Ukrainki na polskim rynku pracy

Chociaż do Polski przyjechali w ostatnim czasie przede wszystkim mężczyźni z Ukrainy, to na krajowym rynku pracy nie brakuje również miejsca dla Ukrainek.

Kobiety coraz częściej dołączają do swoich mężów i u nas szukają intratnego zatrudnienia. Cieszy fakt, że szybko je tutaj znajdują. Polscy pracodawcy działający w różnych branżach zapewniają, że w strukturach ich firm nie brakuje stanowisk, które mogą objąć obywatelki Ukrainy.

Stereotypy a rzeczywistość

Jeszcze do niedawna kobiety z Ukrainy znajdowały zatrudnienie w Polsce na stanowiskach, które wiązały się z realizacją usług sprzątających. Obywatelki Ukrainy mogły liczyć również na pracę jako opiekunki do dzieci czy pomoc kuchenna. I rzeczywiście nadal tak jest, chociaż dzisiaj sektor, w którym mogą znaleźć dobrze płatną pracę, znacznie się poszerzył, a stereotyp, zgodnie z którym Ukrainka tylko sprząta albo gotuje, nie do końca jest aktualny. Pracownicy ze wschodu płci żeńskiej znajdują zatrudnienie praktycznie w każdej branży.

Gdzie pracują Ukrainki?

Przemysł lekki, fabryki, magazyny, sklepy, lokale usługowe różnego rodzaju, gastronomia, to najczęściej wymieniane, w których pracują Ukrainki. Dzisiaj rzeczywiście trudno znaleźć sklep, w którym przy kasie nie obsługiwałaby Ukrainka. To samo dotyczy gastronomii, a obywatelki Ukrainy nie pracują już tylko na kuchni, ale mają również kontakt z klientem, na przykład pracując na stanowisku kelnerek bądź barmanek.

Wszystko dlatego, że do Polski przyjeżdżają coraz częściej panie o konkretnym wykształceniu, dla których nie istnieje bariera językowa. Co ciekawe, wiele z nich rozpoczęło studia w naszym kraju i świetnie odnajduje się na polskim rynku pracy.
Fakt, że nadal ich praca nie wymaga specjalistycznych kwalifikacji, ale nie jest już to tylko praca fizyczna czy ta sezonowa.

Polscy pracodawcy o Ukrainkach

Okazuje się, że aż 36% oświadczeń dotyczących chęci zatrudnienia Ukraińców dotyczy kobiet. Polscy pracodawcy widzą w tej grupie pracowników ogromny potencjał. Co ciekawe, coraz chętniej Ukrainki zatrudniane są na stanowiskach, które wiążą się z tzw. zawodami przyszłości. Do takich zalicza się pielęgniarstwo oraz opieka nad seniorami i osobami potrzebującymi.
Ukrainki doceniane są przede wszystkim za zaangażowanie i ogromną motywację do pracy. Przecież przyjeżdżają do naszego kraju w celach zarobkowych. Nierzadko mają na utrzymaniu rodzinę, dzieci. Nie chcą też wracać do swojej ojczyzny, w której życie jest dzisiaj po prostu niebezpieczne. To w Polsce widzą szansę na spokojne, godne życie. To tutaj ich dzieci mają się kształcić i zyskać szansę na dobrą przyszłość. Nie da się zresztą ukryć, że większość Ukrainek wiąże z Polską swoją przyszłość. Coraz więcej małżeństw z Ukrainy bierze u nas kredyty i kupuje mieszkania. Praca musi być więc utrzymana, chociażby ze względu na takie zobowiązania.

Ukrainki pracują solidnie. Są rzetelne i mało roszczeniowe. Nie boją się pracy i często podejmują się wykonywania zawodowych obowiązków, z których rezygnują Polki. Dzięki temu mamy ogromną szansę na rozwój gospodarki, patrząc na branże, w których prym wiodą kobiety.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here