunkowo słabo zbadanymi. Studenci muszą w tym wypadku sięgnąć do źródeł i przeprowadzić własne badania na dany temat. Po napisaniu pracy i jej obronie, uzyskujemy tytuł magistra. Otwiera o nam drogę do kontynuowania nauki na studiach podyplomowych, lub też na studiach doktoranckich.

Studia – Lublin

Lublin jest stosunkowo dużym i bardzo popularnym wśród studentów ośrodkiem akademickim w Polsce. Miasto to posiada bardzo starą i bogatą tradycje akademicką. Tutejsze uczelnie wyższe cieszą się renomą i prestiżem nie tylko na skalę krajową, ale również europejską. Prym wśród lubelskich uczelni bez wątpienia wiedzie Katolicki Uniwersytet Lubelski. Ważną uczelnią jest również Uniwersytet Marii Skłodowskiej-Curie, oraz Politechnika Lubelska. Lubelskie uczelnie mogą się pochwalić znakomitą kadrą naukowo-dydaktyczną. Tutejsze laboratoria i sale wykładowe są nowoczesne i znakomicie wyposażone. Uczelnie lubelskie podejmują współpracę ze znaczącymi uniwersytetami zagranicznymi.

Katolicki Uniwersytet Lubelski

Katolicki Uniwersytet Lubelski to najbardziej znana w Polsce szkoła wyższa w Lublinie. Co roku naukę rozpoczyna tu rzesza świeżo upieczonych studentów. Jakie interesujące kierunki można studiować na tejże uczelni. Na Wydziale Teologii możemy podjąć studia w kierunku muzykologii, pracy socjalnej, religioznawstwa, czy też teologii. Ciekawe kierunki ma również do zaoferowania Wydział Prawa Kanonicznego i Administracji. Tutaj możemy kształcić się w kierunku administracji, europeistyki, czy też prawa kanonicznego. Wydział Nauk Humanistycznych z kolei może nam zaproponować studia na takich kierunkach jak edytorstwo, filologia polska, krajoznawstwo, historia, czy też wiedza o teatrze. Na tej uczelni wyższej może jednak również studiować takie kierunki jak historia, ekonomia, filozofia, politologia, socjologia, czy też pedagogika.

Uniwersytet Marii Skłodowskiej-Curie

studia - lublinUniwersytet Marii Skłodowskiej – Curie to jedna z pierwszych uczelni w Polsce uruchomionych jeszcze przed zakończeniem II Wojny Światowej. Na UMCS możemy studiować wiele interesujących kierunków. Możemy choćby kształcić się w kierunkach artystycznych takich jak grafika, jazz, czy też malarstwo. Popularne są również kierunki ekonomiczne: analityka gospodarcza, finanse i rachunkowość, czy też zarządzanie. Ciekawą ofertę dla studentów ma również Wydział Humanistyczny. Tutaj z kolei możemy studiować historię, archeologię, lingwistykę stosowaną, logopedię z audiologią, czy też technologie cyfrowe w animacji kultury. Studiowanie na Uniwersytecie Marii Skłodowskiej-Curie może być naprawdę interesującą, intelektualną przygodą, która sprawi, że nasze szanse na rynku pracy niepomiernie wzrosną.

Czy warto studiować w Lublinie?

Kiedy już zapoznaliśmy się pobieżnie z ofertą edukacyjną Lublina, warto zadać sobie pytanie, czy warto studiować w tym mieście? Oczywiście trzeba podkreślić, że dużą konkurencję stanowi tutaj całkiem nieodległa Warszawa. Życie i nauka w stolicy Polski to oczywiście bardzo kusząca oferta. Nam wydaje się jednak, że Lublin w tej rywalizacji nie stoi na całkiem straconej pozycji. Warto podkreślić bogatą tradycję akademicką tego miasta, jego liczne zabytki i klimat sprzyjając intelektualnemu rozwojowi.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here