Montaż SMT, czyli inaczej montaż powierzchniowy (z ang. Surface Mount Technologies), stał się w ostatnich dekadach bardzo popularnym sposobem na zautomatyzowanie produkcji szeroko pojętej elektroniki. Zastąpił on tym samym nieprecyzyjną i drogą technologię montażu przewlekanego. W poniższym artykule przybliżamy nieco to, czym jest ta technika i dlaczego odnosi tak spektakularne sukcesy.
Montaż SMT w miejsce montażu przewlekanego
Każdy z nas zna jakieś elektroniczne urządzenia zawierające w sobie stary typ płytek drukowanych, tworzonych za pomocą montażu przewlekanego. To na płytkach drukowanych znajdują się wszystkie kluczowe elementy urządzenia – tranzystory, rezystory, układy scalone. Mogą to być wieże Hi-Fi, telewizory czy stare gry telewizyjne. Płytki zawarte w takich urządzeniach posiadają otwory, przez które przechodzą druty, wprost na drugą stronę płytki. Druty te lutowane są do ścieżek, po przeciwnej stronie od przytwierdzonego elementu. Montaż SMT od wielu lat skutecznie zastępuje i wypiera tę ,,przewlekaną”” technologię: w SMT otwory nie są już w ogóle potrzebne.
Na czym polega SMT?
W największym skrócie, montaż smt polega na lutowaniu elementów bezpośrednio na płytkę drukowaną, bez tworzenia przechodzących przez nią otworów. Ta technika jest dużo efektywniejsza, ponieważ można dzięki niej wykorzystywać znacznie mniejsze komponenty. W dodatku cały proces przebiega automatycznie, nie są więc potrzebni wykwalifikowani technicy, lutujący ręcznie każdy egzemplarz danego urządzenia. Tym samym dzięki tej technologii urządzenia są mniejsze, a do tego powstają szybciej, pomimo mniejszych nakładów finansowych na produkcję. Brak konieczności wykorzystania wykwalifikowanego pracownika oznacza bowiem niemałą oszczędność.
Montaż SMT doskonale nadaje się do produkcji masowych urządzeń elektronicznych. Umożliwia błyskawiczne umieszczenie poszczególnych komponentów w pożądanym miejscu na płytce, zapewniając tym samym oszczędność mnóstwa czasu. Technika SMT wykorzystuje wyspecjalizowane maszyny, w ciągu sekundy wykonujące czynności, na które ludzie potrzebowaliby wielu minut. Komponenty umieszczone są na płytkach drukowanych według ściśle określonego schematu, nie pozostawiając nawet milimetra marginesu montażowego. W przypadku zaawansowanych konsol, kart graficznych czy telefonów komórkowych, ręczne wytwarzanie płytek drukowanych wydaje się całkowicie niewykonalnym zadaniem. Zatem wszystko zostaje oddane w ręce maszyn, które działają szybciej i precyzyjniej od człowieka. Jedyną bezpośrednią ludzką ingerencją w produkcję płytek wykonywanych w technologii SMT są naprawy gwarancyjne i pogwarancyjne, a także tworzenie niektórych prototypów.
Warto jeszcze zauważyć, że montaż SMT bywa czasami mylony ze skrótem SMD (surface-mount devices). Są to powiązane ze sobą skróty, które jednak oznaczają co innego. SMD odnosi się tylko do komponentów umieszczanych poprzez lutowanie powierzchniowe. Tymi komponentami są na przykład układy scalone, rezystory, kondensatory. SMT zaś to technologia, a więc czas i proces umieszczania tam tego zestawu.